Jak oddać ważny głos. Co się zmieniło od wyborów w 2007

Poradnik wyborczy - jak głosować?
Poradnik wyborczy - jak głosować?
Źródło: TVN24/3D

Inne godziny otwarcia lokali wyborczych, ułatwienia dla osób niewidomych i jednomandatowe okręgi do Senatu - to zmieniło się od poprzednich wyborów w 2007 roku. Przeczytaj przewodnik wyborczy TVN24 i dowiedz się, jak zagłosować, by oddać ważny głos.

Najważniejszą zmianą są godziny otwarcia lokali wyborczych - głosujemy od godziny 7 do 21.

Po drugie, w wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Jest ich sto - tyle samo, co miejsc w Senacie. Głosujemy na jednego kandydata. Ten, który dostanie najwięcej głosów, wchodzi do Senatu.

W lokalu wyborczym dostaniemy do głosowania kartę w formacie A4 lub B4, w formie zeszytu. Do Sejmu obowiązuje karta biała, do Senatu - karta żółta. Ważny głos oddamy, stawiając krzyżyk (x) lub plus (+) z lewej strony przy nazwisku. Znaczek (v) nie będzie akceptowany. Uwaga! Jeśli popełnimy błąd, nie dostaniemy drugiej karty.

Jak głosować za granicą?

Nowością są także ułatwienia w głosowaniu dla osób niewidomych. Karty do głosowania mają odcięty prawy górny róg, tak by można było zorientować się w położeniu karty. Można też skorzystać ze specjalnej nakładki z alfabetem Braille'a (trzeba było zgłosić to do 26 września).

Jak można znaleźć swój lokal wyborczy? Najłatwiej sprawdzić to na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Osoby posiadające zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania mogą głosować w dowolnym lokalu. Przebywający za granicą głosują w ambasadach i konsulatach; należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Źródło: Sekcja Dokumentacji i Analiz TVN24, tvn24.pl

Czytaj także: