Na konferencji prasowej Tusk podkreślał, że wiele miast w Polsce było przez lata niedofinansowanych i wymagają rewitalizacji.
- Bytom, tak jak każde inne miejsce w Polsce i tu na Śląsku, może być miejscem kapitalnym do życia. (...) Widać wyraźnie jak pięknym miastem był i jak pięknym miastem może być Bytom, przynajmniej w tych istotnych, kluczowych fragmentach - powiedział Tusk.
- My będziemy proponowali te dziesięć miliardów (złotych - red.) dla polskich gmin na remonty mieszkań, bo te zasoby, podobnie jak w Bytomiu, są wszędzie. Nie trzeba dawać wsparcia wielkim deweloperom, którzy będą budowali wielkie, drogie osiedla, trzeba dać szansę polskim gminom, polskim miastom na rewitalizację kamienic, na remonty na wielką skalę - mówił lider PO.
Dodał, że w ten sposób można uwolnić w skali kraju setki tysięcy mieszkań. - To jest zasób, który właściwie powinien w dużym stopniu (...) wystarczyć na te pierwsze potrzeby mieszkaniowe - przekonywał Tusk.
Tusk: nie widzę powodu, żeby ktoś to blokował
Tusk został zapytany o stanowisko Platformy ws. postulatu uznania języka śląskiego za język regionalny.
- Jako Kaszeba mogę powiedzieć, że bardzo życzę wam konsekwencji w tej kwestii. Będę o tym rozmawiał między innymi w Radzionkowie. (...) Dobrze byłoby, żeby zrozumieli to ci, którzy do dzisiaj tego nie rozumieją, że dobrze pojęty regionalizm, kultura lokalna, regionalna to jest coś, co jest istotą polskości, a nie przeciwko polskości. Język śląski to jest część polskiego dziedzictwa - podkreślił szef PO.
Jego zdaniem, wielkość Polski polegała w przeszłości i będzie polegała w przyszłości na różnorodność etnicznej, religijnej, kulturowej i językowej. - Skoro Ślązacy tego, chcą nie widzę powodu, żeby ktoś to blokował - dodał Tusk.
Inicjatywy związane z prawnym usankcjonowaniem języka śląskiego nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie. Ustawa obecnie wskazuje jako język regionalny kaszubski. Dopisanie do niego śląskiego umożliwiłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od wielu lat zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji. Jedną z takich organizacji jest Ślōnskŏ Ferajna.
Platforma Obywatelska zapowiada spotkania w 100 miejscach w województwie Śląskim
Odbędą się spotkania otwarte przewodniczącego PO Donalda Tuska w trzech miastach województwa śląskiego, posiedzenie klubu KO i spotkania parlamentarzystów i samorządowców z mieszkańcami w 100 miejscach w województwie śląskim - zapowiedział w piątek w Gliwicach szef klubu KO Borys Budka.
Wcześniejszym briefingiem na gliwickim rynku Budka i inni parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli - jak mówili - tamtejszą część akcji "#Tu jest przyszłość".
- Specjalnie zapraszamy dzisiaj do Bytomia na godzinę 17.00 (…) na spotkanie otwarte pana premiera Donalda Tuska, które inauguruje de facto to, o czym będziemy rozmawiać w województwie śląskim. Województwo śląskie to nie tylko Górny Śląsk, Katowice, Gliwice, a więc również otwarte spotkania w Częstochowie i Bielsku-Białej - mówił Budka.
Zasygnalizował też, że w spotkaniach w ponad 100 miejscach w regionie będą uczestniczyli parlamentarzyści z całej Polski. - Śląsk słynie z gościnności, województwo śląskie słynie z różnorodności - na pewno tych akcentów będzie tyle, aby każdy znalazł coś dla siebie - dodał.
Zaanonsował także sobotnie poranne obrady Klubu Parlamentarnego KO w Katowicach, których pierwsza część - z udziałem samorządowców z regionu - będzie otwarta dla mediów.
Autorka/Autor: ks/kab
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24