TVN24 | Polska

"Ta sprawa już została załatwiona i to po myśli prezydenta Putina"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24

Bardzo ciekawe są tematy, które Joe Biden i Władimir Putin poruszyli, ale też bardzo ciekawe jest to, czego nie poruszyli - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. Zwrócił uwagę, że nie było mowy o Nord Stream 2, "bo ta sprawa już została załatwiona i to po myśli prezydenta Putina".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W środę w Genewie odbyło się spotkanie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

RELACJA Z KONFERENCJI JOE BIDENA

"Sukces Władimira Putina"

O jego przebiegu mówił w Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ, a obecnie europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski.

- Bardzo ciekawe są tematy, które poruszyli, ale też bardzo ciekawe jest to, czego nie poruszyli - powiedział.

Zwrócił uwagę, że na konferencjach prasowych po rozmowach obaj prezydenci nie powiedzieli nic o Nord Stream 2. - Bo ta sprawa już została załatwiona i to po myśli prezydenta Putina. To jest ustępstwo amerykańskie, że zostały zawieszone sankcje - powiedział.

W ocenie Sikorskiego jest to "sukces Władimira Putina i Rosji, a porażka nie tylko naszego rządu, ale całego regionu".

Sikorski: nasz rząd wybiera rolę półsojusznika USA

Gość TVN24 został zapytany, jaka jest Ameryka za czasów prezydentury Joe Bidena.

Odpowiedział, że "praktyczna, bardziej przewidywalna niż za Trumpa i otoczona sojusznikami, zarówno na Dalekim Wschodzie, jak i teraz ewidentnie w Europie, a więc silniejsza".

- Biden potwierdził to, czego wielu z nas się spodziewało - że Stany Zjednoczone będą chciały swoją rywalizację z Chinami przedstawić nie tylko jako konflikt geopolityczny, gospodarczy, technologiczny, ale jako wybór między dwoma światami: światem demokracji, przewidywalności, respektowania norm międzynarodowych i światem autokracji - powiedział.

- Oczywiście w takim obozie Zachodu, definiowanym jako demokratyczny, Polska powinna być jednym z głównych sojuszników, bo byliśmy przez 30 lat ikoną sukcesu transformacyjnego - mówił dalej. 

Sikorski uważa, że "Polska ma unikalną szansę do wykorzystania miękkiej siły albo zdegradowania się do roli półsojusznika". - Niestety nasz rząd wybiera tę rolę półsojusznika - stwierdził europoseł.

"Chcą obniżyć temperaturę sporu"

Były szef polskiej dyplomacji mówił również o tym, jak dynamika stosunków USA-Rosja może wpływać na międzynarodową sytuację Polski.  - Jeden (kraj - red.) to nasz najważniejszy sojusznik, a drugi to nasz sąsiad, więc to, że między nimi toczy się dialog i że próbują znaleźć pola do współpracy i ustabilizować swoje relacje, to raczej dobrze - powiedział.  Europoseł stwierdził, że "ewidentne są różnice poglądów i nieprzekraczalne różnice interesów", ale "widać po obu stronach, że chcą obniżyć temperaturę sporu poniżej punktu wrzenia".

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24