"Element antysocjalistyczny" na "ścieżce zdrowia"

Aktualizacja:
 
"Relikwie" PRL-uTeki edukacyjne, IPN/TVN24

Najpierw "polewaczka", potem "suka" i "lojalka". Na końcu często "internat". Takiego scenariusza w stanie wojennym obawiał się każdy działacz opozycyjny protestujący przeciwko ówczesnej władzy. Stan wojenny stworzył swój własny słownik. Nowych pojęć, które weszły do dyskursu było dużo. Rzadko jednak oznaczały cokolwiek dobrego. Nawet jeśli w pierwszej chwili wywoływały pozytywne skojarzenia. Kto na ochotnika zgłaszał się do pójścia "ścieżką zdrowia"?

OJCZYZNA NAD PRZEPAŚCIĄ - PRZECZYTAJ RAPORT

Opornik - urządzenie włączane do obwodu elektrycznego w celu zmniejszenia natężenia prądu. W stanie wojennym, wpięty w ubranie, był najpopularniejszym manifestem sprzeciwu wobec władz.

 
Milicjanci podczas kontroli drogowej/IPN/www.13grudnia81.pl 

Krzyże kwietne - forma manifestacji sprzeciwu wobec stanu wojennego. Polegała na układaniu w miejscach publicznych krzyży z kwiatów, upamiętniających ofiary reżimu.

Bibuła - czyli podziemna prasa. Określenie pochodzi jeszcze z końca XIX wieku. Na początku stanu wojennego bibuły było mało, bo władzom udało się skonfiskować wielkie ilości podziemnego sprzętu drukującego.

Cenzura - znów zaczęły jej podlegać wszelkie korespondencje prowadzone przez obywateli PRL. Kiedy przywrócono łączność cenzura objęła też rozmowy telefoniczne. Przypominał o tym automatyczny komunikat, który można było usłyszeć w słuchawkach: "rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana..."

 
Podziemna drukarnia i powielacz. Teki edukacyjne, IPN 
 
Lojalka - wzór/archiwum TVN24 

Dziennik Telewizyjny - Program informacyjny TVP w czasach PRL. W latach 70-tych i 80-tych uznawany przez opozycję za główny ośrodek propagandy władz. 13 grudnia 1981 roku wszystkich prezenterów "Dziennika" ubrano w mundury oficerów Ludowego Wojska Polskiego, ale z pagonami szeregowców. Jedną z form sprzeciwu obywateli wobec stanu wojennego były ostentacyjne "spacery", na które wychodzono w czasie emisji "Dziennika Telewizyjnego".

Element antysocjalistyczny - popularne, propagandowe określenie przeciwników PRL-owskiej władzy.

Ekstrema – określenie stosowane w propagandzie władz. Odnosiło się do członków "radykalnego skrzydła NSZZ Solidarność".

"Jodła" i "Azalia" - kryptonimy operacji przeprowadzonych nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Funkcjonariusze biorący udział w "Jodle" odpowiedzialni byli za internowanie "groźnych dla porządku publicznego" osób. Celem "Azalii" było opanowanie i wyłączenie central telefonicznych.

Internat - popularna nazwa ośrodka internowania.

Atanda - w więziennej gwarze specjalna jednostka straży, wyposażona w hełmy, pałki i tarcze. Atanda pacyfikowała przejawy buntu internowanych.

Lojalka - świstek papieru, w którym podpisująca go osoba wyrzekała się działalności opozycyjnej. Od podstawienia pod nos lojalki często rozpoczynano przesłuchania działaczy "Solidarności". Treść klasycznej lojalki: "Zobowiązuję się do zaniechania wszelkiej działalności szkodliwej dla PRL, w szczególności do przestrzegania obowiązującego porządku prawnego".

 
ZOMO-wiec na pasach/IPN/www.13grudnia81.pl 
 
Koperta z pieczątkami Urzędu Cenzury i zezwolenie na zmianę miejsca pobytu w stanie wojennym/Teki edukacyjne, IPN 
 
Koksownik/archiwum TVN24 

Weryfikacja – czyli sposób na usuwanie z wielu miejsc pracy zwolenników "Solidarności". Weryfikacji najczęściej poddawano dziennikarzy, nauczycieli i wykładowców akademickich.

ZOMO - czyli Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej, utworzone w 1957 roku. Były to specjalne, skoszarowane oddziały milicji, przeznaczone przede wszystkim do tłumienia masowych protestów ulicznych.

Suka - policyjny samochód przeznaczony do przewozu demonstrantów, aresztantów, internowanych.

Polewaczka - czyli samochód ze zbiornikiem na wodę, armatka wodna. Często używana przez oddziały ZOMO do rozpędzania demonstracji.

Godzina milicyjna - obowiązywała między 22 a 6 rano. Później między 23 a 5 (w niektórych regionach okresowo także w innych godzinach). W tym czasie obowiązywał bezwzględny zakaz poruszania się bez specjalnej przepustki. Każdemu, kto zakazu nie przestrzegał, groziło kolegium, a nawet miesiąc aresztu.

Ścieżka zdrowia - forma tortur stosowanych w PRL-u przez SB, ZOMO i MO, przede wszystkim wobec działaczy opozycji. "Przemarsz ścieżką zdrowia" oznaczało przejście ("ścieżki" miały na ogół kilkanaście metrów długości) pomiędzy funkcjonariuszami ZOMO, których zadanie polegało na biciu pałkami każdej przechodzącej osoby. Czasami osobom, wobec których zasądzono przejście ścieżką zdrowia, wiązano sznurówki. W Brazylii taki rodzaj kary potocznie nazywany jest "corredor polones", co oznacza "polski korytarz".

Koksownik - najczęściej był to kosz z żelaznych prętów, w którym żarzyły się bryły koksu. Ustawiane na ulicach służyły w grudniu 1981 roku żołnierzom i milicjantom do ogrzewania się podczas mrozu.

Kartki – talony upoważniające do zakupu niektórych towarów. W 1981 roku przywrócono w PRL reglamentację (ograniczoną sprzedaż) wybranych artykułów spożywczych. System sprzedaży kartkowej rozbudowano właśnie w okresie stanu wojennego. Obok wielu artykułów spożywczych (m.in. mięso, masło, cukier, kasza, słodycze) objął on wtedy także towary przemysłowe - między innymi buty, benzynę, papierosy.

 
"Za czym kolejka ta stoi"/Archeo 

Kolejka - słowo, które nierozerwalnie wiąże się z "kartkami". Wszędzie tam, gdzie pojawiał się (lub miał pojawić) jakiś towar, można było spotkać długą kolejkę ludzi, którzy chcieli go kupić. Szczególnym rodzajem kolejki była tzw. "kolejka społeczna". Należało się do niej zapisać w przypadku chęci zakupu "większego towaru" (mebli, pralki, lodówki). Po zapisie należało też meldować się na dyżurach kolejkowych. Często dopiero po kilku miesiącach takich dyżurów można było zawalczyć o upragniony sprzęt. "Kolejka społeczna" zrodziła też nową profesję - "stacza kolejkowego", który za opłatą czekał w naszym imieniu na dostawę.

Źródło: tvn24.pl, Bild.de

Źródło zdjęcia głównego: Teki edukacyjne, IPN/TVN24

Pozostałe wiadomości

W Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju na Dolnym Śląsku odkryto drugi przypadek znęcania się nad podopiecznym - poinformowała wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. W sprawie przemocy w placówce zatrzymany został drugi wychowawca, który usłyszał zarzut spowodowania lekkich obrażeń ciała u jednego z wychowanków ośrodka. - Badamy całą sprawę bardzo intensywnie - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Kolejny przypadek przemocy w tym samym ośrodku. Zarzuty dla drugiego wychowawcy

Kolejny przypadek przemocy w tym samym ośrodku. Zarzuty dla drugiego wychowawcy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Podczas przebudowy biegnącej przez Puszczę Białowieską drogi między wsią Zwodzieckie a Świnorojami (woj. podlaskie) wycięto ponadstuletnie dęby. Ekolodzy przypuszczają, że zniszczono także siedliska chronionych mszaków i porostów. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska zapowiada skierowanie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. 

Droga przez Puszczę Białowieską i chronione gatunki mszaków i porostów. RDOŚ zapowiada, że  zawiadomi prokuraturę 

Droga przez Puszczę Białowieską i chronione gatunki mszaków i porostów. RDOŚ zapowiada, że zawiadomi prokuraturę 

Źródło:
tvn24.pl

Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu po pożarze w 2019 roku dobiega końca. W piątek słynną świątynię odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, a już w przyszłym tygodniu otworzy ona swoje podwoje dla zwiedzających. Jak wygląda Notre Dame na najnowszych zdjęciach i nagraniach?

Wkrótce otwarcie katedry Notre Dame. Spektakularne zdjęcia i nagrania

Wkrótce otwarcie katedry Notre Dame. Spektakularne zdjęcia i nagrania

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Synoptycy IMGW ostrzegają przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w południowych regionach Polski. Wystąpią tam intensywne opady śniegu, a dodatkowym zagrożeniem będą także oblodzenia. Żółte alarmy obowiązują w czterech województwach.

Nie tylko intensywny śnieg. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Nie tylko intensywny śnieg. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kot, którym opiekował się pan Maciej, został postrzelony z wiatrówki przez jego sąsiada. Zwierzę nie przeżyło. Policjanci zatrzymali 67-latka podejrzanego o zabicie zwierzęcia. Mężczyzna usłyszał zarzuty.

Kot zastrzelony z wiatrówki, "bo zjadał gołębie". Sąsiad z zarzutami

Kot zastrzelony z wiatrówki, "bo zjadał gołębie". Sąsiad z zarzutami

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Janusz Palikot pozostanie w areszcie do 1 stycznia – poinformował wrocławski sąd. Biznesmen i były poseł jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na blisko 70 mln złotych.

Palikot na dłużej w areszcie

Palikot na dłużej w areszcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowozelandzki okręt HMNZS Manawanui, który na początku października zatonął na Pacyfiku, przed katastrofą był pozostawiony na autopilocie - wynika z pierwszego raportu na temat przyczyn zdarzenia. Z katastrofy uratowano wszystkie 75 osób znajdujących się na pokładzie, wciąż istnieje jednak obawa o skażenie środowiska wyciekiem ropy naftowej.

Załoga myślała, że sama steruje. Okręt rozbił się i zatonął na autopilocie

Załoga myślała, że sama steruje. Okręt rozbił się i zatonął na autopilocie

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Co spowodowało kilka lat temu tajemniczą śmierć 350 słoni w Botswanie? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane satelitarne z wodopojów, z których korzystały zwierzęta. Jak się okazało, ich śmierć prawdopodobnie powiązana była nie tylko z wypitą wodą, ale i ze zmianami klimatu.

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Źródło:
The Guardian, Kings College London

Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Moore ocenił, że jeśli Władimir Putin zwasalizuje Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej. Wówczas - dodał - zagrożone będzie bezpieczeństwo całej Europy.

"Zuchwała kampania" Putina w Europie. Szef brytyjskiego wywiadu ostrzega: on się nie zatrzyma

"Zuchwała kampania" Putina w Europie. Szef brytyjskiego wywiadu ostrzega: on się nie zatrzyma

Źródło:
PAP

Mieszkanka gminy Zbójna (woj. podlaskie) już w pierwszej instancji usłyszała wyrok pięciu lat więzienia za zabójstwo swojego nowo narodzonego dziecka. Później kara była jeszcze obniżana o rok, jednak ostatecznie kobieta spędzi w więzieniu pięć lat. Prokuratura chciała co prawda surowszej kary, jednak Sąd Najwyższy uznał kasację za bezzasadną. 

Zabiła dziecko, a ciało ukryła w wiadrze. Dostała pięć lat więzienia. Sąd Najwyższy uznał kasację prokuratury za bezzasadną

Zabiła dziecko, a ciało ukryła w wiadrze. Dostała pięć lat więzienia. Sąd Najwyższy uznał kasację prokuratury za bezzasadną

Źródło:
PAP

Oficjalnie kampania prezydencka jeszcze nie wystartowała, ale kandydaci już spotykają się z wyborcami. Kandydat KO Rafał Trzaskowski odwiedził w piątek w Karniowicach zakład samochodowy. Karol Nawrocki, kandydat PiS, po południu ma się spotkać z mieszkańcami Głogowa, a kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - Wielunia i Kluczborka. Rano Nawrocki zadeklarował, że z dniem zarządzenia wyborów weźmie urlop w IPN. Trzaskowski - odpowiadając na apel konkurenta - podkreślił, że kiedy "cały dzień zajmuję się kampanią", zawsze brał i będzie brał urlop. Współpracownik Szymona Hołowni podał datę inauguracji "prekampanii" kandydata Polski 2050.

Trzaskowski o "poważnym problemie" Nawrockiego. Odpowiedział na apel kandydata PiS

Trzaskowski o "poważnym problemie" Nawrockiego. Odpowiedział na apel kandydata PiS

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Wojsko Korei Południowej poinformowało, że poderwało myśliwce, gdy pięć chińskich i sześć rosyjskich samolotów wojskowych przelatywało przez strefę obrony powietrznej. W odpowiedzi władze w Seulu złożyły również protest dyplomatyczny.

Chińczycy i Rosjanie wlecieli w strefę obrony Korei Południowej

Chińczycy i Rosjanie wlecieli w strefę obrony Korei Południowej

Źródło:
PAP

Dziennikarze projektu Schemy (Schematy) ukraińskiej sekcji Radia Swoboda ustalili dokładną lokalizację obozu filtracyjnego. Prowadzili go w mieście Narowla na Białorusi Rosjanie.

"Nie dożyjesz jutra". W tym miejscu na Białorusi Rosjanie torturowali dzieci i jeńców wojennych

"Nie dożyjesz jutra". W tym miejscu na Białorusi Rosjanie torturowali dzieci i jeńców wojennych

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Rosja już się nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. Atakują i robią to z premedytacją - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W piątek otworzył konferencję Digital Skills Summit w Gliwicach.

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Źródło:
PAP

Dariusz Ś., były prokurent Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, został oskarżony przez szczecińską prokuraturę o złamanie dwóch sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Były prokurent w zarządzie portów złamał dwa zakazy prowadzenia. Chce się poddać karze

Były prokurent w zarządzie portów złamał dwa zakazy prowadzenia. Chce się poddać karze

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Zakończyła się awaria w Banku Pekao. Nie działały między innymi bankowość mobilna i bankowość online. "Wszystko powinno działać już normalnie. Przepraszamy za niedogodności" - poinformował bank w mediach społecznościowych.

Koniec awarii w jednym z największych banków w Polsce

Koniec awarii w jednym z największych banków w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W piątek, w dniu pogrzebu zastrzelonego na warszawskiej Pradze policjanta, w całym kraju zawyły syreny. W ten sposób mundurowi oddali hołd swojemu zmarłemu koledze. Na pogrzebie obecny był szef MSWiA Tomasz Siemoniak. - W los policjanta wpisana jest służba ludziom, także z narażeniem życia i zdrowia. Mateusz poniósł najwyższą ofiarę, służąc - mówił o zmarłym policjancie.

Oddali hołd zastrzelonemu policjantowi. Zawyły syreny w całym kraju

Oddali hołd zastrzelonemu policjantowi. Zawyły syreny w całym kraju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niewytłumaczalne pod żadnym względem - ocenia zachowanie kierowcy ciężarówki, który w Nowej Suchej doprowadził do zderzenia z pociągiem, Wojciech Pasieczny. Były wiceszef stołecznej drogówki zwraca uwagę na jeden szczegół zdarzenia. - W jakim celu na kilka sekund podniosły się zapory? - pyta gość "Wstajesz i wiesz".

"Zachowanie kierowcy jest niewytłumaczalne". Ekspert zwraca uwagę na jeden detal

"Zachowanie kierowcy jest niewytłumaczalne". Ekspert zwraca uwagę na jeden detal

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Brytyjscy śledczy ustalili, że śmierć dwuletniego chłopca znalezionego przy ciele swojego ojca, nastąpiła po śmierci mężczyzny. Gdyby nie jego nagły zgon, dziecko miałoby szansę przeżyć.

Zwłoki 2-latka znalezione przy ciele ojca. Nowe ustalenia śledczych

Zwłoki 2-latka znalezione przy ciele ojca. Nowe ustalenia śledczych

Źródło:
Sky News, BBC, tvn24.pl

I tura wyborów prezydenckich w Rumunii, która odbyła się 24 listopada, może zostać powtórzona - oznajmił szef krajowej komisji wyborczej, cytowany przez Reutersa. Zwyciężył ją radykalnie prawicowy i prorosyjski Calin Georgescu. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść dzisiaj.

Olbrzymie zamieszanie w Rumunii. Mogą powtórzyć wybory prezydenckie. Dziś możliwa decyzja

Olbrzymie zamieszanie w Rumunii. Mogą powtórzyć wybory prezydenckie. Dziś możliwa decyzja

Źródło:
Reuters, PAP

Louise Haigh złożyła rezygnację z funkcji ministra transportu Wielkiej Brytanii. Stacja Sky News ujawniła, że polityczka przed laty miała błędnie powiadomić policję o kradzieży służbowego telefonu. Haigh twierdzi, że zgłosiła ją, po czym odkryła, że jednak nie został on skradziony.

Najmłodsza w historii ministra składa rezygnację. W tle wprowadzenie w błąd policji 

Najmłodsza w historii ministra składa rezygnację. W tle wprowadzenie w błąd policji 

Źródło:
Sky News, Reuters, BBC

Jerzy Owsiak zaprezentował skarbonki, z jakimi wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjdą na ulice 26 stycznia na 33. Finał WOŚP. - Są odporne na gniecenie, na wiatr, na deszcz, na zmianę temperatury - mówił dyrygent WOŚP.

Tak będą wyglądać puszki WOŚP. "Są niemal niezniszczalne"

Tak będą wyglądać puszki WOŚP. "Są niemal niezniszczalne"

Źródło:
tvn24.pl

Laos zakazał sprzedaży i spożycia wódki i whisky jednego z lokalnych producentów - poinformowały władze Australii. Zakaz wydany został po tym, jak sześcioro zagranicznych turystów zmarło w Laosie z powodu zatrucia skażonym alkoholem. Rządy kilku państw już wcześniej zaleciły swoim obywatelom ostrożność przy spożywaniu alkoholu w tym kraju, a zwłaszcza przed darmowymi drinkami.

Sześcioro turystów nie żyje. Władze ostrzegają przed wódką i whisky jednej marki  

Sześcioro turystów nie żyje. Władze ostrzegają przed wódką i whisky jednej marki  

Źródło:
CNN, PAP, tvn24.pl

Ponad 100 pracowników MSZ w Tbilisi podpisało się pod listem przeciwko decyzji władz Gruzji o zawieszeniu na kilka lat rozmów akcesyjnych z Unią Europejską. Wiceprzewodnicząca parlamentu Nino Cilosani uznała, że powinni oni odejść z pracy. - To, co wydarzyło się wczoraj, jest sprzeczne z wolą znacznej większości Gruzinów – ocenił tymczasem ambasador UE w Gruzji Paweł Herczyński. Premier Irakli Kobachidze oskarżył go o "udział w kampanii dezinformacyjnej" i nie wykluczył podjęcia "środków dyplomatycznych".

Obudzeni "w całkowicie nowej rzeczywistości". List ze 114 podpisami, premier grozi ambasadorowi UE

Obudzeni "w całkowicie nowej rzeczywistości". List ze 114 podpisami, premier grozi ambasadorowi UE

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Jeżeli Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia znaleźliby się w drugiej turze wyborów prezydenckich, wygrałby Trzaskowski z wynikiem 62 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET przez firmę badawczą Opinia24. Sprawdzono też, jaki procent ankietowanych ma negatywne nastawienie do obu kandydatów.

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich znaleźli się Trzaskowski i Hołownia. Sondaż

Źródło:
PAP

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

Mają "wywalone na Kodeks wyborczy"? Prekampania, czyli luka, którą kandydaci powinni wykorzystać

Mają "wywalone na Kodeks wyborczy"? Prekampania, czyli luka, którą kandydaci powinni wykorzystać

Źródło:
Konkret24
"Prawdziwe zabezpieczenia muszą być losowe. Komputery są w tym po prostu lepsze od ludzi"

"Prawdziwe zabezpieczenia muszą być losowe. Komputery są w tym po prostu lepsze od ludzi"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pracownicy Volkswagena rozpoczną strajki w Niemczech na początku przyszłego tygodnia - wynika z komunikatu przekazanego przez związek zawodowy IG Metall. Konflikt w koncernie narasta po ogłoszeniu przez koncern zwolnień oraz obniżek wynagrodzeń.

Strajki w całym kraju. Pracownicy giganta ostrzegają

Strajki w całym kraju. Pracownicy giganta ostrzegają

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Rak, utrata jądra, chemia. Po dwóch latach został mistrzem Polski, po sześciu tatą Alana

Rak, utrata jądra, chemia. Po dwóch latach został mistrzem Polski, po sześciu tatą Alana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawie 100 tysięcy osób zostało ewakuowanych w Malezji po ulewnych deszczach, jakie nawiedziły kraj w czwartek. Trzy osoby zginęły w powodziach. Jak ostrzegły krajowe służby ratunkowe, pora monsunowa może przynieść najgorszą powódź w kraju od dekady.

Szykują się na najgorszą powódź od lat. Ewakuowano prawie 100 tysięcy ludzi

Szykują się na najgorszą powódź od lat. Ewakuowano prawie 100 tysięcy ludzi

Źródło:
Reuters, ABC News

Archeologom udało się odnaleźć ślady stóp należące do dwóch gatunków homininów, które zostały pozostawione w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Oznacza to, że nasi dawni "kuzyni" mogli współdzielić jedno terytorium, a nawet wchodzić ze sobą w interakcje.

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Źródło:
CNN, Rutgers University

Ambasada Szwecji w Warszawie tłumaczy znaczenie zdjęcia premiera Donalda Tuska z Ulfem Kristerssonem na łódce. "To szwedzka tradycja" - przekazała. Placówka dyplomatyczna przypomina, że w przeszłości na rejs z premierem Szwecji wybrali się między innymi Angela Merkel, Kofi Annan, Boris Johnson i Aleksander Kwaśniewski.

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

"Czy wiedzieliście, że...". Ambasada tłumaczy historię tego zdjęcia

Źródło:
TVN24

Mężczyzna wyskoczył z jadącej kolejki górskiej w parku rozrywki w stanie Arizona. Jak twierdzi, zrobił to, gdy rozpięło się zabezpieczenie trzymające go na miejscu. - Miałem zaledwie sekundy na działanie, czy zostaję, czy wyskakuję - powiedział lokalnym mediom, które opublikowały także nagranie ze zdarzenia.

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Wyskoczył z jadącej kolejki górskiej. "Miałem sekundy na decyzję"

Źródło:
CNN, NBC News

W Inowrocławiu ciężarówka przewożąca wielką choinkę zahaczyła o sygnalizację świetlną. - Pracownik, który próbował wyjąć drzewo przed przyjazdem policji, spadł z podwyższenia. Został zabrany do szpitala - przekazuje policja.

Choinką zaczepili o sygnalizację. Ranny mężczyzna

Choinką zaczepili o sygnalizację. Ranny mężczyzna

Źródło:
Kontakt24

Nie zatrzymali się do kontroli drogowej, podjęli próbę ucieczki, a w trakcie jazdy zamienili się miejscami. Wszystko na nic. 39-latek i 19-latka zostali zatrzymani - informuje policja i opisuje szczegóły interwencji na ulicach podwarszawskiego Piaseczna.

Nie zatrzymali się do kontroli, zaczęli uciekać. "Patrz! Przesiadają się". Nagranie

Nie zatrzymali się do kontroli, zaczęli uciekać. "Patrz! Przesiadają się". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z czwartku na piątek ukraińskie drony zaatakowały rafinerię państwowego koncernu Rosnieft w mieście Tuapse w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Bezzałogowce uderzyły także w bazę paliw w obwodzie rostowskim. Resort obrony w Moskwie poinformował, że nad pięcioma regionami kraju rosyjska obrona zestrzeliła 47 dronów.

Drony uderzyły w rafinerię Rosnieftu

Drony uderzyły w rafinerię Rosnieftu

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, The Moscow Times, tvn24.pl

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PLL LOT zdecydowało w czwartek o odwołaniu dwóch członków zarządu oraz dwóch członków rady nadzorczej - poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury (MI).

Kolejne trzęsienie ziemi w zarządzie PLL LOT

Kolejne trzęsienie ziemi w zarządzie PLL LOT

Źródło:
PAP

Firmy zarządzające serwisami społecznościowymi skrytykowały przyjęty przez australijski parlament zakaz korzystania z takich portali przez dzieci do 16. roku życia. Zdaniem tamtejszego szefa rządu nowe rozwiązanie dzięki nowym przepisom media społecznościowe "doprowadzą do lepszych wyników i będą mniej szkodliwe dla Australijczyków".

Big techy przestrzegają: zakaz zaprowadzi młodych ludzi do ciemniejszych zakątków internetu

Big techy przestrzegają: zakaz zaprowadzi młodych ludzi do ciemniejszych zakątków internetu

Źródło:
PAP

Setki strażaków od kilku dni walczą z ogromnym pożarem buszu na zachodzie Australii. Rozprzestrzeniający się w nieprzewidywalny sposób ogień nadal zagraża mieszkańcom kilku nadmorskich miejscowości, położonych na północ od miasta Perth. Do tej pory żywioł strawił ponad 75 tysięcy hektarów terenu.

"To było straszne". Walczą z żywiołem od poniedziałku

"To było straszne". Walczą z żywiołem od poniedziałku

Źródło:
ABC Australia

W ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 207 starć bojowych - poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Na odcinku pokrowskim siły rosyjskie przypuściły ponad 60 ataków. W mieście Kurachowe - jak relacjonował ukraiński dziennikarz wojskowy Bohdan Myrosznykow - "linia frontu przebiega między piętrami budynków".  

"Walki o każdy wieżowiec" dosłownie "między piętrami"

"Walki o każdy wieżowiec" dosłownie "między piętrami"

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, ZN, tvn24.pl

1010 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że zniszczył rosyjską stację radarową Podlet na terytorium okupowanego Krymu. Szacowany koszt zniszczonego sprzętu to pięć milionów dolarów - przekazał. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Atak Ukraińców i straty Rosjan na miliony dolarów

Atak Ukraińców i straty Rosjan na miliony dolarów

Źródło:
PAP