- Potrzebne jest ponadpartyjne porozumienie ws. reform i doraźnych działań w służbie zdrowia - powiedział prezydent Lech Kaczyński po konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych i ministrem zdrowia. Prezydent zaproponował dalsze rozmowy przy "okrągłym stole".
W pracach "okrągłego stołu" mieliby wziąć udział przedstawiciele wszystkich partii, a także środowisk medycznych. - Czas nagli. Sprawy przybrały niebezpieczny obrót. Istnieje masa zobowiązań płacowych, a nad niektórymi szpitalami wisi groźba ewakuacji. Dlatego zaproponowałem spotkanie ponadpartyjne przy "okrągłym stole" - tłumaczył prezydent. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział też, że we wtorek spotka się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i sekcji branżowej NSZZ "Solidarność".
Minister w kancelarii prezydenta Michał Kamiński powiedział w środę w TVN24, że inicjatywa prezydenta wynika z chaosu, jaki powstał w służbie zdrowia. Lech Kaczyński chciałby - według Kamińskiego - "wygasić emocje i znaleźć dobre rozwiązania" dotyczące planowanych reform.
Pierwsza Rada Gabinetowa Na poniedziałek prezydent zwołał Radę Gabinetową, czyli wspólne posiedzenie rządu i prezydenta. Rada Gabinetowa również ma się zająć sytuacją w polskim systemie opieki zdrowotnej. Będzie to pierwsze posiedzenie Rady Gabinetowej, odkąd premierem jest Donald Tusk.
Lekarze proszą, prezydent interweniuje Minister zdrowia Ewa Kopacz uważa, że na decyzję prezydenta o zwołaniu Rady Gabinetowej miała wpływ prośba Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, by włączył się do rozmowy na ten służby zdrowia. Dodała, że na środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia ona sama zachęcała opozycję, by wspólnie usiąść do stołu i rozwiązywać problem. Kopacz zaznaczyła, że obecne problemy ochrony zdrowia nie są kwestią ostatnich dni, tylko wielu lat, także tych ostatnich dwóch, gdy rządziło PiS. Uznała, że sytuacja nie jest aż tak dramatyczna jak latem 2007 r., gdy ewakuowano pacjentów i wtedy - dodała - prezydent nie interweniował.
Co jest w projektach Kopacz? Na tzw. pakiet otwarcia składają się trzy z czterech zapowiadanych projektów. Przeczytaj, co zawierają:
Ustawa o prawach pacjenta Projekt ustawy przywołuje najważniejsze prawa zawarte w innych ustawach. Nowość stanowi instytucja Rzecznika Praw Pacjenta powoływanego przez Sejm na pięcioletnią kadencję. Nowością jest też tryb odwoławczy od diagnozy lekarskiej - pacjent miałby prawo zgłosić sprzeciw wobec rozpoznania lekarskiego i stanąć przed Komisją Lekarską w Okręgowej Radzie Lekarskiej. Miałby również prawo, na swój wniosek, do drugiej opinii innego lekarza, lub konsylium lekarskiego.
Ustawa o ubezpieczeniach Projekt ustawy o ubezpieczeniach dobrowolnych wprowadza trzy rodzaje tych ubezpieczeń: równoległe, czyli ułatwiające dostęp do świadczeń medycznych gwarantowanych przez państwo, suplementarne - zapewniające wyższy standard leczenia, komplementarne - od wydatków na świadczenia, których nie gwarantuje państwo.
Ustawa o zoz-ach Projekt zakłada umożliwienie przekształcania się samodzielnych publicznych zakładów w spółki - albo z o.o, albo akcyjne. Decyzję mogłyby podejmować jednostki założycielskie - albo samorządy terytorialne, albo akademie medyczne, jeśli dotyczy szpitali klinicznych. Po przekształceniu jednostka założycielska ma zatrzymać pakiet większościowy - nie mniej niż 51 proc, a w przypadku szpitali klinicznych - nie mniej niż 75 proc. Jeśli wskutek zbycia części majątku samorząd ma mniej niż 51 proc, zakład traci status zakładu publicznego i staje się prywatny. Szpitali klinicznych nie można sprywatyzować. Zakłady opieki zdrowotnej mają ponosić odpowiedzialność za szkody wyrządzone pacjentom przez personel medyczny w trakcie leczenia. Zostałyby zobowiązane do zawierania obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Oddziały mogłyby mieć system ordynatorski lub konsultancki - to zależy od decyzji kierującego jednostką.
Źródło: tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza", PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ zdjęcie PAP Paweł Supernak