Polska

Helsińska Fundacja Praw Człowieka broni Bodnara. "Znane z komunistycznej przeszłości metody"

Polska

[object Object]
Nie chodzi o obronę, ale o przestrzeganie praw. Oświadczenie RPO (materiał "Faktów" TVN)Fakty TVN
wideo 2/4

Wyrażamy solidarność z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w związku z atakami mediów publicznych, które sięgnęły po znane z komunistycznej przeszłości metody absurdalnych insynuacji, połączonych z ujawnianiem informacji z życia prywatnego i rodzinnego - napisała w oświadczeniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka. To komentarz wobec reakcji na wyrażoną przez Adama Bodnara opinię, że sposób zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny "stanowi pogwałcenie praw człowieka".

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała stanowisko w sprawie krytyki Adama Bodnara, wyrażając "stanowczy sprzeciw wobec politycznej i medialnej nagonki na Rzecznika Praw Obywatelskich".

Sprawa dotyczy komunikatu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur - którego zadania wykonuje RPO - dotyczącego okoliczności zatrzymania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny.

Według biura Rzecznika, użyte przez policję w trakcie zatrzymania środki stanowiły "pogwałcenie praw człowieka". Oświadczenie RPO zostało skrytykowane między innymi przez policję, a w późniejszych dniach było szeroko komentowane w mediach przez dziennikarzy i polityków.

"Nagonka"

HFPC nazwała to "polityczną i medialną nagonką".

"Ataki te związane są z wykonywaniem przez RPO jego konstytucyjnych zadań oraz staniem na straży praw człowieka (…). Wyrażamy solidarność z Rzecznikiem w związku z atakami mediów publicznych, które sięgnęły po znane z komunistycznej przeszłości metody absurdalnych insynuacji połączonych z ujawnianiem informacji z życia prywatnego i rodzinnego" - napisała fundacja.

Całe oświadczenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie Adama Bodnara

"Godności człowieka broniłem i będę bronił". Oświadczenie Bodnara

W piątek Adam Bodnar wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślił: "Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania".

Zaznaczył także, że "głęboko współczuje rodzinie zamordowanej" i docenia "wysiłek organów ścigania w wykryciu i ujęciu domniemanego sprawcy mordu". Podkreślił, że "nie może jednak być zgody na niegodne traktowanie człowieka".

Całe oświadczenie Rzecznika Praw Obywatelskich

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości