Pierwszego września 1939 roku stanęli naprzeciw siebie na Westerplatte - polski kapral uzbrojony w karabin i niemiecki kadet, za którym stała siła potężnego pancernika. Obaj przeżyli wojnę i obaj są dumni ze swojej roli. Ale historię wojny pamiętają zupełnie inaczej.
Kapral Ignacy Skowron, rocznik 1915, wartownik na Westerplatte i kadet Gerhard Buchberger, artylerzysta na pancerniku Schleswig-Holstein stanęli na przeciw siebie w pierwszych dniach walk o Westerplatte. Ale ich wspomnienia z tych dni są zupełnie odmienne.
Jedna wojna, dwa wspomnienia
- Nie myśleliśmy, że z tego wyjdziemy - mówi teraz już kapitan Skowron, chociaż, jak przyznaje, dowódca starał się za wszelką cenę uświadomić swoim żołnierzom, jak ważną odrywają rolę. - Mówił: żołnierze, jesteście wybrani do tego zadania - wspomina żołnierz. Jak dodaje, cel był jeden: walczyć, dopóki wytrzymają.
Dla Buchbergera, który dosłużył się stopnia generała, te dni były zupełnie odmienne. - Byliśmy zachwyceni, że służymy na takim okręcie jak Schleswig-Holstein - mówi Buchberger. Przyznaje, że początek wojny "ścisnął go w dołku", ale tydzień spędzony na pancerniku był dla niego normalną służbą i niewiele miał wspólnego z wojennym dramatem Polaków. - Normalna artyleryjska służba, trochę strzelaliśmy, zwykły porządek dnia - wspomina. Pamięta też, że wojnę rysował w dzienniku okrętowym i pisał, że zmieni świat. - Chodziło o stworzenie Wielkich Niemiec, by uzyskały wielką przestrzeń - dodaje.
"Powinniśmy uścisnąć sobie ręce"
Obaj żołnierze są dumni ze swojej roli. Obu doceniła też ojczyzna: Skowron został odznaczony krzyżem Virtuti Militari, a Buchberger Krzyżem Żelaznym I klasy. Zgadzają się również w jednej kwestii: Polacy walczyli na Westerplatte bardzo dzielnie. Gen. Buchberger pamięta, że jego dowódca powiedział nawet o Polakach, że gdyby miał polskie wojska i niemieckie wyposażenie, mógłby zawojować cały świat.
70 lat po wojnie kapitan Skowron powrócił na Westerplatte. Gen. Buchberger pozostał w swoim domu. I chociaż spotkać się ani przeprosić nie chciał, powiedział: My, żołnierze II wojny, powinniśmy uścisnąć sobie ręce.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN