Dyrektor z zarzutami łapówek odchodzi z pracy

 
Była dyrektor Ewa Z
Źródło: www.mos.gov.pl, tvn24

Podejrzana o korupcję w sprawie gazu łupkowego Ewa Z., była dyrektor z ministerstwa środowiska nie pracuje już w resorcie. Po naszych publikacjach odeszła z pracy.

Dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych Ewa Z. 10 stycznia została zatrzymana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tego samego dnia usłyszała zarzut "łapownictwa biernego".Według Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie dyrektorka wzięła 25 tys. zł za wydanie koncesji na wydobycie gazu łupkowego.

Z. została zdymisjonowana, ale jak ujawniliśmy (teksty: Podejrzana o korupcję – radcą ministra i Ministerstwo:nie możemy zwolnić podejrzanej o korupcję) tego samego dnia zatrudniono ją jako radcę ministra w departamencie, którym do niedawna kierowała. Resort tłumaczył, że nie może zwolnić Ewy Z. z pracy przed prawomocnym wyrokiem sądu.

Ostatecznie była dyrektor 20 lutego – czyli po naszych publikacjach - zwolniła się z ministerstwa.

Sąd się zastanawia

Wcześniej prokuratura zwróciła się do sądu o aresztowanie Ewy Z. Sąd się nie zgodził i postanowił, że wystarczy wpłacenie przez nią poręczenia majątkowego. Oskarżyciele się odwołali. Według informacji stołecznej Prokuratury Apelacyjnej do końca ubiegłego tygodnia sąd wyższej instancji nie rozpatrzył jeszcze zażalenia.

Podejrzani urzędnicy pracują

ABW oprócz byłej dyrektor zatrzymała także dwóch jej podwładnych. Weryfikowali oni wnioski spółek gazowych o wydobycie gazu łupkowego. ABW odkryła, że urzędnicy pisali fragmenty wniosków dla firm, a później sami je oceniali. Nie zostali zwolnieni z pracy. "Dwie osoby zostały przeniesione do innych komórek organizacyjnych ministerstwa" – powiadomiło nas biuro prasowe resortu środowiska.

Będą areszty?

Sąd przychylił się do naszego stanowiska i polecił ponowne rozpatrzenie wniosków o areszty Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej.

Jest się o co bić

Do tej pory resort środowiska wydał 101 koncesji na wydobycie gazu łupkowego. Otrzymali je m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Wg amerykańskiej agencji ds. Energii (EIA) Polska ma 5,3 bln m sześć. gazu łupkowego, który można wydobywać.

Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl)Współpraca: Agnieszka Szypielewicz

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: