- Dialog nie zawsze oznacza spełnienie oczekiwań stron - mówił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przed posiedzeniem Komisji Trójstronnej. Jak podkreślił, nie traci nadziei na porozumienie w wielu kwestiach. Po zakończeniu posiedzenia ma odbyć się spotkanie związkowców z premierem Donaldem Tuskiem.
- Wierzę głęboko, że i dla pracodawców, i dla strony społecznej ważne są miejsca pracy i konkurencyjność gospodarki - mówił minister przed posiedzeniem, argumentując za przedłożeniem rządowym, które przewiduje możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy.
Jak podkreślał, takie rozwiązanie jest możliwe w zakładach pracy już dziś, ale tylko za zgodą związków zawodowych i rad pracowniczych. - Ponad tysiąc firm już z tego skorzystało, a dziesiątki tysięcy pracowników nie straciły pracy - mówił. Przypomniał też, że pracodawcy także zgłaszają swoje postulaty w całej sprawie. - Nie ma w tym momencie woli w rządzie, żeby ten projekt wycofywać - powiedział Kosiniak-Kamysz. - On nie spełnia ani wszystkich oczekiwań pracodawców, ani nie idzie wbrew wszystkim wnioskom strony związkowej i jest to projekt wyważony. (...) Jest potrzeba przyjęcia tego rozwiązania - dodał.
- Dialog nie oznacza zawsze spełnienia oczekiwań stron - dodał i podkreślił, że dialog - a do jego prowadzenia powołana jest Komisja Trójstronna - nie może być także dyktatem żadnej ze stron.
Pracodawcy też mają postulaty
Jak mówił minister, związkowcy mają prawo do stawiania różnych postulatów. Mają je też pracodawcy. - Rolą strony rządowej jest dochodzenie do najlepszych rozwiązań w dialogu z partnerami społecznymi. Nikomu nie odmawiam prawa do zgłaszania swoich postulatów, do dyskusji, ale dialog to nie jest dyktat - powiedział Kosiniak-Kamysz.
- W połowie maja przedstawimy rozwiązania ustawowe dotyczące oskładkowania tzw. zbiegów umów zleceń. Dzisiaj mamy sytuację następującą, że jeżeli jest jedna umowa-zlecenie, to ona jest normalnie oskładkowana, ale gdy się zbiegają dwie, trzy, to oskładkowana jest najniższa. My chcemy ten temat rozwiązać - poinformował. Minister zwracał uwagę, że w ostatnich latach wzrosła płaca minimalna - co stanowi jeden z postulatów strony związkowej. Sam opowiedział się za utrzymaniem tej instytucji w przepisach prawa i wskazał, że nie we wszystkich państwach istnieje takie rozwiązanie. Na uwagę, że związkowcy postulują większy wzrost płacy minimalnej Kosiniak-Kamysz podał, że obecnie wynosi ona 43,1 średniej pensji, a w 2007 r. było to 35 proc. średniej krajowej.
Na posiedzeniu przedstawiciele "S"
W posiedzeniu prezydium uczestniczą m.in. przedstawiciele Solidarności, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, pracodawcy oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Jeremi Mordasewicz powiedział przed rozpoczęciem posiedzenia prezydium, że omawiane mają być m.in. kwestie związane z elastycznym czasem pracy, stawkami za godziny nadliczbowe, płacą minimalną, tzw. ustawą antykryzysową oraz nakładami na szkolnictwo.
Po zakończeniu posiedzenia prezydium rozpocznie się spotkanie plenarne Komisji Trójstronnej, w którym ma uczestniczyć premier Donald Tusk. Związkowcy chcą rozmawiać m.in. o projektach zmian w kodeksie pracy oraz o regulacjach dotyczących płacy minimalnej.
Związkowcy nie zgadzają się z polityką społeczno-gospodarczą rządu. Sprzeciwiają się m.in. zmianom w kodeksie pracy, chcą ograniczenia stosowania tzw. umów śmieciowych, wsparcia dla przemysłu energochłonnego, rozwiązań antykryzysowych dla firm dotkniętych spowolnieniem gospodarczym, a także uzdrowienia systemu ochrony zdrowia i zmian w szkolnictwie.
Autor: abs/iga/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Radek Pietruszka