Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który był między innymi odpowiedzialny za zakupy dla służby zdrowia podczas pierwszej fali pandemii, został w poniedziałek powołany na stanowisko wiceprezydenta Chełma (Lubelskie). Urząd Miasta przekazał, że do zadań Cieszyńskiego będzie należeć między innymi "wdrożenie projektu cyfryzacji" magistratu oraz koordynacja miejskiej strategii walki z COVID-19.
W poniedziałek Urząd Miasta w Chełmie potwierdził na swojej stronie internetowej, że Cieszyński został dzisiaj powołany na stanowisko I zastępcy prezydenta decyzją włodarza tego miasta Jakuba Banaszka.
"Nowy wiceprezydent Miasta Chełm będzie nadzorował pracę Departamentu Inwestycji i Rozwoju; Departamentu Komunalnego; Departamentu Geodezji, Kartografii, Nieruchomości, Architektury i Budownictwa oraz Departamentu Spraw Obywatelskich" – podano w komunikacie.
Do zadań Cieszyńskiego należeć będzie również "wdrożenie projektu cyfryzacji Urzędu Miasta, koordynacja projektu budowy Medycznego Miasteczka oraz współtworzonej przez siebie miejskiej strategii walki z COVID-19, a także współpraca z Kancelarią Premiera i administracją rządową".
Zaprezentował założenia miejskiej strategii walki z COVID-19
W miniony piątek Cieszyński, przedstawiony jako pełnomocnik prezydenta Chełma, zaprezentował wraz z Banaszkiem założenia miejskiej strategii walki z COVID-19. Przewiduje ona między innymi zwiększenia dostępu mieszkańców do testów wykrywających koronawirusa.
Miasto planuje umożliwić testy na przeciwciała IgG dla osób znajdujących się w grupie najwyższego ryzyka, czyli między innymi pracowników spółek samorządowych, którzy mają kontakt z dużą liczbą osób. Zadeklarowało też wsparcie organizacyjne dla przedsiębiorców, którzy umożliwią przeprowadzenie testów pracownikom. Powstać ma w Chełmie - finansowany ze środków urzędu miasta - punkt, w którym możliwe będzie wykonanie zleconego przez lekarza szybkiego testu antygenowego. Cieszyński zastąpił na stanowisku I zastępcy prezydenta Chełma Agnieszkę Kruk, która, jak czytamy w komunikacie, złożyła rezygnację 6 listopada. Według portalu "Dziennika Wschodniego" Kruk została zastępcą prezesa spółki Enea Wytwarzanie.
Odpowiedzialny za zakupy w pierwszej fali pandemii COVID-19
Janusz Cieszyński jako wiceminister zdrowia odpowiedzialny był za wszystkie zakupy, których ministerstwo dokonywało wraz z nadejściem pandemii. Osobiście akceptował wszystkie decyzje, żeby zdjąć ewentualną odpowiedzialność z urzędników Ministerstwa Zdrowia. Wkrótce okazało się, że to on podpisał umowy ze spółkami powiązanymi z instruktorem narciarstwa Łukasza Szumowskiego. Kupione w ten sposób maseczki nie spełniały żadnych norm, ministerstwo do dziś nie odzyskało ponad 5 mln złotych za wadliwy sprzęt.
To Janusz Cieszyński stoi też za umową z handlarzem bronią, który miał dostarczyć polskiemu rządowi 1241 respiratorów. Ówczesny wiceminister zdrowia podpisał umowę na dostawy sprzętu ratującego życie 15 kwietnia. Do dziś polskie państwo otrzymało od firmy E&K jedynie 200 respiratorów, a o zwrot ponad 70 milionów wypłaconych w ramach zaliczki będzie musiała walczyć Prokuratoria Generalna. Zarówno w sprawie wadliwych maseczek, jak i nieistniejących respiratorów śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Janusz Cieszyński został przez nią przesłuchany w charakterze świadka.
W sierpniu Cieszyński zrezygnował z posady w rządzie. Zapewniał, że była to jego samodzielna decyzja. Wśród innych powodów rozmówcy tvn24.pl wymieniali m.in. przygotowania do rekonstrukcji w rządzie, które zakładały odejście szefostwa Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: PAP, tvn24.pl