Wychodzą o zmierzchu. Kładą się na trawie na plecach. Do domów wracają dopiero, kiedy wzejdzie słońce. Wtedy zaczynają wprowadzać dane do komputerów.
Na co patrzą? Perseidy to jeden z największych i najciekawszych rojów meteorowych na niebie. Dokładny moment ich maksymalnej aktywności każdego roku wypada o trochę innej porze za sprawą kilku przyczyn.
Perseidy to zbiór cząstek wyrzuconych z komety 109P/Swift-Tuttle podczas jej kolejnych powrotów do Słońca. Materiał z wielu przelotów komety rozsmarowuje się wzdłuż orbity komety, tak że Ziemia przechodzi przez niego przez ponad miesiąc.
Im bliżej centrum tego strumienia, z tym większą aktywnością mamy do czynienia. Do spotkania z najgęstszym rejonem dochodzi zwykle w tej samej konfiguracji tzn. w tym samym położeniu Ziemi na orbicie słonecznej - mniej więcej w połowie sierpnia.
Obserwacje prowadzone przez polskich "Łowców Perseidów" prowadzone są w ramach międzynarodowych badań. Dzięki uzyskanym przez nich wynikom będzie można precyzyjniej określić tor lotu komety.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl