TVN24 | Polska

Szef MSZ po spotkaniu z Cichanouską: wolność i demokracja są w tożsamości Polski, Białorusi i Europy

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentneTVN24
wideo 2/14
TVN24Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską powiedział, że ich dyskusja pokazała pełną zgodność poglądów w kwestiach fundamentalnych wartości: wolności i demokracji. Na konferencji prasowej szef polskiego MSZ mówił też o budowie gazociągu Nord Stream 2 oraz o otruciu Aleksieja Nawalnego.

SWIATŁANA CICHANOUSKA W POLSCE. OGLĄDAJ WYSTĄPIENIE NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM W INTERNECIE >>>

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu spotkał się z Swiatłaną Cichanouską. Na briefingu prasowym zorganizowanym po zakończeniu spotkania przyznał, że dyskusja pokazała pełną zgodność poglądów w kwestiach fundamentalnych wartości - wolności i demokracji, które są w tożsamości Polski, Białorusi i Europy.

Pytany o stanowisko Polski wobec kończącej się 5 listopada kadencji prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki odparł, że precyzyjna odpowiedź na to pytanie będzie możliwa dopiero 5 listopada.

- To jest dynamiczny proces konsolidacji zarówno państw naszego regionu, państw bałtyckich, Grupy Wyszehradzkiej, ale także państw Unii Europejskiej jako całości. Jest pełne zrozumienie wśród nas co do tego, że te wybory (prezydenckie na Białorusi z 9 sierpnia - red.) nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentne - mówił Rau. - To wszystko wskazuje, że będę mógł odpowiedzieć na pytanie bardzo precyzyjnie, ale 5 listopada - dodał szef polskiej dyplomacji.

Rau o wyborach na Białorusi: jest pełne zrozumienie wśród nas, co do tego, że te wybory nie były ani wolne, ani sprawiedliwe, ani transparentneTVN24

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory, zdobywając zaledwie 10,1 procent głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 procent głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane.

Rau o otruciu Nawalnego: mamy tu wspólny mianownik działań antywolnościowych i antydemokratycznych

Rau był też pytany, czy jego zdaniem po otruciu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego kanclerz Niemiec Angela Merkel powinna zawiesić budowę gazociągu Nord Stream 2.

CZYTAJ WIĘCEJ: Agencja dpa: Merkel nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie Nord Stream 2 >>>

- W Polsce nie mamy wątpliwości co do tego, że Nord Stream 2 jest projektem, który dzieli społeczność Unii Europejskiej. Jest to projekt polityczny przede wszystkim, który nie służy ani solidarności, ani jedności państw Unii - odparł Rau.

- To jest szczególnie widoczne dzisiaj, zawsze to podkreślam, dzięki wydarzeniom na Białorusi, ale także ze względu na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. W czym rzecz bowiem? Jestem absolutnie przekonany, że dzisiaj Białorusini walczą o europejskie wartości, o wolność i demokrację. I jednocześnie pan Nawalny był zaangażowany w proces wyborczy, chodziło o regionalne wybory w Rosji, na Syberii – dodał minister.

Zaznaczył, że Nawalny nie był kandydatem, ale uczestnikiem tej kampanii wyborczej. - Został otruty przez te same władze rosyjskie, bez wątpienia, które wspierają Łukaszenkę. A więc mamy tu wspólny mianownik działań antywolnościowych i antydemokratycznych - wskazał.

Rau o otruciu Nawalnego: mamy tu wspólny mianownik działań antywolnościowych i antydemokratycznychTVN24

"Jest to refleksja niezwykle potrzebna, ale ona ma przede wszystkim charakter moralny"

Zdaniem ministra doprowadziło to do tego, że dziś w kręgach partii rządzącej w Niemczech stawia się pod znakiem zapytania decyzję dokończenia projektu Nord Steam 2.

- Skąd to się nagle wzięło? Skąd nagle to zainteresowanie tym projektem i wywołanie takiej bardzo intensywnej jak na stosunki niemieckie debaty? Z głębokiego przekonania, że jednak jeśli władze Federacji Rosyjskiej nie są wiarygodne w procesie demokratycznym, czy quasi demokratycznym, jaki miał miejsce w Rosji, to jak mogą być wiarygodnym partnerem politycznym i gospodarczym? Jest to refleksja niezwykle potrzebna, ale ona ma przede wszystkim charakter moralny. To jest powrót do tych najbardziej europejskich wartości, do wspólnego fundamentu zjednoczonej czy jednoczącej się Europy – tłumaczył.

Autor:pp

Źródło: PAP