Dziesięciu dziekanów wydziałów prawa uczelni publicznych napisało list otwarty, w którym skrytykowali zmiany w sądownictwie forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Wskazali na "brak poszanowania zasad państwa prawnego i wartości leżących u podstaw demokratycznego porządku prawnego" ze strony rządzących.
"My, niżej podpisani dziekani wydziałów prawa uczelni publicznych, wyrażamy dezaprobatę dla działań władz państwowych podważających zasadę trójpodziału i równoważenia władz oraz niezależność sądów i niezawisłość sędziów" - piszą dziekani wydziałów prawa.
"Brak poszanowania zasad państwa prawnego"
Autorzy listu stwierdzają, że działania rządu charakteryzują się "brakiem poszanowania zasad państwa prawnego i wartości leżących u podstaw demokratycznego porządku prawnego".
Wymieniają przykłady: "nierespektowanie orzeczeń sądowych, nietransparentne i pośpiesznie prowadzone postępowania w celu obsadzenia stanowisk sędziów Sądu Najwyższego osobami niemającymi kwalifikacji wymaganych do pełnienia urzędu sędziego tego Sądu, próby zastraszania sędziów zwracających się z pytaniami prawnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".
Dziekani zaznaczają, że są "zobowiązani do kształcenia prawników w duchu szacunku dla prawa i jego wartości" i w związku z tym apelują do władz "o przestrzeganie konstytucyjnych zasad państwa prawnego". "Ich naruszanie prowadzi do niepewności prawa, chaosu i anarchii, będących źródłem napięć społecznych" - wskazują.
Dziesięć podpisów
Pod listem podpisali się dziekani wydziałów prawa Uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Łódzkiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Mikołaja Kopernika, Śląskiego, Szczecińskiego, Wrocławskiego, Marii Curie-Skłodowskiej i Zielonogórskiego.
Autor: ads//rzw / Źródło: tvn24.pl