Dorobili się na tym, że są blisko władzy. Ludzie PiS w spółkach Skarbu Państwa zarobili miliony

Źródło:
TVN24, Wirtualna Polska
"Aleja tłustych kotów" w Międzyzdrojach. "Zwykli Polacy muszą zaciskać pasa, a PiS-owscy nominaci bardzo się bogacą"
"Aleja tłustych kotów" w Międzyzdrojach. "Zwykli Polacy muszą zaciskać pasa, a PiS-owscy nominaci bardzo się bogacą"TVN24
wideo 2/7
"Aleja tłustych kotów" w Międzyzdrojach. "Zwykli Polacy muszą zaciskać pasa, a PiS-owscy nominaci bardzo się bogacą"TVN24

W Międzyzdrojach, obok Promenady Gwiazd pojawiła się "aleja tłustych kotów". To happening zorganizowany przez posłów Platformy Obywatelskiej. Przed samym wejściem na molo rozstawiono sylwetki najlepiej zarabiających polityków PiS-u, ich rodzin oraz znajomych.

Jeszcze w 2015 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślał, że "kto chce swoją pozycję polityczną spieniężać, w jakikolwiek sposób - bo sposobów jest wiele - ten musi odejść". Później - w 2018 roku - przekonywał, że PiS "nie działa dla siebie, działa dla Polaków". - Do polityki nie idzie się dla pieniędzy - podkreślał.

Ówczesna premier Beata Szydło w swoim expose w 2015 roku mówiła z kolei, że "pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przede wszystkim słuchanie obywateli, to są zasady, którymi będziemy się kierować".

Kaczyński: do polityki nie idzie się dla pieniędzy (wideo archiwalne)
Kaczyński: do polityki nie idzie się dla pieniędzy (wideo archiwalne)TVN24

Tymczasem, mimo tych zapewnień, czołowe stanowiska w spółkach Skarbu Państwa są obsadzone przez działaczy lub byłych działaczy związanych z Prawem i Sprawiedliwością.

Tyle zarabiają ludzie PiS w spółkach Skarbu Państwa

"Klub milionerów dobrej zmiany" opisała w czerwcu dziennikarka Wirtualnej Polski Bianka Mikołajewska. "Ponad 437 mln zł pensji i nawet do 45 mln zł nagród wypłaciły ludziom związanym z PiS giełdowe spółki z udziałem państwa. We władzach 19 takich spółek zasiadało w ostatnich latach 152 ludzi "dobrej zmiany". 90 z nich zostało dzięki temu milionerami lub multimilionerami" - napisała dziennikarka.

Wśród osób ze wspomnianych 19 spółek jest Aleksandra Agatowska, dyrektorka w Grupie PZU i były członek rady nadzorczej Alior Banku. Agatowska w latach 2016-2022 zarobiła w grupie PZU łącznie 10 914 000 złotych. Jej mąż, Piotr Agatowski, był głównym strategiem wyborczym i doradcą ds. marketingu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy. Dziś jest doradcą i członkiem sztabu wyborczego PiS.

W studiu TVN24 zauważono, że osoba pracująca w handlu i zarabiająca cztery tysiące złotych brutto miesięcznie musiałaby, aby osiągnąć pułap zarobków Agatowskiej, pracować 227 lat.

Kolejną osobą zasiadającą na wysokim stanowisku w Spółkach Skarbu Państwa jest Maks Kraczkowski, były wiceprezes PKO BP. Według "WP" w latach 2016-2022 Kraczkowski otrzymał od PKO BO 9 481 000 złotych wynagrodzenia i innych świadczeń. Kraczkowskiemu potencjalnie mogło się też należeć 990 tysięcy złotych premii, jednak nie wiadomo, czy ta kwota została wypłacona.

Kraczkowski był związany z PiS-em od początku istnienia partii. Zaczynał jako szef młodzieżówki tej partii, potem był sekretarzem Rady Politycznej PiS, a także posłem V, VI, VII i VIII kadencji z ramienia PiS. W 2016 roku zrezygnował z mandatu posła, po czym wszedł w skład zarządu banku PKO BP. W 2015 roku wpłacił na fundusz wyborczy PiS tysiąc złotych.

Dla porównania, młody nauczyciel, który w Polsce zarabia 3,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie, musiałby pracować na wypłatę wspomnianych 9 481 000 złotych 226 lat.

Kolejną osobą jest Małgorzata Sadurska, która pełniła funkcję posłanki trzech kadencji w latach 2005-2015, potem była sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2007), a następnie szefową Kancelarii Prezydenta (2015-2017). W 2017 roku złożyła rezygnację z tej funkcji i została powołana w skład zarządu PZU. W 2020 roku trafiła do rady nadzorczej Banku Pekao.

Według "WP", w latach 2017-2022 PZU wypłaciło jej świadczenia o łącznej wartości 9 316 000 złotych. Dla porównania, aby taką kwotę mógł osiągnąć pracownik ochrony, zarabiający miesięcznie 3,5 tysiąca złotych brutto, musiałby pracować 222 lata.

CZYTAJ TAKŻE: Sadurska zarobiła dwa miliony w rok, Ast "też by tyle chciał". Budka: doją, co się da, bo koniec jest blisko

Milionerzy "dobrej zmiany". Opisuje Małgorzata Mielcarek
Milionerzy "dobrej zmiany". Opisuje Małgorzata MielcarekTVN24

"Aleja tłustych kotów" w Międzyzdrojach

W nawiązaniu do publikacji Wirtualnej Polski, przed samym wejściem na molo w Międzyzdrojach, politycy Platformy Obywatelskiej rozstawili kartonowe sylwetki najlepiej zarabiających polityków PiS-u oraz ich bliskich. Zapowiedzieli przy tym, że będą odwiedzać kolejne turystyczne miejscowości.

- Prawda jest taka, że zwykłym Polakom żyje się po prostu coraz drożej. W ubiegłym roku bardzo wzrosła liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie. Pensje Polaków są coraz mniej warte, realna wartość wynagrodzeń spadła najmocniej od 30 lat. U nich (rządzących - red.) - gigantycznie wzrosła. Zarobili po kilka milionów w ostatnich latach. Zwykli Polacy muszą zaciskać pasa, a PiS-owscy nominaci bardzo się bogacą. I taka jest prawda o tych rządach - skomentował poseł KO Arkadiusz Marchewka.

"Aleja tłustych kotów" w Międzyzdrojach. "Zwykli Polacy muszą zaciskać pasa, a PiS-owscy nominaci bardzo się bogacą"
"Aleja tłustych kotów" w Międzyzdrojach. "Zwykli Polacy muszą zaciskać pasa, a PiS-owscy nominaci bardzo się bogacą"TVN24

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24, Wirtualna Polska

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP