Polska

Dowódca antyterrorystów wypadł z okna na imprezie. Dymisje

Polska

[object Object]
Dymisje po wypadku dowódcy antyterrorystówtvn24
wideo 2/6

Podczas towarzyskiej imprezy, w trakcie szkolenia, wypadł przez okno dowódca oddziału antyterrorystycznego lubuskiej policji. Mężczyzna zmarł. Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński już zdecydował o pierwszych dymisjach - odwołał szefa lubuskiej policji i jego zastępcę.

Do tragedii doszło w czwartek nad ranem. W ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym MSWiA w Świnoujściu miała miejsce narada kierownictwa policji województwa lubuskiego.

- Szef pododdziału antyterrorystycznego wypadł z pierwszego piętra. Spadł na głowę. Trwała wtedy impreza, której towarzyszył alkohol - mówią nam dwa policyjne źródła, zastrzegając anonimowość.

Gdy zwróciliśmy się z oficjalnymi pytaniami do policji, odmówiono nam odpowiedzi.

Bardziej precyzyjne informacje o zdarzeniu uzyskaliśmy w zachodniopomorskim pogotowiu ratunkowym. Telefon z wezwaniem pomocy zadzwonił o godzinie 1.52.

- Mężczyzna nie dawał oznak życia, jednak załoga podjęła akcję przywrócenia oddechu. Później przejął ją lekarz z drugiej karetki. Wysiłki nie przyniosły skutku i mężczyzna zmarł na miejscu - mówi tvn24.pl rzecznik prasowy pogotowia Maria Flisznik.

Jarosław Janiak. Zdymisjonowany lubuski komendant wojewódzki policjiDaniel Adamski / Agencja Gazeta

Fala dymisji

Resort spraw wewnętrznych w oficjalnym komunikacie poinformował: "W związku ze śmiertelnym wypadkiem funkcjonariusza po odprawie kadry Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, minister Joachim Brudziński podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska lubuskiego komendanta wojewódzkiego Policji inspektora Jarosława Janiaka oraz jego zastępcy podinspektora Piotra Fabijańskiego".

Jarosław Janiak został komendantem wojewódzkim lubuskiej policji w 2016 roku, gdy MSWiA kierował Mariusz Błaszczak. Piotrowi Fabijańskiemu powierzono obowiązki zastępcy komendanta wojewódzkiego w 2018 roku.

Jak dowiedział się portal tvn24.pl, minister Brudziński oraz Komendant Główny Policji podjęli decyzję, że odwołani ze swoich stanowisk zostaną wszyscy uczestnicy szkolenia, którzy w czwartek rano nie stawili się na badanie alkomatem. Według naszych informacji było ono wyznaczone na godzinę 9, a niektórzy z oficerów policji pojawili się nawet kilka godzin później.

11 funkcjonariuszy traci swoje stanowiska. To naczelnicy, komendanci powiatowi i ich zastępcy. Słowem ci, którzy nie podporządkowali się poleceniu rozmówca MSW nieoficjalnie

- 11 funkcjonariuszy traci swoje stanowiska. To naczelnicy, komendanci powiatowi i ich zastępcy. Słowem ci, którzy nie podporządkowali się poleceniu - mówi nasz rozmówca z resortu spraw wewnętrznych.

Obecni szefowie

Według naszych nieoficjalnych informacji zarówno na naradzie, jak i na imprezie były obecne osoby ze ścisłego kierownictwa lubuskiej policji. Dlatego minister zdecydował, że na miejsce zdarzenia pojadą inspektorzy z nowej służby Biura Nadzoru Wewnętrznego, która ma zbadać wszelkie okoliczności tragedii.

Swoje śledztwo wszczęła już również Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

- Prokurator prowadzi działania na miejscu tragedii, od porannych godzin. Trwa bardzo szczegółowe gromadzenie materiału dowodowego, by wyjaśnić wszelkie okoliczności, które towarzyszyły temu zdarzeniu - wyjaśnia rzeczniczka tej prokuratury Joanna Biranowska-Sochalska.

"Musimy cierpliwie czekać na ustalenia prokuratury"

- To jest dla nas nieszczęśliwe zdarzenie, w wyniku którego dobry funkcjonariusz zmarł. Podjęliśmy decyzję, żeby otoczyć opieką psychologiczną żonę i najbliższą rodzinę - poinformował w czwartek po południu Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Jak powiedział, zmarły był policjantem od prawie 23 lat. - Był bardzo doświadczony i brał udział w wielu groźnych akcjach - podkreślił.

Jesteśmy zobowiązani, żeby w takim przypadku przeprowadzić czynności wyjaśniające. Musimy odebrać oświadczenia od funkcjonariuszy, którzy tam byli i przedstawią wersję, jak to mogło wyglądać, czy był odpowiedni nadzór, czy były jakieś nieprawidłowości Mariusz Ciarka, rzecznik KGP

- Musimy cierpliwie czekać na ustalenia prokuratury. Myślę, że kluczowa będzie sekcja zwłok. Ona zapewne odpowie, co było przyczyną śmierci - zaznaczył Ciarka.

Zapowiedział, że policja "zbada okoliczności niezależnie od prokuratury". - Jesteśmy zobowiązani, żeby w takim przypadku przeprowadzić czynności wyjaśniające. Musimy odebrać oświadczenia od funkcjonariuszy, którzy tam byli i przedstawią wersję, jak to mogło wyglądać, czy był odpowiedni nadzór, czy były jakieś nieprawidłowości - dodał rzecznik.

- Mimo że zdarzenie miało miejsce w czasie wolnym od służby, w ocenie Komendanta Głównego Policji komendant lubuskiej policji i jeden z jego zastępców, którzy byli na miejscu, nie sprawowali w sposób dostateczny nadzoru nad swoimi podwładnymi - mówił Ciarka.

Dymisje w policji po śmiertelnym wypadku
Dymisje w policji po śmiertelnym wypadkutvn24

Autor: Robert Zieliński r.zielinski@tvn.pl / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości