Polska

Jan Rokita usunięty z PO za niepłacenie składek

Polska

tvn24Jan Rokita nie jest już członkiem PO

Jan Rokita nie jest już członkiem Platformy Obywatelskiej. Polityk został usunięty z partii, ponieważ nie płacił składek członkowskich. - Podjęliśmy tę decyzję na posiedzeniu zarządu krajowego, postępowaliśmy konsekwentnie - powiedział w TVN24 wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

O wykreśleniu Rokity z PO poinformował Grzegorz Lipiec, sekretarz zarządu małopolskiej Platformy. Jak dodał, stało się to około miesiąc temu. Razem z Rokitą za niepłacenie składek z małopolskiej PO wykreślonych zostało kilkaset osób - powiedział Lipiec.

Grabarczyk, w rozmowie z reporterką TVN24 mówił ponadto: - Podjęliśmy tę decyzję na posiedzeniu zarządu krajowego. Postanowiliśmy że zweryfikujemy stan członkowski we wszystkich regionach, postępowaliśmy konsekwentnie.

Wcześniej na temat wyrzucenia Rokity wypowiedział się szef małopolskiego okręgu PO Ireneusz Raś. - Była duża korekta w tej dziedzinie. Jeżeli ktoś nie płacił składek powyżej pięciu lat, to z automatu przestał być członkiem PO - powiedział w RMF FM.

"Na miejscu Rokity odwołałbym się"

Grabarczyk w rozmowie z TVN24 dodał, że na miejscu Rokity odwołałby się od tej decyzji. - Tęsknię za nim, ceniłem sobie wspólne rozmowy prowadzone w ławach poselskich, współpracowaliśmy - powiedział. Jak przyznał, szkoda, że Rokita wycofał się z polityki i zrobił krok wstecz, ponieważ Polsce służyłaby jego obecność w polityce.

- Ale nie wiem, czy wróci do czynnej polityki. To on musiałby podjąć wewnętrzną decyzję - dodał Grabarczyk.

Wipler: gratuluję Rokicie tvn24

Wipler gratuluje, Miller nie ma współczucia

- Gratuluję, być w PO, która tak bardzo różni się od tej, do której wstępował, to wstyd. To przysługa, którą wyrządzili mu jego koledzy, kierując się bardzo małostkowymi kwestiami. Człowiek, który miał być premierem z Krakowa, twarz kampanii wyrzucony z partii za niepłacenie składek - on powinien być honorowym prezesem tej partii - uważa Przemysław Wipler, który w ubiegłym tygodniu odszedł z PiS.

Nad Rokitą nie lituje się Leszek Miller. - Sam Rokita powiedział, że litość trzeba mieć dla głodujących dzieci w Afryce, w polityce to się nie sprawdza - przypomniał. Jak dodał, każda partia ma swój statut, który wskazuje na konieczność płacenia składek, a jeśli ktoś się do tego nie stosuje, to musi się spodziewać takich konsekwencji. Jan Rokita w 2005 roku był kandydatem PO na premiera, zajmował się pracą w komisji ds. afery Rywina. Z polityki odszedł przed wyborami w 2007 roku.

Miller nie lituje się nad Rokitą tvn24

- To postawienie kropki nad i. Jeszcze w 2005 roku był kandydatem na premiera, ale w swojej książce napisał, że kazano mi tak prowadzić rozmowy z PiS-em, by do powstania koalicji nie doszło - powiedział z kolei Mariusz Błaszczak z PiS.

Według niego, to obala tezy Donalda Tuska o tym, że to PiS nie chciał koalicji. - To też sytuuje nieco inaczej pozycję Jarosława Gowina, bo Jan Rokita w naturalny sposób byłby stronnikiem Gowina, a więc Tusk osłabia Gowina

Błaszczak: to postawienie kropki nad i tvn24

RMF FM: Komornik zajął majątek Rokity

O tym, że Jan Rokita przestał być członkiem PO jako pierwsze poinformowało radio RMF FM. Podało również, że "Rokitę ściga" sądowy komornik. Ma to być skutek przegranej sprawy z byłym szefem policji Konradem Kornatowskim, które sąd nakazał Rokicie przeprosić za nazwanie go "nikczemnym prokuratorem stanu wojennego". Były poseł tego nie zrobił - obecnie koszty przeprosin i zadośćuczynienia siegają 350 tys. zł.

Autor: jk/iga / Źródło: TVN24, RMF FM, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: