Miały być trzy miliardy złotych dla służby zdrowia, głównie dla pacjentów onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi. Na razie nie ma jednak żadnych informacji, kiedy powstanie Fundusz Medyczny, który na początku marca zapowiadał prezydent Andrzej Duda. Wszystko z powodu koronawirusa.
- Zaprosiłem ministra zdrowia, pana prof. Łukasza Szumowskiego, by omówić na bieżąco i jak najszybciej sprawę, o której mówimy od piątkowego wieczoru: utworzenia specjalnego funduszu medycznego, którego kwota roczna wyniesie 2 mld 750 mln zł. (...) Bardzo dziękuję panu ministrowi, że mimo tego, że dzisiaj jest niedziela, przyjechał do mnie rano i mogliśmy omówić tę kwestię - jeszcze w niedzielę, 8 marca w sprawie powstania Funduszu Medycznego panował pośpiech, a prezydent oraz minister zdrowia zorganizowali specjalną konferencję w dzień wolny od pracy, żeby poinformować o jego powstaniu.
Jak sytuacja wygląda po ponad miesiącu od zapowiedzi polityków?
Skutek uboczny miliardów dla TVP
Historia powstawania Fundusz Medycznego wiąże się ściśle z przekazaniem niemal 2 miliardów złotych dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Przegłosowana przez Sejm 13 lutego nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przewidywała rekompensatę w wysokości 1,95 miliarda zł dla tych podmiotów za utracone wpływy z opłat abonamentowych. Wcześniej opozycja apelowała o przekazanie tej kwoty na dofinansowanie służby zdrowia i walkę z chorobami nowotworowymi. Propozycja została odrzucona.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przekazującą 2 mld złotych na TVP i PR w ostatnim możliwym terminie - w piątek, 6 marca wieczorem. O godz. 22.45 poinformował o tej decyzji podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i przewodniczącym Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.
To właśnie podczas tej konferencji po raz pierwszy pojawił się wątek funduszu medycznego. Morawiecki wspominał, że rozmawia o nim z prezydentem. I że wkrótce będą komunikowali szczegóły tego pomysłu.
Następnego dnia Andrzej Duda mówił o funduszu podczas spotkania wyborczego w Nysie. A kolejnego, w niedzielę, 8 marca zwołał następną konferencję prasową, tym razem z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Poinformowano podczas niej, że z inicjatywy prezydenta powstanie Fundusz Medyczny z budżetem 2,75 miliarda złotych, który - jak mówił Andrzej Duda - "będzie służył wsparciu leczenia pacjentów z chorobami onkologicznymi, przede wszystkim dzieci, a także pacjentów z chorobami rzadkimi i innych przypadków, w których – mamy dzisiaj taką sytuację – są w polskiej medycynie problemy i z których leczeniem jest w związku z tym kłopot".
Ani Duda, ani Szumowski nie zdradzili podczas konferencji, skąd mają pochodzić pieniądze na nową inicjatywę. Ale z wypowiedzi prezydenta wynikało, że pomysł jest przemyślany i zaawansowany. - Do tej pory rozmawialiśmy tylko w zasadzie o pieniądzach, bo szukaliśmy ich, ile będzie możliwe, żeby skierować na ten cel - to omawiałem z panem premierem. Ale dzisiaj spotkanie z panem ministrem i te kwestie merytoryczne, już czysto medyczne - mówił Andrzej Duda.
- My w Ministerstwie Zdrowia tworzymy już zespoły do opracowania tego projektu. Będziemy jak najszybciej przedkładali Radzie Ministrów i potem mam nadzieję parlamentowi do procedowania konkretne akty prawne związane z tym Funduszem Medycznym - zapewniał w Pałacu Prezydenckim minister Łukasz Szumowski.
Po ponad miesiącu od tych zapowiedzi do Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Zdrowia przesłaliśmy następujące pytania:
- na jakim etapie przygotowań jest powstanie Funduszu Medycznego? - kto pracuje nad powstaniem Funduszu Medycznego? - kiedy pierwsze środki zostaną przekazane do Funduszu Medycznego?
Termin "nie jest możliwy do określenia"
Na przesłane w piątek pytania Centrum Informacyjne Rządu nie odpowiedziało w ogóle. Z kolei Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta poinformowało, że "odnosząc się do Pana dzisiejszego zapytania uprzejmie wyjaśniamy, że w związku z obecną sytuacją nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi od razu, wszelkie informacje na interesujący Pana temat przekażemy w późniejszym terminie".
W imieniu Ministerstwa Zdrowia odpowiedź przekazał rzecznik Wojciech Andrusiewicz: "Uprzejmie informuję, że założenia Funduszu Medycznego są na etapie przygotowania. Prace w tym zakresie prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną i panującą pandemię, termin zakończenia ww. prac nie jest możliwy do określenia".
Na razie po przygotowaniach do stworzenia Funduszu Medycznego nie ma także żadnego śladu na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Spośród 49 projektów złożonych przez Ministerstwo Zdrowia od 8 marca, czyli dnia ogłoszenia przez prezydenta i ministra powstania Funduszu, żaden nie dotyczy tej inicjatywy.
Źródło: tvn24.pl