Duda miał się spotkać z Obamą. Ale w programie tego nie ma

Oceny prezydenta lepsze niż przed miesiącem
Oceny prezydenta lepsze niż przed miesiącem
tvn24
tvn24Jedna z ostatnich prezydenckich wizyt zagranicznych miała miejsce w Czechach

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda odwiedzi Stany Zjednoczone, gdzie weźmie udział w Szczycie Nuklearnym w Waszyngtonie. Mimo wcześniejszych doniesień w programie wizyty nie ma jednak zaplanowanego oddzielnego spotkania z prezydentem Barackiem Obamą - wynika z informacji na stronie Kancelarii Prezydenta.

Głównym punktem wizyty w USA będzie udział w Szczycie Nuklearnym w Waszyngtonie. Podczas niego prezydent Andrzej Duda ma zaplanowane spotkania z prezydentem Turcji, Gruzji, a także Ukrainy.

Na liście brakuje jednak prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Choć jak zapewniał w lutym br. w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, "spotkanie nie stoi pod znakiem zapytania, natomiast stoi [pod znakiem zapytania - red.] dłuższa rozmowa".

- Jest to spotkanie wielonarodowe, to jest szczyt nuklearny, na którym będzie kilkudziesięciu przywódców międzynarodowych. Nie ma możliwości, aby w ciągu jednego dnia czy półtora prezydent Obama spotkał się minimum na kilkanaście minut z każdym. Będą na pewno rozmowy powitalne, kurtuazyjne i to będzie na pewno zagwarantowane - powiedział.

Co w kalendarzu?

Oprócz udziału w Szczycie Nuklearnym prezydent Andrzej Duda podczas wizyty za oceanem spotka się z Polonią amerykańską, a także przedstawicielami "młodych środowisk polonijnych".

Uda się także do Biblioteki Kongresu USA oraz złoży kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Styczniowa zapowiedź

Wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie zapowiadał na początku stycznia prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Minister mówił wówczas, że w pierwszym półroczu 2016 roku Andrzej Duda chce skupić swoją międzynarodową aktywność dyplomatyczną "na budowaniu zgody w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i potencjału decyzyjnego, który ma się wypełnić na [lipcowym - red.] szczycie NATO w Warszawie".

Wizyta potrwa od 29 marca do 1 kwietnia.

Minister Witold Waszczykowski był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24 (19.02.2016):

Duda spotka się z Obamą. Szef MSZ: będą na pewno rozmowy powitalne, kurtuazyjne
Duda spotka się z Obamą. Szef MSZ: będą na pewno rozmowy powitalne, kurtuazyjnetvn24

Autor: mb/kk / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości