Generał Sikorski po ekshumacji zostanie pochowany w nowym wyjściowym mundurze. Strój uszyje firma z Poznania. Wzorowany jest na oryginalnym mundurze generała, który znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego.
Firma uszyje dwa mundury - w jednym generał zostanie pochowany, drugi trafi do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Mundury zamówiło Ministerstwo Obrony Narodowej. Są one wzorowane na oryginalnym mundurze generała, którego używał Naczelny Wódz w latach 1940-1943. Mundur został uszyty z utkanego w latach 50. w Anglii z materiału zwanego gabardyną i znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego.
- Mundury zostały odwzorowane, ale wiele elementów będzie oryginalnych, między innymi guziki, baretki czy orzełek - powiedział Krzysztof Kłoskowski, właściciel firmy zajmującej się szyciem mundurów.
Poznański zakład dotychczas uszył mundury m.in. do ok. 170 produkcji filmowych i telewizyjnych. W mundurach zrobionych w Poznaniu występowali m.in. Brad Pitt czy Tom Cruise.
Poznamy twarz generała
Podczas ekshumacji szczątków generała Władysława Sikorskiego dojdzie do rekonstrukcji jego twarzy – powiedzieli reporterowi RMF FM specjaliści z Zakładu Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy dokonają oględzin szczątków generała.
- Na podstawie badań tomografii komputerowej można odtworzyć z dużym prawdopodobieństwem twarz danej osoby - powiedział Andrzej Urbanik, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej CM UJ. Jak zaznacza, materiały zostaną przekazane specjalistom kryminologii. Ekshumacja 25 listopada
Ekshumację szczątków gen. Władysława Sikorskiego zaplanowano na 25 listopada.
Oględzin zwłok generała dokonają specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z Katedrą i Zakładem Medycyny Sądowej i Zakładem Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperci wykonają m.in. tomografię komputerową, badania DNA, histopatologiczne i toksykologiczne.
Tajemnica śmierci generała
Śledztwo, mające wyjaśnić tajemnicze okoliczności śmierci gen. Sikorskiego, który zginął 4 lipca 1943 r., wszczął 3 września katowicki oddział IPN, uznając, że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż Sikorski zginął w wyniku spisku. Do tej pory w śledztwie przesłuchano kilkanaście osób. Wcześniej szczeciński oddział IPN odmawiał rozpoczęcia śledztwa uznając, że generał zginął w katastrofie, a nie w zamachu.
Gen. Sikorski - Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier rządu RP na uchodźstwie - zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, powracając z inspekcji wojsk na Środkowym Wschodzie. Przyczyn katastrofy samolotu Liberator, należącego do brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, nie wyjaśniono do dziś. Niektórzy badacze uważają, że Sikorski zginął w wyniku spisku; inni uważają, że był to wypadek.
Sikorski został pochowany na cmentarzu polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii. 17 września 1993 r. jego zwłoki przeniesiono na Wawel.
Źródło: PAP, TVN24, RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: TVN24