Polska

Przyłębska: sędziowie uzurpują sobie prawo nieprzewidziane w polskiej konstytucji

Polska

Nowy Trybunał to duże zamieszanie (Na nagraniu "Fakty" z 25 sierpnia)
Nowy Trybunał to duże zamieszanie (Na nagraniu "Fakty" z 25 sierpnia)Fakty TVN
wideo 2/35

Jesteśmy w czasach, kiedy wymiar sprawiedliwości, indywidualni sędziowie uzurpują sobie prawo nieprzewidziane w polskiej konstytucji - powiedziała w poniedziałek prezes nowego Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jej zdaniem takie działania mogą prowadzić do anarchii prawa.

Przyłębska uczestniczyła w poniedziałek w spotkaniu szefów sądów konstytucyjnych sześciu państw Europy Środkowowschodniej na Zamku Królewskim w Warszawie. Zabrała głos w debacie dotyczącej roli sądu konstytucyjnego we współczesnym państwie. - My w Polsce jesteśmy w szczególnym czasie, jeśli chodzi o definiowanie i rolę Trybunału Konstytucyjnego w państwie. Dziś żyjemy w świecie uzurpacji. Okazało się, że konstytucję można czytać nie tylko niezgodnie z jej duchem, ale też niezgodnie z taką stricte czystą literą prawa - oceniła.

Jak mówiła, "system prawa kontynentalnego nadaje funkcje wymiarowi sprawiedliwości, a więc sądom powszechnym i sądom administracyjnym jako tym, które rozstrzygają indywidualne przypadki, a więc nie zajmują się oceną konstytucyjności aktów prawnych".

"Sędziowie uzurpują sobie prawo nieprzewidziane w polskiej konstytucji"

Zdaniem Przyłębskiej "jesteśmy w czasach, kiedy pewne podmioty, wymiar sprawiedliwości, indywidualni sędziowie uzurpują sobie prawo nieprzewidziane w polskiej konstytucji".

- Takie rozedrganie związane z realizacją prawa w Polsce doprowadza do tego, że każdy poszczególny obywatel mówi 'dana ustawa jest niezgodna z konstytucją' i próbuje za namową parlamentarzystów realizować swoje prawa, wywodząc je z indywidualnej oceny ich konstytucyjności. To prowadzi do anarchii prawa" - podkreśliła sędzia. Według niej sytuacja walki o kompetencje wymiaru sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego "kompromituje" tych, którzy uzurpują sobie prawo do wykonywania funkcji, której nie nadała im konstytucja. - Myślę, że każde takie działania, które zmierzają do zaburzenia tej równowagi są działaniami, które - w mojej ocenie - wnoszą elementy anarchii - oświadczyła.

"Konstytucja narodowa jest podstawowym aktem prawnym"

Jak mówiła Przyłębska, rola Trybunału Konstytucyjnego we współczesnym państwie, w którym następuje zmiana władzy i oczekiwań społecznych, jest niezwykle ważna. Jak podkreśliła, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są wybrani przez naród i pełnią funkcję kontrolerów w wypełnianiu konstytucji.

- Tak jak sędziowie mają wypełniać rolę arbitrów, tak my [sędziowie TK - red.] wypełniamy rolę kontrolerów konstytucji - wskazała.

- Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni zachować zimną krew i starać się wykonywać swoje funkcje, tak jak nakazuje konstytucja, bo konstytucja narodowa jest podstawowym aktem prawnym i zgodność wszelkich aktów, również prawa międzynarodowego, jest niezbędna. Każde państwo wchodzące do Unii Europejskiej wchodziło z określoną konstytucją - zaznaczyła. Przyłębska jednocześnie zaapelowała do wszystkich narodów Unii Europejskiej o akceptowanie suwerenności i konstytucji każdego narodu, bo jest ona - jak powiedziała - "wyrazem niezależności narodu". - Mówimy, że szanujemy wszystkie kultury, że są równe. To szanujmy naprawdę, a nie tylko poprzez szczere deklaracje - powiedziała.

Autor: akw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości