Debata PiS o zdrowiu. "Temat szczególnie gorący"

"Temat jest szczególnie gorący"
"Temat jest szczególnie gorący"
tvn24
W debacie biorą udział specjaliści w dziedzinie służby zdrowiatvn24

Likwidacja NFZ-u, finansowanie służby zdrowia oraz sieć szpitali - m.in. o tym rozmawiali uczestnicy debaty ws. służby zdrowia organizowanej przez PiS.

14:57

Prezes PiS podsumował debatę PiS ws. służby zdrowia. - Z całą pewną skorzystamy z dzisiejszej dyskusji, z głosów, będziemy je analizować - zapewniał Kaczyński. Dodał, że takich dyskusji potrzeba więcej.

- Będzimy tę rozmowę dalej prowadzić - podkreślił.

Przypomniał, że to za rządów PiS były podwyżki w służbie zdrowia, dlatego nie rozumie protestu w formie tzw. "białego miasteczka" pod kancelarią premiera. - Było inaczej, lepiej, a dziś mamy sytuację bardzo, ale to bardzo trudną - stwierdził prezes PiS.

14:49

Konstanty Radziwiłł również opowiedział się za siecią szpitali, ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, którzy nie mają obecnie komfortu leczenia. - Teraz człowiek, który wpadnie w ciężką chorobę, wpada w panikę i ma do tego prawo - powiedział, dodając, że choroba często rujnuje domowy budżet.

14:43

Jan Walewski: - Sieć szpitali to trafny pomysł.

14:38

Hanna Gutowska, prezes Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych powiedziała, że sieć szpitali to gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów. Jednocześnie ostrzegła, że za klika lat w Polsce zabraknie 70 tys. pielęgniarek. Jej zdaniem potrzebna jest debata, czego społeczeństwo może się spodziewać, jeśli chodzi o opiekę pielęgniarką. - Chcemy godnych warunków, żeby wykonywać swoje zadania tak, jak zostałyśmy nauczone - powiedziała.

14:35

Maria Ochman: System sieci szpitali jest niezbędny. Powinien być jednak kompleksowy, tak, żeby wszyscy mogli mieć równy dostęp do leczenia. Sieć szpitali musi też stworzyć nowe warunki i ramy zatrudnienia dla personelu medycznego.

14:26

Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego skrytykowała ustawę refundacyjną. Stwierdziła, że pacjenci często nie mają możliwości wykupienia leków refundowanych, mimo że są ubezpieczeni.

14:15

Grzegorz Kucharewicz, Naczelna Rada Aptekarska: - Środowisko aptekarskie od dawna oczekuje reformy rynku aptekarskiego. Sytuacja rodzinnych, małych i średnich aptek jest fatalna, może być tak, że wiele z nich zniknie, a pacjenci będą mieli bardzo daleko do apteki.

14:09

Prof. Krzysztof Bielecki opowiedział się za stworzeniem sieci szpitali. Projekt w tej sprawie przygotowało PiS. Według jego założeń działające w jednym regionie szpitale będą ściśle ze sobą współpracowały.

14:08

Krzysztof Krajewski-Siuda, specjalista z zakresu zdrowia publicznego: PiS powinien temat powrotu lekarzy do szkół bardziej eksponować niż finansowanie służby zdrowia.

14:00

Bolesław Piecha z PiS: - Jesteśmy przeciwni komercjalizacji ochrony zdrowia, bo jest szczególnie niebezpieczna dla pacjenta, w zamian proponujemy wprowadzenie krajowej sieci szpitali. W szpitalach, należących do krajowej sieci, szkoliliby się lekarze i pielęgniarki.

Zgodnie z projektem PiS, do sieci szpitali miałyby być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo miałyby te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne. Szpitale, które znalazłyby się w sieci, miałyby mieć gwarantowany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

13:55

Uczestnicy debaty zaczęli dyskusję m.in. o powrocie lekarzy do szkół, ustawie refundacyjnej i sieci szpitali.

13:52
Kaczyński: Z NFZ następuje daleko idący wypływ środków o charakterze niemerytorycznym
Kaczyński: Z NFZ następuje daleko idący wypływ środków o charakterze niemerytorycznymtvn24
13:40

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumował część dyskusji poświęconej systemowi finansowania służby zdrowia i likwidacji NFZ. Wśród minusów Funduszu wymienił: niemerytoryczny wypływ środków, hiperregulację, i brak nadzoru ze strony państwa.

13:35

Zdzisław Bujas z OZZPiP: - Pacjenta nie stać na leczenie się w tym kraju.

13:30

Prof. dr hab. Maciej Piróg, doradca prezydenta ds. zdrowia: - Zdrowie jest i będzie kategorią polityczną. Jest zbyt ważną dziedziną, żeby została wyjęta z polityki.

Odnosząc się do postulatu likwidacji NFZ powiedział, że brak kontroli nad Funduszem to przykład tego, że obecny system ochrony zdrowia nie funkcjonuje dobrze. Według niego, centrala NFZ wymaga likwidacji, bo "jest szkodliwa i nie służy nikomu", a politykę zdrowotną powinien kreować minister zdrowia.

Zwrócił uwagę, że w Polsce były już różne systemy - i w pełni budżetowy, i para-ubezpieczeniowy. Teraz - w jego opinii - konieczne jest stworzenie systemu mieszanego: budżetowo-ubezpieczeniowego. Dodał, że jeśli pozostawiony będzie system ubezpieczeniowy, wówczas zamiast podwyższać podatki, trzeba będzie dokonywać przesunięć w budżecie.

13:26
Konstanty Radziwiłł: W Polsce zmierzamy ostro do rynku, świat - odwrotnie
Konstanty Radziwiłł: W Polsce zmierzamy ostro do rynku, świat - odwrotnietvn24
13:10

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej: - Najlepiej są oceniane systemy budżetowe tak, jak np. w Wielkiej Brytanii. To rozwiązane najlepsze. Choć satysfakcja obywateli wydaje się wieksza w systemie ubezpieczeniowym np. francuskim. W Polsce zmierzamy ostro do rynku, świat - odwrotnie. Kierunek jest bowiem taki, że to państwo jest coraz bardziej odpowiedzialne za leczenie. Nawet w USA państwo coraz bardziej staje się odpowiedzialne za służbę zdrowia. Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie zdrowie publiczne jest nieobecne.

Wiceszef NRL uważa, że powinno się zmienić przepisy tak, aby do służby zdrowia dostęp miał każdy obywatel, a nie - tak jak przyjęło się obecnie - każdy ubezpieczony. - Zbyt wiele nas kosztuje sprawdzanie, kto jest ubezpieczony, a kto nie - powiedział.

13:02


12:44

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy powiedział, że likwidowanie instytucji, które źle działają, nie prowadzi do uzdrowienia sytuacji, trzeba się zastanowić, skąd się biorą ich problemy. - To, że NFZ źle działa, to nie kwestia ludzi, którzy tam pracują, ale warunków, które zostały mu narzucone - powiedział, wymieniając w tym kontekście stosunkowo niewielką ilość pieniędzy publicznych i obowiązek sfinansowania nieograniczonego zakresu świadczeń.

- Trzeba się zastanowić, jak wyeliminować wady NFZ-u. Fundusz wycenia świadczenia z powietrza, jeśli nie spowodujemy, że będą one wyceniane prawidłowo, to zmiana szyldów nic nie da - powiedział.

Jego zdaniem za część świadczeń wprowadzić współpłacenie. Bukiel zwrócił uwagę, że ten element zmotywuje pacjenta i lekarzy. - Są świadczenia zdrowotne, które są nadu nadużywane - stwierdził.

Krzysztof Bukiel: należy się zastanowić, jak wyeliminować wady NFZ
Krzysztof Bukiel: należy się zastanowić, jak wyeliminować wady NFZtvn24
12:40

Maria Ochman, przewodnicząca sekretariatu zdrowia NSZZ "Solidarność" podkreślała, że trzeba przede wszystkim zdiagnozować przyczyny, dla których obecny system się załamał.

W jej opinii, składka zdrowotna od początku była za niska, a sytuacja w Polsce powoduje, że składki nie rosną, bo ucieka się w "szarą strefę", jeśli chodzi o zatrudnienie. Podkreśliła, że przy wysokim bezrobociu i nagminnym wykorzystywaniu tzw. umów śmieciowych pieniędzy w systemie zawsze będzie za mało.

12:38
Andrzej Sandauer: budżetowy system ochrony zdrowia jako podstawa
Andrzej Sandauer: budżetowy system ochrony zdrowia jako podstawatvn24
12:37
Grzegorz Kucharewicz: darmowe leki dla dzieci i starszych
Grzegorz Kucharewicz: darmowe leki dla dzieci i starszychtvn24
12:32

Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere stwierdził, obecnie w wyniku braku kontroli nad NFZ co roku każdej jesieni kończą się pieniądze na świadczenia medyczne. - To głębokie naruszenie konstytucji, bo prawo do leczenia jest równe niezależnie czy choruje się na początku czy pod koniec roku - powiedział.

12:29

Grzegorz Kucharewicz, Naczelna Rada Aptekarska powiedział, że ponieważ system ochrony zdrowia w Polsce jest permanentnie reformowany, konieczna jest obecnie jasna wizja zmian i budowa nowoczesnego systemu opartego na transparentności, równości i sprawiedliwości społecznej. Jako jedną z wad obecnego systemu wymienił nadmierną biurokratyzację.

W jego ocenie państwo powinno zadbać o najbiedniejszych i najsłabszych. - Dzieci do 7 roku życia powinni mieć bezpłatne leki. Dlaczego nie może być też bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 70 lat. Nie można oszczędzać kosztem zdrowia obywateli, ale można efektywniej gospodarować dostępnymi środkami - powiedział.

12:28
Joanna Zabielska-Cieciuch: lekarz rodzinny, nie tylko leczy, ale też pełni misję w lokalnym społeczeństwie
Joanna Zabielska-Cieciuch: lekarz rodzinny, nie tylko leczy, ale też pełni misję w lokalnym społeczeństwietvn24
12:24

Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego podkreśliła, że system ochrony zdrowia powinien być oparty na funkcjonowaniu opieki rodzinnej, co z kolei pozwoli "ograniczyć liczbę kosztownych pacjentów w szpitalach". - Monopol NFZ-u powoduje, że nie mogę w pełni wykorzystać swoich umiejętności, (...) a przecież lekarz rodzinny, nie tylko leczy, ale też pełni misję w lokalnym społeczeństwie. Po to, żeby do szpitala nie trafiali ciężko chorzy, kosztowni pacjenci, prawidłowo powinna działać medycyna rodzinna - powiedziała.

I dodała: - Podkreśliła, że żadnego systemu nie stać na finansowanie tylko medycyny naprawczej w szpitalach, a taki model promowany jest obecnie w Polsce.

12:15
"Nie należy likwidować NFZ"
"Nie należy likwidować NFZ"tvn24
12:14

Prof. Krzysztof Bielecki, chirurg: - Nie będę mówił spokojnie, ale emocjonalnie. W medycynie i ochronie zdrowia nie może być wolnego rynku, tu nie ma miejsca na grę konkurencyjną, i demokrację. Obecnie w ochronie zdrowia liczą się dwa słowa: oszczędzanie i zysk, nikt nie mówi o jakości leczenia. Likwidacja NFZ-u? Tak! Limitowanie i ograniczanie finansowe powoduje nieszczęścia. Tylko, że to nie urzędnik NFZ-u stanie przed sądem, jak coś się nie powiedzie, tylko lekarz i pielęgniarka. Jakim prawem NFZ obniża kontrakty szpitalom państwowym, by dać niepublicznym. Publiczne szpitale coraz gorzej przędą. W szpitalu decyduje dziś menedżer, głos lekarza nie jest słyszalny.

Prof. Krzysztof Bielecki: Bedę mówił emocjonalnie
Prof. Krzysztof Bielecki: Bedę mówił emocjonalnietvn24
12:10

Grzegorz Opala, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka: - Gdy kilkanaście lat temu zaczynały działać kasy chorych, dysponowały one 23 miliardami zł środków. Dziś NFZ dysponuje 64 mld zł, a problemy są te same. "Więc to nie problem pieniędzy, tylko organizacji systemu ich dystrybucji.

12:07
Głos zabrał Jacek Gogulski
Głos zabrał Jacek Gogulskitvn24
12:03

Prof. Krzysztof Krajewski-Siuda, specjalista z zakresu zdrowia publicznego, ekspert Instytutu Sobieskiego:, przekonywał, że nie należy likwidować Narodowego Funduszu Zdrowia, ale trzeba znacznie ograniczyć jego funkcjonowanie. Jego zdaniem należy podzielić składkę zdrowotną na dwa filary.

Z jednego byłyby finansowane m.in. podstawowa opieka zdrowotna, leczenie specjalistyczne ambulatoryjne, leczenie szpitalne na podstawowym poziomie. - Tam, gdzie w obszarze świadczeniodawców mamy do czynienia z konkurencją, tam można sobie wyobrazić wizje konkurujących ze sobą funduszy, (...) danie ubezpieczonemu możliwości wyboru ubezpieczyciela - powiedział.

Podkreślił, że ten model nie w każdym obszarze się sprawdza i tam, gdzie nie istnieje konkurencja po stronie świadczeniodawców, np. w przypadku szpitali uniwersyteckich, składki powinny być zarządzane przez drugi filar nadzorowany przez NFZ.

12:03
Piecha: system jest głęboko niewydolny
Piecha: system jest głęboko niewydolnytvn24
12:00

Prof. Jerzy Jurkiewicz, neurochirurg: - Szpitale uniwersyteckie, wysokospecjalistyczne muszą być finansowane w odrębny sposób, inaczej stracimy bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. Obecnie te najlepiej wyposażone placówki, prowadzące najbardziej skomplikowane leczenie są w tragicznej sytuacji finansowej.

11:57

Jacek Gogulski, szef Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych: - Jakość leczenia nie może być uzależniona od adresu i finansowanie powinno być tak zorganizowane, by pacjent nie musiał przemierzać setek kilometrów, aby uzyskać leczenie.

Zaznaczył, że pacjenci onkologiczni często mają wrażenie, że patrzy się na zysk, a szpitale, które leczą dobrze, mają olbrzymie problemy. - Można to zmienić, ale musi być odpowiednie finansowanie. (...) Najważniejsza rzecz to zniesienie limitów na świadczenia medyczne - powiedział.

11:53
Prof. Gliński ma nadzieję, że zmiany wejdą w życie
Prof. Gliński ma nadzieję, że zmiany wejdą w życietvn24
11:52

Rozpoczęła się dyskusja dotycząca systemu finansowania służby zdrowia i likwiadacji NFZ-u. - Ten system jest głęboko niewydolny - przekonywał Bolesław Piecha z PiS. To dlatego, jak powiedział, jego partia jest za zmianą finansowania służby zdrowia, tak by pieniądzy nie dzielił "skostniały" NFZ. - Każda złotówka powinna być kontrolowana przez społeczeństwo i rząd, a nie fasadową instytucję - powiedział Piecha, wyjaśniając dlaczego to budżet państwa powinien finansować służbę zdrowia.

11:52
"Temat jest szczególnie gorący"
"Temat jest szczególnie gorący"tvn24
11:46

Prof. Piotr Gliński kandydat PiS na premiera powiedział, że cieszy się, iż debata w Polsce zaczyna być coraz bardziej merytoryczna. Wyraził nadzieję, że zaproponowane zmiany wejdą w życie. - Sprawy zdrowia są przez Polaków wymieniane jako drugie najważniejsze sprawy do rozwiązania w naszym kraju, po pracy, po zagrażającym bezrobociu. Z drugiej strony, ocena naszego systemu zdrowia nie jest najlepsza. Do 90 proc. społeczeństwa jest niezadowolone z funkcjonowania systemu zdrowia - powiedział prof. Gliński.

11:44

- Podejmujemy dziś temat szczególnej wagi, który dotyczy każdego obywatela naszego kraju, temat, który budzi ogromne napięcia i emocje. Polska służba zdrowia potrzebuje spokojnej dyskusji, a nie obciążania jej podziałami o pozamerytorycznym charakterze - powiedział Jarosław Kaczyński, otwierając debatę PiS ws. służby zdrowia.

- Jest rzeczą niesłychanie istotną, aby rozmowa o najważniejszych sprawach dla Polski zaczęła się w naszym kraju na poważnie, przestała być przekrzykiwaniem się. Jestem głęboko przekonany, że dzisiaj uczynimy krok w tym kierunku - dodał prezes PiS.

11:16

Na debatę PiS ws. służby zdrowia przybył Jarosław Kaczyński.

10:10

Mariusz Błaszczak z PiS powiedział na antenie TVN24, że udział w debacie potwierdziło ponad 20 z 30 zaprosznych gości. - Mamy przygotowany konkretny projekt ustawy (ws. służby zdrowia - red.), chcieliśmy o nim porozmawiać - podkreślił. Czas nagli gdyż, jak stwierdził, rząd Donalda Tuska doprowadził do zapaści w służbie zdrowia. - Po raz pierwszy zdarzyło się tak, że Centrum Zdrowia Dziecka nie przyjmuje małych pacjentów - zaznaczył Błaszczak.

"Tusk doprowadził do zapaści w służbie zdrowia"
"Tusk doprowadził do zapaści w służbie zdrowia"tvn24

W debacie ekspertów na temat służby zdrowia organizowanej przez PiS brali udział, oprócz polityków, także przedstawiciele lekarzy, pacjentów oraz organizacji, które reprezentują pracowników służby zdrowia.

W debacie w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim uczestniczył także kandydat PiS na premiera w tzw. rządzie technicznym prof. Piotr Gliński. Nie było natomiast ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który nie został zaproszony. Jak zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, będzie mowa m.in. o propozycjach jego partii. PiS postuluje likwidację NFZ, przejęcie finansowania służby zdrowia przez budżet, stworzenie sieci szpitali, uproszczenie dopłat i refundacji.

PiS chce też, by lekarze i dentyści pracowali w każdej szkole.

Autor: MAC / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości

Robert F. Kennedy Jr. otrzymał nominację na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - napisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Dodał, że jego rywal w wyścigu po prezydenturę startował początkowo jako kandydat niezależny, ale zawiesił kampanię i poparł Trumpa w zamian za funkcję w administracji. Robert F. Kennedy Jr. wzbudza w USA duże kontrowersje między innymi ze względu na antyszczepionkowe poglądy i inne medyczne fake newsy, jakie do tej pory rozpowszechniał - podkreśla Reuters.

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Źródło:
CNN, Reuters

Mamy najsilniejsze w historii polsko-amerykańskie stosunki. Patrzę bardzo optymistycznie na sprawy Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że bezpieczeństwo naszego kraju jest dla USA "kluczowe". - Przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz z punktu widzenia wojskowego co do tego, jak Polski bronić - podkreślił.

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Źródło:
TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk usłyszał zarzuty w ramach śledztwa dotyczącego podejrzenia przestępstw i nieprawidłowości w Collegium Humanum - informuje Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Prezydent Wrocławia usłyszał zarzuty

Prezydent Wrocławia usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Robert Fico i Donald Tusk spotkali się nieformalnie w Jaworzynie Tatrzańskiej przy granicy słowacko-polskiej. Kancelaria słowackiego szefa rządu poinformowała, że premierzy rozmawiali między innymi o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Źródło:
PAP

- Każdy, kto sprzedaje truciznę osobom, które nie są do tego przeszkolone, moim zdaniem ma krew na rękach tych osób, tych dzieci - mówił w rozmowie z Magdą Łucyan wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jego zdaniem sklepy internetowe nie weryfikowały osób kupujących środki do zwalczania gryzoni. Powiedział, że złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Później po południu wiceminister przekazał, że rozmawiał z platformami OLX i Allegro, i te zgodziły się na wycofanie ze sprzedaży internetowej środków do deratyzacji. Śledczy nadal ustalają, czy powodem śmierci i zatruć wśród dzieci w ostatnich dniach był środek do zwalczania gryzoni.

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Według ministra obrony i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza to sygnał, że "Polska jest ważnym partnerem". - Uważam, że Polska może odegrać bardzo ważną rolę jako łącznika pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Mamy ogromne zaufanie Amerykanów - mówił w "Kropce nad i" szef MON.

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Źródło:
TVN24

Putinowski reżim nazywa swoich przeciwników zagranicznymi agentami i jednocześnie represjonuje osoby nieheteroseksualne pod przykrywką walki z "propagandą". Teraz wprowadza kolejne narzędzie cenzury. Rosyjska Duma Państwowa jednogłośnie przyjęła projekt ustawy o zakazie "propagandy bezdzietności" w internecie, mediach, reklamie i filmach. Nowe prawo zakłada wysokie grzywny dla obywateli, a obcokrajowcom, oprócz grzywny, grozić będzie areszt do 15 dni i wydalenie z Rosji.

Grzywny, areszt, a nawet wydalenie. Po "propagandzie LGBT" Rosja bierze się za "propagandę bezdzietności"

Grzywny, areszt, a nawet wydalenie. Po "propagandzie LGBT" Rosja bierze się za "propagandę bezdzietności"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przedstawiciele służby zdrowia z Kolumbii Brytyjskiej potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą w Kanadzie. Zainfekowanym jest nastolatek. W ubiegłym tygodniu dziecko przyjęto do szpitala w Vancouver. Jego stan jest krytyczny. Źródło infekcji pozostaje nieznane.  

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

Jeden ze składów tramwajowych linii 15 najpierw na ulicy Władysława Andersa uczestniczył w kolizji z autobusem, a kiedy zjeżdżał do zajezdni, na placu Bankowym zderzył się z samochodem osobowym.

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec 13 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski ze względu na nieprzedłożenie aktualnych planów klimatycznych (KPEiK). Wezwane kraje mają dwa miesiące na odpowiedź, inaczej grozi im skierowanie sprawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Polska w niechlubnym gronie. Bruksela wszczęła postępowanie

Polska w niechlubnym gronie. Bruksela wszczęła postępowanie

Źródło:
PAP

Tej nocy w części kraju na drogach może tworzyć się gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ryzykiem wystąpienia marznących opadów. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali Grzegorza W. - ustalił reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński. Mężczyzna jest podejrzewany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Informację potwierdził rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. "Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanym" - napisał. Firma W. opłacała reklamy Dariusza Mateckiego, szczecińskiego posła PiS, w mediach społecznościowych - wynika z materiałów, które zgromadziła prokuratura.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty w związku ze sprawą Collegium Humanum. 46-latek urząd prezydenta miasta sprawuje już drugą kadencję. Co warto wiedzieć o Jacku Sutryku?  

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Źródło:
PAP, Radio ZET, tvn24.pl, wroclaw.pl

Na terenie wrocławskiego lotniska zatrzymano kolejną osobę w sprawie nieprawidłowości w nieistniejącym już Collegium Humanum. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej potwierdziła, że chodzi o Mariana Dymalskiego, przewodniczącego rady nadzorczej portu lotniczego we Wrocławiu.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl/PAP

W czwartek agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, którego w wyborach samorządowych poparły Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica. Mariusz Witczak z KO powiedział, że "w tej kwestii nie może być świętych krów". Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że jest zaniepokojona tym, że polityk z poparciem jej ugrupowania "być może parał się działalnością o charakterze korupcyjnym". Do sprawy odnieśli się też Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz Cezary Tomczyk (KO).

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat pozostanie w areszcie. W czwartek zdecydował o tym katowicki sąd. Samorządowiec został aresztowany w związku z zarzutami korupcji. Ze stanowiska zrezygnował, jednak do przyjmowania łapówek się nie przyznał i złożył zażalenie na decyzję o areszcie.

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ryan Borgwardt, zaginiony przed trzema miesiącami kajakarz, może przebywać w Europie Wschodniej – informują służby Green Lake w stanie Wisconsin. Zdaniem śledczych istnieje prawdopodobieństwo, że mógł sfingować własną śmierć i uciec z kraju. Świadczyć o tym mogą m.in. rejestry straży granicznej.  

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Źródło:
CNN, BBC

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa, w tym były sekretarz do spraw armii oraz dwóch emerytowanych generałów, przybyła do Warszawy, gdzie spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a także Rafałem Trzaskowskim. Jak ocenił wcześniej wiceszef Cezary Tomczyk, ta wizyta "pokazuje, że Amerykanie są bardzo dalekowzroczni".

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Tulsi Gabbard służyła w Iraku, zasiadała w Kongresie, a teraz ma zostać szefem amerykańskich służb wywiadowczych. "Nikt się nie spodziewał, że zostanie wybrana na to stanowisko" - wskazuje agencja Reutera, pisząc o jej niewielkim doświadczeniu w pracy wywiadowczej. Były ambasador Polski w USA Marek Magierowski widzi w tym "bardzo niepokojący sygnał". Kim jest Gabbard i dlaczego budzi kontrowersje?

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Źródło:
Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

Były dziennikarz Fox News Pete Hegseth ma zostać sekretarzem obrony w nowej administracji Donalda Trumpa. Nominacja ta wywołała konsternację w Waszyngtonie. Niektórzy urzędnicy nie mieli pojęcia, kim jest Hegseth i przyjęli tę decyzję ze sporym zaskoczeniem. Zauważa się, że wybór Hegsetha może budzić niepokój wśród europejskich sojuszników z powodu jego stanowiska wobec NATO.

NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

Źródło:
CNN, Reuters, Politico, tvn24.pl

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik z pogotowia w Białobrzegach, a kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium