"Nasza odpowiedzialność jest jasna. Dawać dobry przykład i tworzyć świat, w którym wszyscy mają równe szanse" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. "Waszym świętem powinien być każdy dzień" - przekazał premier Donald Tusk. Życzenia złożyła także kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy.
"Prawa kobiet nie rozwijają się same z siebie. Można je zdobyć dzięki wytrwałości, a łatwo je stracić, jeśli nie zachowa się czujności" - napisano na profilu Komisji Europejskiej na platformie X.
Udostępniono przy tym wpis przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, która również zabrała głos w Międzynarodowy Dzień Kobiet. "Równość płci nie dzieje się 'ot tak'. O prawa kobiet trzeba walczyć i je chronić. Nasza odpowiedzialność jest jasna. Dawać dobry przykład i tworzyć świat, w którym wszyscy mają równe szanse. Nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia" - podkreśliła. Przewodnicząca KE opublikowała nagranie, którego przekaz zwraca uwagę, jak istotna jest codzienna walka o równość płci.
CZYTAJ WIĘCEJ W PREMIUM: "Myślałam, że muszę przestać być sobą, by traktowali mnie poważnie"
Tusk: waszym świętem powinien być każdy dzień
Z okazji Dnia Kobiet życzenia na platformie X złożył również premier Donald Tusk. "Mama i Siostra wyprowadziły mnie na prostą, Żonie zawdzięczam wszystko, Córka to światło, Synowa - wcielone dobro, Teściowa, wiadomo, najlepsza, a Wnuczki przesłoniły mi cały świat" - napisał.
"Waszym świętem powinien być każdy dzień. Wszystkim Paniom najniższe ukłony" - dodał szef rządu.
Życzenia Kancelarii Prezydenta RP
"Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia. Życzymy, aby we wszystkich podejmowanych działaniach rodzinnych, zawodowych, społecznych zawsze znajdowały Panie radość, satysfakcję i poczucie samorealizacji" - napisała na platformie X kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy.
"Dobrego zdrowia, pomyślności, uśmiechu i pogody ducha!" - czytamy dalej.
Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie od wielu lat. Jego geneza związana jest z ruchami robotniczymi, które narodziły się w Europie i Ameryce Północnej na początku XX wieku.
8 marca 1908 roku kobiety z nowojorskiej fabryki tekstylnej zorganizowały strajk, domagając się między innymi równych płac. Właściciel placówki zamknął je w środku, by uniknąć rozgłosu. W fabryce wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 129 kobiet. Rok później, 28 lutego 1909 roku, w ramach upamiętnienia ofiar, odbyły się pierwsze obchody dnia kobiet. 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet ustanowiony został w 1910 roku.
Za pierwszy dzień obchodów święta kobiet w Polsce uważany był 24 marca 1924 roku. Wtedy to w Warszawie rozpoczęły się trzydniowe obrady Zjazdu Rady Naczelnej Koła Polek. Co ciekawe, terminu "dzień kobiet" jako pierwsze wcale nie użyły uczestniczki zjazdu, ale redakcja "Kurjera Polskiego".
Autorka/Autor: kgr/akw
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Szymon Pulcyn/PAP