Dowództwo Operacyjne: nad terytorium Polski wleciał obiekt powietrzny

Źródło:
TVN24, PAP
Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium Polski
Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium PolskiTVN24
wideo 2/5
Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium PolskiTVN24

W poniedziałek o godzinie 6.43 na wysokości ukraińskiego miasta Czerwonogród wleciał na terytorium Polski obiekt powietrzny - poinformował Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Dodał, że trwają jego poszukiwania. - Uspokajam, nie ma żadnego zagrożenia, sytuacja jest opanowana - przekazał kilka minut po tym komunikacie wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Rzecznik Dowództwa Operacyjnego przekazał, że rejon poszukiwań jest zawężony do gminy Tyszowce.

Piętnaście obwodów Ukrainy znalazło się w poniedziałek rano pod zmasowanym ostrzałem rakietowym Rosji. Wśród zaatakowanych obwodów są również regiony leżące przy granicy z Polską.

- Mamy prawdopodobnie do czynienia z wlotem obiektu na terytorium Polski. Obiekt był potwierdzony radiolokacyjnie przez co najmniej trzy stacje radiolokacyjne - poinformował Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz na poniedziałkowym briefingu, krótko przed godziną 13.

Zapewnił, że obiekt był "w pełnej kontroli, w pełnym nadzorze" i była gotowość do jego zestrzelenia. W tej sprawie Dowódca Operacyjny był w kontakcie z ministrem obrony narodowej, wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, jak i szefem Sztabu Generalnego gen. Wiesławem Kukułą.

Dowódca Operacyjny: uruchomiłem akcję poszukiwawczą

Generał Klisz przekazał, że obiekt przekroczył granicę Polski o godzinie 6.43 czasu polskiego na wysokości ukraińskiego miasta Czerwonogród. Jak mówił, to miejsce było już atakowane kilkakrotnie przez stronę rosyjską, ze względu na znajdującą się tam elektrownię.

- Obiekt zaniknął po około 25 kilometrach na terytorium Polski. Ze względu na warunki atmosferyczne nie byłem w stanie wydać komendy do jego zwalczania, ze względu na brak spełnienia procedur, czyli tak zwanego wizualnego potwierdzenia zniszczenia obiektu. Obiekt zaniknął z systemów radiolokacyjnych. Obiekt nie został potwierdzony ani przez samoloty sojusznicze, ani polskie, jak również obiekt nie został potwierdzony przez śmigłowce wizualnie - poinformował. "O godzinie 7.16 nasze środki radiolokacyjne utraciły sygnał niezidentyfikowanego obiektu powietrznego" - doprecyzowało w późniejszym komunikacie DORSZ.

Generał Klisz przekazał też, że uruchomił akcję poszukiwawczą obiektu.

Poszukiwania obiektu powietrznego, który wleciał nad terytorium Polski
Poszukiwania obiektu powietrznego, który wleciał nad terytorium Polski TVN24

Dowódca Operacyjny: to prawdopodobnie bezpilotowy statek powietrzny

Klisz poinformował, że niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który przeleciał nad granicą Polski, to prawdopodobnie bezpilotowy statek powietrzny. - Z charakterystyki wynika, że obiekt nie jest rakietą, nie jest to pocisk ani hipersoniczny, ani balistyczny, ani rakieta kierowana. Jest to prawdopodobnie obiekt typu bezpilotowy statek powietrzny, który w tej chwili, zgodnie z procedurami przyjętymi w państwie, określamy jako Niezidentyfikowany Obiekt Powietrzny - powiedział dziennikarzom generał podczas konferencji prasowej.

Według generała, obiekt poszukiwany jest na terenie gminy Tyszowce, znajdującej się ok. 25 kilometrów na południe od miejscowości Hrubieszów. - Tam w tej chwili skoncentrowane są główne siły poszukiwawcze, te naziemne, i te powietrzne - przekazał.

Generał zapewnił, że będzie raportował na bieżąco o dalszych postępach w poszukiwaniach obiektu. Przekazał, że jest w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami, które "są predysponowane do tego typu poszukiwań".

Tomczyk: sytuacja jest opanowana

Kilka minut po informacji przekazanej przez generała Klisza do sprawy odniósł się wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

Tomczyk powiedział, że w poniedziałek na terytorium Ukrainy doszło do zmasowanych rosyjskich nalotów. - Kilkanaście bombowców strategicznych wystartowało. My od godzin porannych byliśmy informowani kanałami wojskowymi o tym, że trwają bardzo intensywne naloty nie tylko na Kijów, ale też na Lwów - mówił wiceminister obrony narodowej.

- Mamy taki sygnał, że jeden z tych obiektów, prawdopodobnie dron, mógł znaleźć się w bezpośredniej granicy terytorium Polski. Na wszelki wypadek prowadzimy poszukiwania blisko granicy, tak żeby nie było tu żadnych wątpliwości - poinformował. Jak mówił, "Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w tej sprawie od samego początku informowało opinię publiczną, tak żeby nie było tu żadnych niedomówień".

Tomczyk o pojawieniu się obiektu powietrznego nad terytorium Polski: sytuacja jest opanowana
Tomczyk o pojawieniu się obiektu powietrznego na terytorium Polski: sytuacja jest opanowana TVN24

- Polska jest dzisiaj państwem graniczącym z Ukrainą. To jest kraj, na którego terenie niestety toczy się wojna po agresji rosyjskiej. Co kilka dni mamy do czynienia z nalotami na Ukrainę i różnego rodzaju sytuacjami, które są też zagrożeniem dla naszego kraju. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych tutaj nad wszystkim czuwa - zapewnił wiceszef MON. 

- W tej chwili priorytetem jest to, żeby znaleźć ten przedmiot, bo to prawdopodobnie jest dron, ale o tym dokładnie, co to jest, będziemy mogli powiedzieć już po fakcie. Wiemy, na jakim terytorium polskie stacje radiolokacyjne straciły kontakt, wtedy prawdopodobnie nastąpiło przyziemienie, być może gdzieś w lesie. Na miejscu jest polskie wojsko, więc trzymamy rękę na pulsie - powiedział Tomczyk.

Wiceszef MON ocenił też, że "nie można tej sytuacji porównywać do tej z rakietą pod Bydgoszczą", która spadła w grudniu 2022 roku. - O rakiecie wiedzieliśmy tak samo jak o dronie, to znaczy stacje radiolokacyjne namierzały rakietę, tylko później nikt jej nie szukał. A później jeszcze udawano, że nikt jej nie znalazł. Skoro Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych od samego rana informowało, a w południe poinformowano, gdzie doszło do naruszenia przestrzeni i jakie działania są podejmowane, to nie można porównywać tego z sytuacją, gdy rakieta przeleciała 500 kilometrów, mijając Warszawę, i szukano jej przez dwa dni, a potem nikt jej nie szukał i udawano, że jej nie było - powiedział Tomczyk.

Tomczyk o obiekcie, który wleciał nad terytorium Polski
Tomczyk o obiekcie, który wleciał nad terytorium PolskiTVN24

Rzecznik DORSZ: poszukiwania odbywają się w gminie Tyszowce

O sytuacji, w rozmowie z TVN24, mówił też ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przekazał, że trwają poszukiwania obiektu. 

- Ten obiekt był przez cały czas przebywania w naszej przestrzeni powietrznej monitorowany radiolokacyjnie. Oczywiście mieliśmy poderwane pary dyżurne, operował też śmigłowiec. Dowódca Operacyjny na bieżąco był informowany. Można powiedzieć, że miał wszystkie siły i środki w gotowości do neutralizacji tego obiektu. Jednak taka decyzja nie mogła zostać podjęta z uwagi na brak spełnienia jednego warunku, czyli wizualizacji tego obiektu. Nie nastąpiła ona z uwagi na złe warunki atmosferyczne - poinformował.

Ppłk Goryszewski potwierdził, że terenem poszukiwań obiektu jest gmina Tyszowce. Dodał, że w poszukiwania zaangażowanych jest około stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Chełma i z Lublina. Precyzował, że żołnierze szukają ewentualnych pozostałości tego obiektu. - Oczywiście mamy wsparcie innych służb, takich jak policja, już od pierwszych sygnałów. Jeżeli ktoś zarejestrował jakikolwiek upadek, wybuch lub inne anomalie, prosimy również o taką informację, tak żeby szybciej zabezpieczyć ten ewentualny obiekt - zaapelował rzecznik DORSZ.

Rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych poinformował później, że obecnie rejon poszukiwań zawężony jest do gminy Tyszowce, dokładnie na północny-zachód od miejscowości Tyszowce. Poszukiwania trwają również z powietrza za pomocą śmigłowców – sprecyzował.

Dopytywany o rodzaj poszukiwanego obiektu powietrznego, wskazał, że trajektoria lotu, jego prędkość i wysokość, z jaką się poruszał, "pozwala nam sądzić, domniemywać, że był to bezzałogowy statek powietrzny na przykład typu Shahed", jakiego używają Rosjanie, atakując Ukrainę". - Natomiast wykluczamy, że mogłaby to być rakieta z uwagi właśnie na te dane. Nie doszło do wizualizacji tego obiektu, więc nie mamy stuprocentowej pewności – zaznaczył Goryszewski.

Rzecznik lubelskiej policji nadkom. Andrzej Fijołek dodał, że w związku z sytuacją funkcjonariusze policji szukają na terenie powiatu tomaszowskiego i hrubieszowskiego ewentualnych świadków zdarzenia i pytają między innymi o charakterystyczne hałasy.

Ppłk Goryszewski mówił, że jeśli chodzi o siły i środki będące w dyspozycji Dowódcy Operacyjnego, to wszystko zadziałało prawidłowo. - Dowódca Operacyjny podniósł gotowość, zarówno Centrum Operacji Powietrznych miało bardzo intensywny poranek, tak jak Dowództwo Operacyjne, więc żołnierze stanęli na wysokości zadania - dodał.

Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium Polski
Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium PolskiTVN24

Autorka/Autor:mjz

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk poinformował, że po wyborach prezydenckich zostanie przedstawiony projekt rekonstrukcji rządu. - To będzie zmiana systemowa, będzie mniej ministrów, rząd będzie jednym z najmniejszych w Europie - stwierdził szef rządu. Do zapowiedzi premiera w "Faktach po Faktach" odniósł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. - Nie będzie żadnej zmiany w tym rządzie bez naszej zgody - podkreślił.

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Tusk zapowiada "jeden z najmniejszych rządów w Europie". Hołownia: nie wiedziałem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki w grudniu ubiegłego roku.

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Źródło:
PAP

Lidl wycofuje ze sprzedaży precle w czekoladzie mlecznej i deserowej. Apeluje także o zwrot zakupionych produktów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt można zwrócić w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Źródło:
tvn24.pl

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

- Nie można w tak bezczelny sposób, i to jeszcze będąc byłym ministrem sprawiedliwości, odwracać się plecami do prawa i sprawiedliwości - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Trzecia Droga), odnosząc się do postawy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W programie przekazał, jak zagłosuje w Sejmie nad wnioskiem o uchylenie Ziobrze immunitetu w zakresie kary porządkowej 30 dni aresztu.

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Hołownia zdradził, jak zagłosuje w sprawie Ziobry. "Bylibyśmy na kolejnym etapie"

Źródło:
TVN24

- Zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości są bardzo poważne. Dziś przeszliśmy z etapu śledztwa na etap skierowania aktów oskarżenia - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej. Poseł PiS Marcin Horała ocenił, że tu "nie chodzi o wyjaśnienie sprawy, tylko o to, żeby jakiegoś PiS-owca pokazać w kajdankach".

"Dzisiaj stała się rzecz absolutnie fundamentalna"

"Dzisiaj stała się rzecz absolutnie fundamentalna"

Źródło:
TVN24

We wtorek prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec sześciu osób w sprawie Funduszu Sprawiedliwości i złożyła kolejny wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu, który uzyskał azyl na Węgrzech. Pytany o to Donald Tusk powiedział, że w poniedziałek chciał zapytać Viktora Orbana, "jak się czuje jego gość". - Ale premier Orban był jakiś osowiały i w kuluarach trudno mi było go znaleźć - stwierdził. Sprawę tę komentowali także inni politycy.

Tusk: Chciałem zapytać Orbana, jak się czuje jego gość. Ale był jakiś osowiały

Tusk: Chciałem zapytać Orbana, jak się czuje jego gość. Ale był jakiś osowiały

Źródło:
TVN24, PAP

W szwedzkim mieście Örebro, około 200 kilometrów na zachód od Sztokholmu, doszło do strzelaniny. Policja przekazała, że zginęło w niej około 10 osób, ale nie może na razie podać "bardziej precyzyjnej" liczby ofiar śmiertelnych. Wśród nich ma być też napastnik. Premier Ulf Kristersson ocenił, że "to najgorsza masowa strzelanina w historii Szwecji".

Strzelanina w szkole w Szwecji, są ofiary śmiertelne

Strzelanina w szkole w Szwecji, są ofiary śmiertelne

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science

W 2025 roku minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wyniosą w zależności od wykształcenia od 5027 złotych do 6211 złotych brutto - przewiduje projekt, który we wtorek trafił do opiniowania.

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Źródło:
PAP

Zespół CSIRT NASK zaobserwował kampanię wiadomości e-mail, podszywających się pod Pekao. Oszuści wysyłają wiadomości, które rzekomo pochodzą od zespołu wsparcia banku.

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Źródło:
tvn24.pl

Największe braki pracowników występują w branży budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej - poinformowała dyrektorka Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ewa Flaszyńska. Dodała, że 23 zawody w Polsce są uznane za deficytowe.

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Źródło:
PAP

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

Na trasie S8 pomiędzy Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką doszło do dwóch wypadków. Poszkodowanych jest sześć osób, w tym rodzina z dziećmi, która wracała z ferii.

Wracali z ferii z dziećmi, zderzyli się z naczepą. Dwa wypadki na S8, sześć osób w szpitalach

Wracali z ferii z dziećmi, zderzyli się z naczepą. Dwa wypadki na S8, sześć osób w szpitalach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy wyliczają błędy kierowców po pożarze ciężarówki w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Z ich obserwacji wynika, że wielu zapomniało o utworzeniu korytarza życia, inni ignorowali czerwone światło i wjeżdżali do tunelu mimo zakazu. Byli też tacy, którzy zawracali i próbowali jechać pod prąd. "Takie zachowanie utrudnia dojazd i działanie służbom ratowniczym oraz niepotrzebnie stwarza dodatkowe zagrożenie" - zwraca uwagę stołeczna straż pożarna.

Zawracali i jechali pod prąd, ignorowali czerwone światło. Tak kierowcy reagowali na pożar w tunelu

Zawracali i jechali pod prąd, ignorowali czerwone światło. Tak kierowcy reagowali na pożar w tunelu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przekaz o tym, że szkocki rząd rzekomo rozważa wprowadzenie zakazu posiadania kotów, wywołał sporo zamieszania w brytyjskich mediach. Stamtąd dotarł do polskich internautów. Jednak raport, który jakoby miał rekomendować taki zakaz, nigdzie o nim nie wspomina.

Będzie zakaz posiadania kotów w Szkocji? O co chodzi z "ryzykiem dla dzikiej przyrody"

Źródło:
Konkret24

65-letni kierowca jechał autostradą A2 pod prąd. W miejscowości Miedniewice (woj. mazowieckie) zderzył się czołowo z jadącym prawidłowo fordem. Obaj kierowcy zginęli. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 65-latek wjechał na autostradę pod prąd, wyjeżdżając z MOP w Bolimowie (woj. łódzkie). Reporter TVN24 sprawdził, jak to możliwe, żeby kierowca wjechał tam pod prąd.

Wjechał na autostradę pod prąd, zginął on i inny kierowca. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazdu

Wjechał na autostradę pod prąd, zginął on i inny kierowca. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazdu

Źródło:
TVN24

Inatsisartut, Parlament Grenlandii, ma w trybie pilnym rozpatrzyć projekt nowej ustawy w sprawie finansowania partii politycznych. Przepisy mają uniemożliwić otrzymywanie darowizn z zagranicy i ograniczyć wysokość wpłat ogółem. Mogą wejść w życie jeszcze przed zaplanowanymi na kwiecień wyborami. Autorzy regulacji nie kryją, że powstały one w odpowiedzi na zainteresowanie wyspą, jakie w ostatnim czasie wyrażał Donald Trump.

W obawie przed Trumpem Grenlandia chce pilnie wprowadzić ten zakaz

W obawie przed Trumpem Grenlandia chce pilnie wprowadzić ten zakaz

Źródło:
Jyllands-Posten, Politiken, The Guardian, tvn24.pl

Władze Whitehall w Stanach Zjednoczonych ku przestrodze opublikowały nagranie z eksplozji, do której doszło w jednej z miejskich śmieciarek. Według służb doszło do wybuchu butli z tlenem, umieszczonej w jednym z pojemników na odpady.

Eksplozja w śmieciarce. Władze publikują nagranie ku przestrodze

Eksplozja w śmieciarce. Władze publikują nagranie ku przestrodze

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Resort pracuje nad zmianą regulacji w obszarze najmu krótkotrwałego i usług hotelarskich - przekazało tvn24.pl Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Wyjaśniło, że ma zostać między innymi stworzony centralny rejestru wszystkich obiektów, w których są świadczone usługi najmu krótkoterminowego.

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według polityków opozycji Komisja Europejska poinformowała poprzez swojego komisarza, że "Polska nie będzie zwolniona z mechanizmu solidarności" w ramach paktu migracyjnego. "Tusk blagował!", "Polacy ograni przez Tuska", "Tusk okłamuje Polaków" - alarmują politycy i część serwisów informacyjnych. Ale unijny komisarz wcale tak nie napisał.

"Polacy ograni przez Tuska"? Co napisał komisarz o pakcie migracyjnym

"Polacy ograni przez Tuska"? Co napisał komisarz o pakcie migracyjnym

Źródło:
Konkret24

Waldemar Bonkowski będzie musiał jednak pracować społecznie. Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględnił zażalenie prokuratury na decyzję sądu, który zgodził się, żeby były senator PiS - zamiast prac społecznych - zapłacił. To druga część kary Bonowskiego, który został skazany za znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Zwierzę nie przeżyło.

Były senator PiS znęcał się nad psem. Zamiast prac społecznych miał zapłacić. Sąd zadecydował

Były senator PiS znęcał się nad psem. Zamiast prac społecznych miał zapłacić. Sąd zadecydował

Źródło:
Radio Gdańsk/ TVN24/ PAP

Od stycznia w mieście Pune w Indiach u 160 osób odnotowano rzadką autoimmunologiczną chorobę - zespół Guillaina-Barrégo (GBS). BBC opisuje przypadek sześciolatka, który w kilka dni po wystąpieniu pierwszych objawów trafił na intensywną terapię.

Zaczęło się od problemów z pisaniem, a po kilku dniach 6-latek trafił pod respirator. Już 160 przypadków GBS

Zaczęło się od problemów z pisaniem, a po kilku dniach 6-latek trafił pod respirator. Już 160 przypadków GBS

Źródło:
BBC, TVN24

Na terenie budowy trasy S1 w Bieruniu (woj. śląskie) znaleziono zwłoki mężczyzny. Na ciele 61-latka nie stwierdzono obrażeń. Sprawę wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Zwłoki mężczyzny na budowie trasy S1

Zwłoki mężczyzny na budowie trasy S1

Źródło:
tvn24.pl
Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Koniec dochodzenia w sprawie Jana Malickiego. Prokuratura podjęła decyzję

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wykrycie nowotworu na wczesnym etapie coraz częściej pozwala na całkowite wyleczenie. W Światowym Dniu Walki z Rakiem eksperci zwracają jednak uwagę, że wciąż nie brakuje osób, które zgłaszają się z nowotworem w zaawansowanym stadium. Dlaczego zwlekamy z badaniami i jak możemy obniżyć ryzyko zachorowania?

"50 procent zależy od nas". Eksperci o tym, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka 

"50 procent zależy od nas". Eksperci o tym, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rośnie odsetek osób, u których diagnozowany jest rak płuc, a które nigdy nie paliły papierosów - informuje Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem. Według ekspertów winne może być zanieczyszczenie powietrza.

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Coraz więcej przypadków raka płuc wśród niepalących. Naukowcy wskazują przyczynę

Źródło:
Guardian, zwrotnikraka.pl, tvn24.pl

Akcje, petycje, plakaty, fałszywe informacje - politycy Konfederacji, ale też Karol Nawrocki oraz rzesza internautów dezinformują na temat Centrów Integracji Cudzoziemców. Alarmują, że to "ośrodki dla nielegalnych imigrantów", że powstają "z pieniędzy podatników", że to realizacja paktu migracyjnego. To wszystko nieprawda.

Centra Integracji Cudzoziemców dla "nielegalnych imigrantów"? Wielostopniowa manipulacja

Centra Integracji Cudzoziemców dla "nielegalnych imigrantów"? Wielostopniowa manipulacja

Źródło:
Konkret24

Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarze TVN i tvn24.pl nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Źródło:
Eurozet

Styczeń to kolejny miesiąc, gdy "Fakty" TVN były zdecydowanie najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. W styczniu oglądało nas średnio ponad dwa miliony siedemset tysięcy widzów. 

Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
Fakty TVN

Jedna z najważniejszych postaci współczesnego kina europejskiego Juliette Binoche została przewodniczącą jury Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Cannes. Francuska aktorka przejmie ten zaszczyt od Amerykanki Grety Gerwig.

Cannes 2025. Juliette Binoche przewodniczącą jury Konkursu Głównego

Cannes 2025. Juliette Binoche przewodniczącą jury Konkursu Głównego

Źródło:
tvn24.pl