Dlaczego na Broad Peak zawiodły radiotelefony?

Mogły pomóc w ratowaniu Berbeki i Kowalskiego. Dlaczego na Broad Peak zawiodły radia?
Mogły pomóc w ratowaniu Berbeki i Kowalskiego. Dlaczego na Broad Peak zawiodły radia?
tvn24
Himalaiści na Broad Peak korzystali ze znanych sobie radiotelefonówtvn24

Podczas wyprawy na Broad Peak zawiodły radiotelefony. - Decydujący był brak łączności, jeśli chodzi o ewentualną pomoc i ratowanie kolegów - przyznaje kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukała reporterka "Polski i Świata".

W środę Polski Związek Alpinizmu upublicznił raport zespołu ds. zbadania okoliczności i przyczyn wypadku podczas zimowej wyprawy w Karakorum. Wynika z niego między innymi, że nie ze wszystkim wspinaczami baza miała utrzymaną łączność. Mówili o tym sami członkowie wyprawy jeszcze przed opublikowaniem raportu.

Bez łączności

Wiadomo, że radiotelefon Artura Małka nie działał podczas całego wejścia. Z kolei radiotelefon Adama Bieleckiego pracował poprawnie w drodze do szczytu, ale przy schodzeniu już nie działał. "Według relacji Adama, jego radiotelefon przestroił się na inną częstotliwość, mimo zablokowanej klawiatury, a próby powrotu na właściwy kanał nie powiodły się" - głosi raport komisji PZA. - Bardzo liczyłem, że schodzący Adam i Artur spotykając Maćka i Tomka, połączą się ze mną. Wtedy bym może miał możliwość powiedzenia czegoś takiego: no szczyt zdobyty, wracajcie razem - mówi Wielicki.

Korzystali ze znajomego sprzętu

Wyprawa na Broad Peak była wyposażona w dwa rodzaje radiotelefonów. Starszego i nowszego typu. Wspinacze korzystali z tego pierwszego, bardziej znanego w środowisku. Marcin Kaczkan z zespołu łączności PZA zapewnia, że sam przed wyjazdami sprawdza sprzęt i ten zabrany w Karakorum był sprawny. Producent nie daje jednak gwarancji, że radiotelefon zadziała na wysokości 8 tys. metrów, przy -40 stopniach. - To jest po prostu tylko sprzęt, więc wszystko jest możliwe, chociaż moim zdaniem mało prawdopodobne - tłumaczy Kaczkan.

Jest lekki, jest zawodny

To, że w ekstremalnych warunkach sprzęt może szwankować, zupełnie nie dziwi Jerzego Natkańskiego, himalaisty, dyrektora zarządu Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. - Nawet podczas ostatniej wyprawy na 8 osób, w górze 2-3 miały sprawne radiotelefony. Pozostałe były popsute, a ja miałem wyczerpaną baterię, ale o tym nie wiedziałem - opowiada Natkański. Tłumaczy, że by taki sprzęt był solidny, musiałby odpowiednio więcej ważyć. A na wysokości oszczędność nawet kilkudziesięciu gramów jest cenna.

Autor: ktom//bgr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, zawiadomił prokuraturę. Chodzi o - jak czytamy w komunikacie NIK - "celowe dążenie do usunięcia go przemocą z funkcji". Osoby, o których mowa, w okresie "od 2015 roku, działając wspólnie i w porozumieniu, poprzez nadużycie udzielonych im uprawnień lub niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, mogły doprowadzić między innymi do naruszenia porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa i obywateli".

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Źródło:
tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja przemysłowa mocno w dół

Produkcja przemysłowa mocno w dół

Źródło:
tvn24.pl

66-latka nie żyje, a trzy osoby są w szpitalu w wyniku wypadku, do którego doszło w miejscowości Ławnica (woj. podkarpackie). Kierująca osobowym seatem 32-latka doprowadziła do czołowego zderzenia z inną osobówką. Jak podała policja, kobieta miała w organizmie blisko promil alkoholu.

Po alkoholu doprowadziła do czołówki. Jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu

Po alkoholu doprowadziła do czołówki. Jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Ulewne opady deszczu wywołały powodzie i osuwiska na południu Chin. Kilka osób zostało rannych, a co najmniej 11 osób zaginęło. Dziesiątki tysięcy mieszkańców musiały się ewakuować.

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała w wyborach na prezydenta Gliwic. Została ona pierwszą kobietą prezydentką w historii miasta. W drugiej turze wyborów samorządowych otrzymała 50,56 proc. głosów.

Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą prezydentką w historii Gliwic

Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą prezydentką w historii Gliwic

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

- Wybrano łącznie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, z czego 569 wójtów i burmistrzów w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i 179 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców - przekazał w czasie poniedziałkowej porannej konferencji wyborczej Sylwester Marciniak. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podsumował przebieg II tury wyborów samorządowych. PKW podała wyniki ze 100 procent obwodów głosowania. Frekwencja wyniosła 44,06 procent.

Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze

Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jastrzębie-Zdrój to największe polskie miasto, w którym po wyborach samorządowych 2024 kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość będzie prezydentem. PKW poinformowało, że tym liczącym prawie 83 tysiące mieszkańców miastem będzie rządził Michał Urgoł. Pokonał tym samym urzędującą prezydentkę Annę Hetman.

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS - wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. - Nie było nam łatwo jako małemu lokalnemu komitetowi zmierzyć się z dwoma największymi siłami politycznymi tak naprawdę w tym kraju, natomiast udało się - skomentował przed kamerą TVN24.

To będzie najmłodszy w historii Zakopanego burmistrz

To będzie najmłodszy w historii Zakopanego burmistrz

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na poniedziałkowej konferencji, że był problem z policzeniem głosów w Legionowie. - Opóźniło to podanie wyników dla całego kraju - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Ostatecznie protokół wiozła na sygnale do Warszawy policja.

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Źródło:
PAP

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już pełne wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. Frekwencja wyniosła 44,06 procent. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców (tekst aktualizowany).

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP

Wszystkie pięć członkiń zespołu Spice Girls znów razem. Wokalistki spotkały się w Londynie z okazji 50. urodzin jednej z nich - Victorii Beckham. Wykonały wspólnie jeden ze swoich wielkich hitów, co uwiecznił David Beckham.

Spice Girls znów razem. W pełnym składzie zaśpiewały swój wielki hit - jest nagranie

Spice Girls znów razem. W pełnym składzie zaśpiewały swój wielki hit - jest nagranie

Źródło:
BBC

W poniedziałek zebrał się zarząd Platformy Obywatelskiej. Rozmowy dotyczą list do Parlamentu Europejskiego. Jak zapowiedziała Izabela Leszczyna podczas posiedzenia zarządu PO zostaną uzgodnione "fundamentalne kwestie" w tej sprawie. Na 12.30 zapowiedziano konferencję Donalda Tuska.

Zebrał się zarząd PO. Ma "uzgodnić fundamentalne kwestie" przed kolejnymi wyborami

Zebrał się zarząd PO. Ma "uzgodnić fundamentalne kwestie" przed kolejnymi wyborami

Źródło:
TVN24

Przed komisją śledczą do spraw afery wizowej stanie w poniedziałek były szef MSWiA Mariusz Kamiński. - Będziemy pytać o konkretne dokumenty, o konkretne decyzje, które zostały podjęte lub też ich nie podejmowano - zapowiedział szef komisji Michał Szczerba. Przesłuchanie Kamińskiego ma się rozpocząć o godzinie 13.

Dziś przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przed komisją śledczą do spraw afery wizowej

Dziś przesłuchanie Mariusza Kamińskiego przed komisją śledczą do spraw afery wizowej

Źródło:
PAP

Będzin, Częstochowa, Słupsk - to niektóre miasta, w których lewicowi kandydaci i kandydatki utrzymali władzę w nowej kadencji samorządu. Największą nowością jest prezydent elekt Włocławka, którym został senator Nowej Lewicy Krzysztof Kukucki.

"Miasta powiatowe stawiają na Lewicę". Działacze świętują

"Miasta powiatowe stawiają na Lewicę". Działacze świętują

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jeden głos przewagi wójta nad kontrkandydatem w Korycinie, burmistrz z 14 głosami więcej od konkurenta w Bolimowie i 34 głosy różnicy w gminie Przechlewo. To samorządy, w których pojedyncze głosy wyborców zadecydowały o tym, kto będzie rządził nimi przez najbliższe pięć lat. Emocjonująco było do samego końca w Krakowie, gdzie między kandydatami na prezydenta tego 800-tysięcznego miasta różnica wyniosła zaledwie 5434 głosy.

Każdy głos się liczył. Samorządowcy, którzy wygrali o włos

Każdy głos się liczył. Samorządowcy, którzy wygrali o włos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Radny Rafał Ślęczka został burmistrzem Wieliczki (woj. małopolskie). Pokonał Artura Kozioła, który sprawował ten urząd od 2006 roku. W pierwszej turze kandydatów dzieliła różnica zaledwie 74 głosów. Teraz Ślęczka wygrał zdecydowanie, uzyskując ponad 61 procent poparcia. 

Po 18 latach żegna się z fotelem burmistrza. Pokonał go były zastępca

Po 18 latach żegna się z fotelem burmistrza. Pokonał go były zastępca

Źródło:
tvn24.pl

Zimowa aura ma się w Polsce dobrze. Tydzień zaczyna się opadami śniegu w południowych i północnych regionach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania z Gdyni oraz Koszalina.

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Zima nie daje za wygraną. Sypie na północy i południu

Źródło:
tvnmeteo.pl

48-letni Rafał Zwolak zwyciężył w drugiej turze wyborów na prezydenta Zamościa (woj. lubelskie), uzyskując 64,78 proc. poparcia - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Zwolak pokonał dotychczasowego włodarza miasta Andrzeja Wnuka, popieranego przez PiS.

Zamość odbity z rąk PiS. Rafał Zwolak nowym prezydentem

Zamość odbity z rąk PiS. Rafał Zwolak nowym prezydentem

Źródło:
PAP

Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście i znanym krytyku Kremla Aleksieju Nawalnym, ostrzegła w rozmowie z niemiecką agencją dpa, że prezydent Rosji jest "nieprzewidywalny". - Nikt nie wie, co Władimir Putin zrobi jutro - przyznała.

Nawalna: nikt nie wie, co Putin zrobi jutro

Nawalna: nikt nie wie, co Putin zrobi jutro

Źródło:
PAP, dpa

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek kilka rakiet balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała Korea Południowa. Seul uznał to za poważne zagrożenie dla stabilności na Półwyspie Koreańskim - donosi Reuters. Dwa dni wcześniej Pjongjang dokonał prób z głowicą bojową i nowym pociskiem przeciwlotniczym.

Pjongjang testuje broń ofensywną, wystrzelił kolejne rakiety. Seul o "poważnym zagrożeniu"

Pjongjang testuje broń ofensywną, wystrzelił kolejne rakiety. Seul o "poważnym zagrożeniu"

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykański dziennikarz Terry Anderson, który w 1985 roku został porwany i przez prawie siedem lat więziony w Libanie, zmarł w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała córka.

Przez 7 lat był zakładnikiem w Libanie. Nie żyje dziennikarz Terry Anderson

Przez 7 lat był zakładnikiem w Libanie. Nie żyje dziennikarz Terry Anderson

Źródło:
CNN, Reuters

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wenecja już na dniach ma wprowadzić opłaty za wstęp do historycznego centrum miasta. W ostatnią niedzielę przed wejściem w życie przepisów miasto odwiedziła rekordowa liczba 60 tysięcy turystów. W tych dniach miasto przeżyło turystyczne oblężenie, także za sprawą Biennale Sztuki, przyciągającego tłumy gości z całego świata.

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Źródło:
PAP
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wyborach parlamentarnych w Chorwacji częścią przyszłej rządzącej większości będzie musiała być skrajna prawica - prognozuje tygodnik "NIN", powołując się na wyniki głosowania. Przewodniczący Ruchu Ojczyźnianego Ivan Penava jest powszechnie znany ze swoich poglądów nacjonalistycznych.

Media: o rządzie w Chorwacji może zdecydować skrajna prawica

Media: o rządzie w Chorwacji może zdecydować skrajna prawica