Polska

IPN edukuje polonijnych nauczycieli

Polska

IPNWspólne zdjęcie uczestników kursu organizowanego przez IPN

W poniedziałek rozpoczęła się druga edycja "Polonijnych spotkań z historią najnowszą", czyli kurs dla polskich nauczycieli z zagranicy zorganizowany przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Uczestnicy kursu wysłuchają serii wykładów z historii Polski czasu II wojny światowej i PRL oraz wezmą udział w warsztatach, m.in. na temat polskiej flagi narodowej i zajęciach tematycznych: "Historia oczami bezpieki" oraz "Polacy ratujący Żydów".

IPN w swojej działalności edukacyjnej coraz więcej uwagi poświęca filmowi. Kursanci będą mogli zapoznać się z edukacyjnym pakietem "PRL w filmie", który – oprócz fragmentów filmów fabularnych – zawiera też scenariusze lekcji dla nauczycieli.

Polonijni nauczyciele będą mieli okazję nauczyć się jak nagrywać relacje świadków historii oraz obejrzą film dokumentalny "Zawód: Prymas" o kard. Stefanie Wyszyńskim i spotkają się z jego twórcami.

Wzbudzić zainteresowanie historią

IPN próbuje zainteresować polonijnych nauczycieli najnowszą historią Polski (fot. IPN) IPN

Jak mówi kierownik kursu dr Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN, główne jego założenia to "zainteresowanie nauczycieli spoza kraju nauczaniem najnowszej historii Polski i Polaków, zapoznanie ich z nowoczesnymi metodami edukacyjnymi, nawiązanie stałej współpracy ze środowiskami polonijnymi i rozpropagowanie w ich gronie wydawnictw edukacyjnych IPN".

Mnóstwo zajęć

Uczestnicy dwutygodniowego szkolenia zwiedzą stołeczne muzea: Powstania Warszawskiego i ks. Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki, będą też na cmentarzu wojskowym na Powązkach oraz zobaczą inne miejsca pamięci.

Nauczyciele z zagranicy nie spędzą jednak całego czasu w Warszawie. Zaplanowano trzydniowy objazd naukowy, podczas którego zwiedzą Gdańsk, Gdynię i muzeum Stutthof na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Goście z całego świata

W szkoleniu biorą udział pedagodzy z polskich lub polonijnych szkół na Białorusi, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Rosji, Grecji, Czechach, Szwajcarii, Francji, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA.

Tegoroczne "Polonijne spotkania" zorganizowano po raz drugi, poprzednie odbyły się latem 2007.

Źródło: IPN

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości