Polska

Kaczyński: Andrzej Duda kandydatem PiS na prezydenta RP

Polska

Kaczyński ogłosił nazwisko kandydata PiS na prezydenta RP
tvn24Andrzej Duda kandydatem PiS na prezydenta RP

Andrzej Duda będzie naszym kandydatem na prezydenta - poinformował w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Będę rekomendował partii taką decyzję - oświadczył.

Jarosław Kaczyński przedstawił we wtorek w Krakowie kandydata PiS na prezydenta RP w trakcie uroczystości związanych z obchodami Święta Niepodległości.

- Potrzebny jest człowiek, który będzie mieć odwagę i determinację Józefa Piłsudskiego, tę którą przejął Lech Kaczyński. Człowiek, który będzie potrafił wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za tę ogromną zmianę, której potrzebujemy. Człowiek, który będzie potrafił połączyć siłę młodości z doświadczeniem starszych pokoleń. Człowiek przygotowany, dojrzały. Tu w Krakowie jest taki człowiek - powiedział Kaczyński przedstawiając Dudę.

Informację sala przyjęła gromkimi brawami.

"Moja droga rozpoczęła się od rządu premiera Kaczyńskiego"

Prezes PiS wskazał, że Andrzej Duda to "kandydat wszystkich tych, którzy chcą silnej Polski".

Sam Duda podkreślił, iż spodziewał się, że będzie przy takiej okazji przemawiał. - Przyjmuję propozycję, bo uważam, że to jest właśnie służba, na którą decyduje się każdy, kto przystępuje do polityki (...). Jeśli zostanę wybrany, moja prezydentura będzie dynamiczna, aktywna w polityce zagranicznej i będzie to prezydentura łączenia tutaj w Polsce - mówił.

Zapewnił, że będzie współpracował z premierem i z rządem. - Nie będzie silnej Polski bez tego, jeśli Polacy nie zrozumieją, że sprawy najważniejsze są naszym wspólnym interesem - stwierdził.

Jak zaznaczył, droga polityczna to jego powołanie. - Rozumiem politykę jako służbę i rozsądną troskę o dobro wspólne. Ta droga rozpoczęła się od rządu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. Potem przyszło największe doświadczenie, jakie spotkało mnie w dorosłym życiu. To była praca u boku pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To była praca niezwykła. Człowiek, u którego mogłem odbywać polityczną szkołę, był mężem stanu - zaznaczył.

Podkreślił też, że Polska musi być państwem dla wszystkich. - Każdy obywatel zasługuje na szansę i państwo musi mu tę szansę stworzyć - powiedział.

Duda: jeśli zostanę wybrany, moja prezydentura będzie dynamiczna
Duda: jeśli zostanę wybrany, moja prezydentura będzie dynamicznatvn24

Andrzej Duda to prawnik, poseł, szef kampanii PiS do Parlamentu Europejskiego, współpracownik tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Od stycznia 2008 był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Dymisję z tego stanowiska złożył w lipcu 2010 r. po wyborze Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta. W tym samym roku został radnym Krakowa. Zrezygnował z mandatu po wyborach parlamentarnych w 2011 r., gdy startując z listy PiS zdobył 79 981 głosów (najlepszy wynik w Małopolsce) i został posłem. Od listopada 2013 r. do stycznia 2014 r. był rzecznikiem prasowym PiS.

Obecnie jest europosłem, mandat zdobył w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Autor: eos//plw/kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości