TVN24 | Polska

Klub KO w takim składzie spotkał po raz pierwszy od kilku miesięcy. "Nikt nie zapowiada dalszych odejść"

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP
Budka: zabrakło rozmowyTVN24
wideo 2/7
TVN24Budka: zabrakło rozmowy

Nawet jeśli ktoś odchodzi, trzeba podkreślać wszystko dobre, co udało się razem zrobić i liczyć na współpracę w przyszłości – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka po czwartkowym posiedzeniu klubu Koalicji Obywatelskiej. Według nieoficjalnych informacji, jednym z tematów spotkania była sprawa przejścia Joanny Muchy z PO do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni.

W czwartek odbyło się w Sejmie posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej. Pojawiła się na nim duża jego część członków, na czele z przewodniczącym Cezarym Tomczykiem, szefem Platformy Obywatelskiej Borysem Budką, liderami partii koalicyjnych Adamem Szłapką z Nowoczesnej, Barbarą Nowacką z Inicjatywy Polska oraz Małgorzatą Tracz z Zielonych. Byli też m.in. były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i posłowie, którzy nie należą do żadnej partii – m.in. Paweł Poncyljusz, Klaudia Jachira czy Tomasz Zimoch.

W takim składzie klub spotkał po raz pierwszy od kilku miesięcy. Sejmowa sala 106, gdzie odbywały się obrady, była wypełniona, a parlamentarzyści siedzieli nawet na parapetach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Budka: nikt nie zapowiada dalszych odejść

Choć politycy PO wprost tego nie przyznawali, zwołanie w takim trybie posiedzenia klubu - podaje PAP - było spowodowane przede wszystkim przejściem posłanki Joanny Muchy do ruchu Szymona Hołowni Polska 2050. Według nieoficjalnych informacji podczas obrad pojawiły się głosy, że Mucha zaskoczyła wszystkich odejściem, z nikim tego nie konsultowała, a forma jej odejścia była gorsza od samego faktu zmiany barw klubowych.

Po posiedzeniu klubu Budka powiedział, że "nikt nie zapowiada dalszych odejść". - Natomiast ważne jest, by w razie czego rozstawać się na koleżeńskich zasadach, by ścieżka powrotu była otwarta, bo tak czy inaczej spotkamy się we wspólnym projekcie – ocenił. - W ubiegłej kadencji przechodziliśmy rozstania i powroty. Ważne jest, by pamiętać, że to jest grupa kolegów i nawet jeśli ktoś odchodzi, trzeba podkreślać wszystko dobre, co udało się razem zrobić i liczyć na współpracę w przyszłości – kontynuował.

Według niego, "jest oczywiste, że aby wygrać z obozem Zjednoczonej Prawicy, trzeba budować porozumienia". - Każda strata boli – przyznał.

Jak mówił, "jeśli pojawia się coś nowego, to jest bardzo atrakcyjne". Budka zaznaczył przy tym, iż "trzeba pamiętać, że polityka jest grą zespołową i raczej długim dystansem niż sprintem".

Terlecki: patrzymy z zainteresowaniem, Platforma traci. Budka: nieznane kusi. Komentarze po odejściu Muchy z PO >>>

Mucha: czuję, że to była właściwa decyzjaTVN24

"Spotkanie dotyczyło planu politycznego działania na najbliższe tygodnie i miesiące"

Posiedzenie klubu było też poświęcone - jak powiedział szef PO - "omówieniu inicjatyw politycznych i legislacyjnych".

Podobnie obrady podsumował rzecznik partii Jan Grabiec. - Spotkanie dotyczyło planu politycznego działania na najbliższe tygodnie i miesiące. Propozycje zostały przyjęte z akceptacją przez klub – powiedział.

Podczas obrad Budka miał powiedzieć, że przygotowane są różne nowe pomysły polityczne i legislacyjne, ale nie mówił o szczegółach, ponieważ sala sejmowa nie zapewnia wystarczającej dyskrecji. Pojawił się też pomysł, żeby w najbliższym czasie zwołać kolejne wyjściowe posiedzenie klubu, ale od tego odstąpiono.

- Było kilka wniosków, aby spotkać się na "wyjściowym" klubie, ale wiele osób podkreślało, że to nie jest jeszcze ten czas. Nie można ryzykować, że ktoś niezdiagnozowany zarazi innych – ocenił Grabiec.

Podobnego zdania był Budka, który stwierdził, że "zdrowie jest najważniejsze, więc będziemy spotykać się w mniejszych gronach, ale jedno wielkie spotkanie parlamentarzystów jest ze względów covidowych niemożliwe". Przyznał zrazem, że "są konkretne pomysły na konkretne wydarzenia, które będą w najbliższym czasie, w ciągu najbliższych tygodni".

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24