Prezydent Bronisław Komorowski wręczył we wtorek akt mianowania na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Mieczysławowi Gocułowi oraz wyznaczył na dowódcę operacyjnego sił zbrojnych gen. dyw. Marka Tomaszyckiego.
W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, wzięli udział także szef BBN Stanisław Koziej i szef MON Tomasz Siemoniak.
Informację, że Gocuł i Tomaszycki są kandydatami na jedne z najważniejszych stanowisk w armii, podano w poniedziałek. Tego dnia Komorowski spotkał się też z oboma generałami, a Koziej informował, że procedura powołania szefa SG WP i nowego dowódcy operacyjnego "w sensie technicznym trwa", a po jej zakończeniu Komorowski osobiście poinformuje o ostatecznej decyzji.
Jak mówił szef BBN Stanisław Koziej, prezydent, powołując we wtorek szefa SG WP i dowódcę operacyjnego, którzy stanowiska mają objąć w maju, potwierdził "zdrowe standardy prowadzenia polityki kadrowej na najwyższych stanowiskach dowódczych". - Zawczasu, z odpowiednim wyprzedzeniem te decyzje zostały podjęte. Zainteresowani otrzymali odpowiednie akty powołania i decyzje. Mogą w związku z tym w sposób spokojny, zorganizowany przystąpić do przejmowania obowiązków - powiedział Koziej.
Zastępca został szefem
Gen. broni Mieczysław Gocuł zastąpi na stanowisku szefa Sztabu Generalnego gen. Mieczysława Cieniucha. Swoje obowiązki obejmie 7 maja.
Gocuł w latach 1983-1987 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, a w latach 1994-1996 słuchaczem Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie.
W 2003 roku pełnił służbę na stanowisku szefa Oddziału Operacyjnego Sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe (PKW Irak).
W styczniu 2007 roku wyznaczony został na stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania Operacyjnego P-3 Sztabu Generalnego WP, a następnie szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P-2 SG WP.
Od 15 lipca 2008 roku pełnił obowiązki szefa Zarządu Planowania Strategicznego - P5 SG WP.
Od 1 października 2010 roku jest I zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Nowy dowódca operacyjny
Gen. dyw. Marek Tomaszycki na stanowisku dowódcy operacyjnego zastąpi gen. Edwarda Gruszkę. Swoje obowiązki obejmie 20 maja.
Tomaszycki służbę wojskową rozpoczął w 1981 jako dowódca plutonu piechoty w 32 Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu. W późniejszych latach służył również w 8 Brygadzie Zmechanizowanej i Dowództwie 8 Dywizji Ochrony Wybrzeża. W latach 1996–1999 pełnił funkcję szefa szkolenia – zastępcy dowódcy 36 Brygady Pancernej, a w latach 1999–2001 piastował stanowisko dowódcy 9 Brygady Kawalerii Pancernej.
W ciągu kolejnych dwóch lat był szefem oddziału Rozpoznania i WRE w Dowództwie 1 Korpusu Zmechanizowanego. Następnie, od lipca 2003 do lutego 2004 pełnił funkcję szefa Oddziału Szkolenia PKW Irak. Po zakończeniu misji wrócił na poprzednio zajmowane stanowisko.
W latach 2004-2005 dowodził 6 Brygadą Kawalerii Pancernej. W 2006 został dowódcą 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W marcu 2007 poleciał ze swoimi żołnierzami do Afganistanu, gdzie do listopada 2007 był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Generał Tomaszycki przestał pełnić obowiązki dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej 8 stycznia 2008 roku.
Na początku 2008 został przeniesiony do rezerwy kadrowej MON przez ministra Bogdana Klicha – do czasu wyjaśnienia okoliczności związanych z prowadzonym przez prokuraturę wojskową śledztwem dotyczącym incydentu w Nangar Khel. W kwietniu 2008 Tomaszycki został przywrócony do czynnej służby, zostając Szefem Zarządu Szkolenia P–7 Sztabu Generalnego WP, na które wyznaczył go poprzedni minister Aleksander Szczygło. 9 lipca 2009 został dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.
W 2011 został wyznaczony na stanowisko szefa szkolenia Wojsk Lądowych.
Prezydent przedłuży kadencje dowódców rodzajów sił zbrojnych
Po uroczystości, dziennikarze zapytali Stanisława Kozieja, szefa BBN o dowódców rodzajów sił zbrojnych: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, których kadencje kończą się w tym roku.
Szef BBN zwrócił uwagę, że zgodnie z planowaną reformą systemu dowodzenia na bazie dotychczasowych dowództw rodzajów sił zbrojnych ma powstać dowództwo generalne.
- W związku z tym pan prezydent ma zamiar przedłużenia kadencji dotychczasowych dowódców rodzajów sił zbrojnych do czasu możliwości zorganizowania nowego dowództwa generalnego, co przewidujemy, że może się zakończyć do końca roku czy na początku przyszłego roku. Wówczas, w chwili powoływania nowego dowódcy generalnego, zakończą się kadencje dotychczasowych dowódców rodzajów sił zbrojnych - powiedział Koziej. Projekt zmian w systemie dowodzenia jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie.
Autor: zś/jaś/k / Źródło: PAP, vn24.pl