TVN24 | Polska

"Element działania sojuszniczego w naszym wspólnym interesie". Duda o spotkaniu Biden-Putin

TVN24 | Polska

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24
Duda o spotkaniu Biden-PutinTVN24
wideo 2/6
TVN24Duda o spotkaniu Biden-Trump

Prezydent USA Joe Biden jest niezwykle doświadczonym politykiem. Jestem przekonany, że całą rozmowę przeprowadził w sposób przez siebie zaplanowany, przemyślany i ta rozmowa jest elementem prowadzonej przez niego polityki - powiedział w czwartek Andrzej Duda o spotkaniu Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ocenił, że rozmowa przywódców była "elementem działania sojuszniczego w naszym wspólnym interesie".

Joe Biden i Władimir Putin spotkali się w środę w Genewie i kilka godzin rozmawiali w cztery oczy. O spotkanie przywódców był pytany w czwartek prezydent Andrzej Duda, który przemawiał na konferencji razem z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Duda: wobec Rosji przyjęliśmy politykę dwutorową

- Przyjęliśmy w NATO taką formułę polityki wobec Rosji, którą nazywamy dwutorową. To jest polityka bardzo realistyczna. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak Rosja się zachowuje, jakim jest państwem, jaki jest jej potencjał, jakie działania prowadzi w przestrzeni międzynarodowej - mówił.

Jak podkreślił, "NATO ma świadomość, że Rosja jest agresorem na Ukrainie, że okupuje Krym, region Ługańska, Doniecka, jest aktywna militarnie też w innych częściach świata". - Trudno nie dostrzegać zagrożenia ze strony Rosji i myślę, że z takim przekonaniem prezydent Joe Biden rozmawiał z prezydentem Putinem - powiedział Duda.

"Oceniam tę rozmowę też jako element działania sojuszniczego"

Tłumaczył, że "dwutorowość polega na tym, że z jednej strony jesteśmy realistami i to musi być polityka twarda". - To jest polityka budowania bezpieczeństwa, budowania struktur obronnych, której przejawem jest obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance Sojuszu - wyjaśnił prezydent.

Z drugiej strony - zaznaczył - "jest to także polityka, która zakłada dialog". - Nie izolowanie Rosji, tylko rozmawianie z Rosją - podkreślał.

- Joe Biden jest niezwykle doświadczonym politykiem. Jestem przekonany, że całą rozmowę przeprowadził w sposób przez siebie zaplanowany, przemyślany i ta rozmowa jest elementem prowadzonej przez niego polityki. Oceniam tę rozmowę też jako element działania sojuszniczego w naszym wspólnym interesie - mówił Duda.

Autor:ads/dap

Źródło: TVN24