Gowin: Porozumienie wskaże kandydata na kolejnego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

TVN24

Jarosław Gowin o umowie koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy (wideo z 25 listopada)tvn24
wideo 2/36

Kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, którego w styczniu poprze cały obóz Zjednoczonej Prawicy, będzie osoba wskazana przez Porozumienie – powiedział w środę w Poznaniu lider ugrupowania, wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, będzie to "profesor z wybitnym dorobkiem".

Według Gowina takie ustalenie przyjęto w trakcie negocjacji nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie).

- Ta umowa nie jest jeszcze podpisana, ale jest sukcesywnie realizowana. Zawarliśmy w niej takie ustalenie, że w styczniu kandydatem popartym przez cały obóz Zjednoczonej Prawicy w wyborach do Trybunału Konstytucyjnego będzie osoba wskazana przez Porozumienie – powiedział na briefingu prasowym Gowin.

- Nie jestem jeszcze upoważniony, by podawać państwu nazwisko tej osoby, ale ona jest już oczywiście uzgodniona z naszymi koalicjantami. Mogę powiedzieć tyle, że jest to przedstawiciel świata akademickiego, profesor z bardzo wybitnym dorobkiem i wybitną pozycją naukową – dodał.

5 stycznia 2020 roku upłynie kadencja sędzi TK Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej wybranej w czasach rządów koalicji PO-PSL.

Piotrowicz, Pawłowicz i Stelina wybrani na sędziów

W zeszłym tygodniu na sędziów TK zostali wybrani - zgłoszeni przez PiS - Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina. Mają zająć miejsca Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara, których kadencje w Trybunale kończą się 3 grudnia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego złożą ślubowanie, które odbierze prezydent w terminie 30 dni od wyboru.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, których kadencja trwa dziewięć lat.

Autor: js/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl