Zmarł poseł Prawa i Sprawiedliwości

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/b
Źródło:
PAP

W wieku 66 lat zmarł poseł PiS Jerzy Wilk. O śmierci posła poinformował w niedzielę na Twitterze przewodniczący komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski.

Poseł Sobolewski napisał: "Spoczywaj w Pokoju Przyjacielu. Wieczny Odpoczynek Racz Mu Dać, Panie, a Światłość Wiekuista Niechaj Mu Świeci. Niech Odpoczywa w Pokoju Wiecznym. Amen Jerzy Wilk".

Rzecznik PiS Anita Czerwińska, informując o śmierci posła Wilka, napisała "Żegnaj, Przyjacielu. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach. R.I.P".

"Wyrazy współczucia i żalu w tych trudnych chwilach"

Kondolencje złożył także Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. "Po południu dotarła do mnie smutna wiadomość – nie żyje Jerzy Wilk, poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji, były Prezydent Elbląga w latach 2013 – 2014, wieloletni samorządowiec - Przewodniczący Rady Miejskiej, radny kilku kadencji. Żonie, Dzieciom, Rodzinie, Bliskim składam wyrazy współczucia i żalu w tych trudnych chwilach" - napisał Witold Wróblewski.

Jerzy Wilk był samorządowcem, w latach 2013-14 prezydentem Elbląga i posłem VIII i IX kadencji.

W obecnej kadencji Sejmu zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, gdzie był wiceprzewodniczącym, oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Działacz NSZZ "Solidarność", prezydent Elbląga

Urodził się 15 marca 1955 r. w Elblągu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ "Solidarność", następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Prawa i Sprawiedliwości.

Wielokrotnie był wybierany do rady miasta Elbląga; pełnił też funkcję przewodniczącego rady miasta. Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN.

W 2013 r. został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. W pierwszej turze uzyskał 31,8 proc. głosów, co dało mu pierwsze miejsce spośród 10 kandydatów. W drugiej turze wyborów uzyskał wynik 51,7 proc. i wygrał z kandydatką Platformy Obywatelskiej. Przez półtora roku pełnił funkcję prezydenta Elbląga.

Był zwolennikiem budowy przekopu Mierzei Wiślanej; przekonywał, że ta inwestycja przyniesie Elblągowi ogromne korzyści gospodarcze i społeczne oraz zapewni bezpieczeństwo. Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

W 1998 r. otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie pomocy społecznej i zwalczania bezrobocia. W 2001 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Autor:mjz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport