Gminy-rekordzistki się boją. Wystarczy kart?

Aktualizacja:
 
Ilu turystów zagłosuje 4 lipca nad Bałtykiem?sxc.hu

Pięciu, a nawet sześciu razy więcej "przyjezdnych", którzy będą chcieli zagłosować w II turze, spodziewają się nadmorskie gminy. - Organizacyjnie niewiele możemy już zrobić. Trochę się boimy - przyznaje Agnieszka Siebert z urzędu miasta Jastarni. Gminy proszą Obwodowe Komisje Wyborcze o dodatkowe karty do głosowania. W Rewalu zabrakło ich już w I turze. W Mielnie nie zabrakło cudem. - Przecież sam ich nie wydrukuję - żali się wójt. Odpowiedzi jeszcze nie mają.

Gmina Rewal - 82,21 procent. Jastarnia - 76,30 procent. Gmina Mielno - 74,62 procent. Trzy frekwencyjne rekordzistki pierwszej tury 20 czerwca poradziły sobie z wyborcami. Choć łatwo nie było.

W Rewalu na kilkadziesiąt minut zabrakło kart do głosowania. - Przed lokalami mieliśmy spore kolejki, nie ma co ukrywać - mówi nam wójt gminy Robert Skraburski. - My wydłużającą się kolejkę obserwowałyśmy przez okna urzędu, bo lokal wyborczy był naprzeciwko. Przez parę godzin miała kilkadziesiąt metrów. Ludzie stali w trzech rzędach - dodaje Agnieszka Siebert, odpowiedzialna za organizację wyborów w Jastarni. - Nam na szczęście kart nie zabrakło. Ale w jednym z lokali w pewnym momencie mieliśmy ich już tylko 10. Wtedy nadciągnęły posiłki z Koszalina - opowiada z kolei Zbigniew Choiński, wójt gminy Mielno.

Gminy liczą. "Ilu będzie więcej?"

Z szacunków lokalnych władz w dniu wyborów 20 czerwca, nad Bałtykiem (w dwóch województwach - zachodniopomorskim i pomorskim) mogło być około 150-200 tysięcy dorosłych przyjezdnych. Według danych Instytutu Turystyki w lipcu 2009 roku liczba Polaków, którzy wyjechali nad morze na pięć dni i dłużej, wynosiła około 1,150 mln (0,6 mln mieszkańców Polski do woj. pomorskiego i 0,55 mln do woj. zachodniopomorskiego).

- Mamy podstawy sądzić, że ten rok będzie lepszy. W pierwszych miesiącach tego roku odnotowaliśmy kilkunastoprocentowy wzrost liczby wyjazdów w porównaniu z rokiem ubiegłym - mówi nam Jerzy Łaciak, kierownik Zakładu Badań Statystycznych Instytutu Turystyki.

Szacują też władze nadmorskich gmin. - Z mojego doświadczenia wynika, że ta liczba, w porównaniu z I turą może się zwiększyć pięcio-, sześciokrotnie. Rewal poza sezonem liczy około 3,6 tysiąca mieszkańców. W lipcu, każdego dnia, przebywa tutaj 100 tysięcy ludzi - podkreśla Skraburski. Ta liczba może 4 lipca oznaczać duże kłopoty.

Najważniejsze żebyśmy mieli większą rezerwę kart do głosowania. W I turze ich zabrakło. Dramatycznie nie było tylko dlatego, że przez cały dzień pożyczaliśmy je w ościennych gminach. Teraz straż gminna też będzie w pogotowiu. Robert Skraburski, wójt gm. Rewal

Na kolejkę wystawa

Problem jest poważny. - Organizacyjnie niewiele możemy zrobić. Wszystkich wyborców musimy przyjąć w trzech lokalach wyborczych. Zdajemy sobie sprawę, że będzie ich tu w II turze o wiele więcej niż w I - przyznaje wójt gm. Rewal. Liczba Obwodowych Komisji Wyborczych nie może się zwiększyć. Zależy ona od tego, ilu mieszkańców zamieszkuje daną gminę. Jeden obwód wyborczy to od 500 do trzech tysięcy wyborców. Mimo ograniczonych możliwości, gmina szuka sposobów, by przez jej kłopoty nie trzeba było 4 lipca wydłużać ciszy wyborczej.

W Niechorzu lokal wyborczy znajduje się w Muzeum Rybołówstwa. Władze gminy chcą by, ludzie czekający w kolejce do urny, przechodzili przez kolejne sale wystawowe i w ten sposób nie tracili nerwów. Lokal w samym Rewalu też będzie miał swoją wystawę - chińskich figur. Władze gminy szukają jeszcze pomysłu dla Pobierowa. Myślą też o tym, by zniecierpliwionym wyborcom rozdawać gadżety-upominki, kojarzące się z Rewalem i wyborami.

- Chociaż tego nie planowaliśmy, chcemy na nowo wyposażyć też jeden z lokali. Przede wszystkim zwiększyć liczbę stanowisk oddawania głosów. Komisje będą pracować na maksimum, chociaż wiadomo, że to ludzie a nie roboty. Najważniejsze żebyśmy mieli większą rezerwę kart do głosowania. W I turze ich zabrakło. Dramatycznie nie było tylko dlatego, że przez cały dzień pożyczaliśmy je w ościennych gminach. Teraz straż gminna też będzie w pogotowiu - podkreśla Skraburski.

"Chcemy kart"

Alarmowałam już, że potrzebujemy większej rezerwy na II turę. Chcemy dodatkowych kart by uniknąć sytuacji, w której otworzę szafę, a tam będzie słychać tylko echo - mówi nam kierownik Referatu Administracyjno-Organizacyjnego w urzędzie miasta Jastarni. Agnieszka Siebert, UM Jastarni

Okazuje się, że karty do głosowania to dzisiaj największy problem nadmorskich gmin. Za ich rozdział na poszczególne gminy odpowiadają Okręgowe Komisje Wyborcze. - Alarmowałam już, że potrzebujemy większej rezerwy na II turę. Chcemy dodatkowych kart by uniknąć sytuacji, w której otworzę szafę, a tam będzie słychać tylko echo - mówi nam kierownik Referatu Administracyjno-Organizacyjnego w urzędzie miasta Jastarni.

Podczas I tury w Juracie głosujących na podstawie zaświadczeń było 1,5 raza więcej niż mieszkańców. W Jastarni drugie tyle. - Kolejka była tam pokaźna. Na szczęście jest gdzie usiąść, poczekać. Już teraz proszę jednak wyborców, by uzbroili się w cierpliwość i pomyśleli o naszych pięcioosobowych komisjach, których członkowie przez 14 godzin nie wychodzą nawet do toalety - apeluje Agnieszka Siebert.

PKW uspokaja

W Mielnie też proszą o karty. - Niech tym razem Obwodowe Komisje przewidzą tę sytuację. Już jest więcej turystów niż w ostatnią niedzielę. 4 lipca będzie jeszcze więcej, to oczywistość. A ja sam sobie kart przecież nie wydrukuję - rozkłada ręce wójt gminy Zbigniew Choiński. Rezerwowe karty mają być. - W poniedziałek będziemy rozmawiać o tym w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku. Poproszę o 3,5 tysiąca dodatkowych kart. Jaka będzie ich propozycja, zobaczymy - mówi Siebert.

PKW przyjęła dzisiaj (w czwartek) na posiedzeniu wytyczne uzupełniające w sprawie dostarczenia kart do głosowania tym komisjom, w których była najwyższa frekwencja. Wszystkie gminy nadmorskie dostaną zwiększoną rezerwę i myślę, że nikomu karty do głosowania nie zabraknie PKW Beata Tokaj

Na razie władze Rewala, Jastarni, Mielna i wszystkich innych gmin zwiększonego ryzyka frekwencyjnego muszą wierzyć na słowo. Ostatecznie o tym, ile rezerwowych kart otrzymały, przekonają się w sobotę, tuż przed drugą turą wyborów, gdy trafią do nich z Okręgowych Komisji Wyborczych.

Wszystko o wyborach: www.tvn24.pl/wybory

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Ekipy ratunkowe próbują dotrzeć na miejsce, ale utrudnia to gęsta mgła. "Nadal mamy nadzieję, ale wiadomości napływające z miejsca katastrofy są bardzo niepokojące" – powiedział anonimowo jeden z irańskich urzędników.

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. "Wiadomości bardzo niepokojące"

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. "Wiadomości bardzo niepokojące"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać w wielu regionach

Gdzie jest burza? Grzmoty słychać w wielu regionach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedzielne popołudnie w wielu częściach kraju jest burzowe. Niebo zasnuwają ciemne chmury, zrywa się wiatr, pada, a miejscami sypie gradem. W Toruniu doszło do podtopień.

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami prawie w całej Polsce. Dla części województwa wielkopolskiego podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego. Głównym zagrożeniem podczas burz będą obfite opady deszczu.

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pięć osób zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ataku rosyjskich sił zbrojnych na miejscowość Mała Danyliwka w obwodzie charkowskim - poinformowały tamtejsze władze. Wśród ofiar jest kobieta w siódmym miesiącu ciąży.

Pocisk trafił w kawiarnię. Wśród ofiar kobieta w ciąży

Pocisk trafił w kawiarnię. Wśród ofiar kobieta w ciąży

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl