Grupa posłów rządzącej koalicji złożyła w Sejmie projekt ustawy, która zakłada ustanowienie 19 lutego nowym świętem państwowym. W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Polacy mieliby obchodzić Dzień Nauki Polskiej. Święto państwowe nie jest równoważne z dniem wolnym od pracy.
Projekt o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej złożyło 26 posłów klubu PiS. Podpisali się pod nim m.in. Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński i Ryszard Terlecki. Projekt zaprezentuje poseł Michał Wypij z Porozumienia Jarosława Gowina.
"Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej - ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna - a tym samy poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Wśród najwybitniejszych naukowców posłowie wymieniają: Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
"Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - przekonują wnioskodawcy. W uzasadnieniu posłowie podkreślają też, że "przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego".
"Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką" - uważają posłowie. Wybrali 19 lutego, bo to właśnie ten dzień wskazuje się jako datę urodzin Mikołaja Kopernika.
Według wnioskodawców ustawa nie pociąga za sobą obciążenia dla budżetu państwa i samorządów. Miałaby wejść w życie z dniem jej ogłoszenia.
8 stycznia projektem zajmą się nią posłowie z sejmowej komisji edukacji.
Kiedy jeszcze świętujemy?
Święto państwowe nie jest równoważne z dniem wolnym od pracy.
Obecnie wśród świąt państwowych znajdują się m.in. 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" (ustanowiony w 2011 roku), 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (ustanowiony w 2018 roku), 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (ustanowiony w 2017 roku), 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego (ustanowiony w 2009 roku), 19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych (ustanowiony w 2018 roku).
Autor: Justyna Suchecka\mtom / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock