Po spotkaniu w Belwederze. Ustalono, kiedy prezydent desygnuje premiera

Aktualizacja:
[object Object]
Spotkanie Dudy, Morawieckiego i Kaczyńskiego w Belwederzetvn24
wideo 2/22

Po północy zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego w Belwederze. Jego tematem były między innymi harmonogram tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy. - W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu - poinformował po spotkaniu prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Spotkanie rozpoczęło się po godzinie 20. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował po spotkaniu, że "w czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu".

- Było to bardzo dobre, robocze oraz merytoryczne spotkanie dotyczące planów politycznych na najbliższy czas, włącznie z powołaniem rządu oraz planów pracy większości sejmowej - ocenił Szczerski to spotkanie.

Prezydencki minister poinformował przy tym, że około godziny 11 w czwartek prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu. Dodał również, że będzie to pierwsza wypowiedź prezydenta na temat jego oczekiwań wobec nowego rządu.

Prezydent przyjął dymisję rządu Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem przyjął dymisję gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki witany w Belwederze przez ministra Krzysztofa Szczerskiego

Premier przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii.

Jedynym resortem, którego obsady premier nie przedstawił w piątek, było Ministerstwo Sportu. Według źródła Polskiej Agencji Prasowej obecnie rozpatrywany jest tylko jeden kandydat na szefa tego resortu, a jego nazwisko zostanie zaprezentowane prawdopodobnie dopiero w piątek, podczas powołania Rady Ministrów.

Powołanie nowego rządu

Zgodnie z konstytucją po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi nowej Rady Ministrów. Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W czwartek prezydent najprawdopodobniej desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera, w piątek powoła Radę Ministrów, a we wtorek szef rządu wygłosi expose.

Andrzej Duda w drodze do Belwederu na spotkanie z prezesem PiS i premierem
Andrzej Duda w drodze do Belwederu na spotkanie z prezesem PiS i premieremtvn24

Jako pierwszy informacje dotyczące dat desygnowania premiera, powołania Rady Ministrów i wygłoszenia expose podał portal 300polityka.

Autor: asty, akr,js/adso,now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości