"Czy pan żyje?" pytał sarkastycznie w poniedziałek Jerzy Owsiak Rzecznika Praw Dziecka w liście otwartym. Szef WOŚP zarzucił Markowi Michalakowi brak zdecydowanych reakcji na sytuacje, gdy ofiarami padają dzieci. RPD nie pozostał obojętny na ostre słowa szefa WOŚP... i zaprosił go do współpracy.
W poniedziałek Jerzy Owsiak wystosował do Michalaka list, w którym zarzucił mu, że nie broni dzieci, nie podejmuje stanowczych działań, gdy są krzywdzone. Zapowiedział też, że będzie domagał się zmiany na stanowisku RPD.
W opinii Owsiaka Rzecznik Praw Dziecka nie reaguje wystarczająco stanowczo na sytuacje, w których dzieci są krzywdzone. "Kiedy nie jest za późno? Kiedy należy pyszczyć, aby zamordowane dziecko nie było chowane do tapczanu, nie było zasypywane gruzem, nie było topione, czy na końcu nie zostało pozostawione na lotnisku, bo mama z tatą mkną beztrosko na wakacje? Pana stanowisko powinno do takiej reakcji nawoływać i upoważniać, powinno pokazać Pana aktywność, której ja kompletnie nie widzę. Z mojej perspektywy nie staje Pan w żadnej obronie żadnych dzieci" - pisał w liście Owsiak.
Połączyć siły
"Sądzę, że list ten jest głęboko niesprawiedliwy w ocenie mojej pracy na rzecz dzieci" - napisał Michalak w oświadczeniu przekazanym we wtorek Polskiej Agencji Prasowej. Jego zdaniem przemawiają za tym "tysiące faktów, konkretnych spraw", np. jego wkład we wprowadzenie zakazu bicia dzieci, czy powrót małej Róży do rodziców po tym, jak sąd odebrał ją im tuż po porodzie.
RPD podkreślił też, że ogromne znaczenie ma dla niego fakt, że za listem Owsiaka stoi troska o dzieci w naszym kraju. "To na pewno nas łączy - zarówno w sferze ról społecznych, jakie formalnie i nieformalnie pełnimy, jak i życiowego powołania, a nawet osobistego celu" - dodał.
Zdaniem Michalaka "niesprawiedliwa ocena" Owsiaka wynika z niewystarczającej wiedzy na temat działalności zarówno rzecznika, jak i pracowników jego biura. "Myślę, że Pan Jerzy Owsiak po prostu nie wie, jak wiele zaangażowania, działań i inicjatyw podjęło kierowane przeze mnie biuro i ja osobiście na rzecz dzieci (także w sprawach wymienionych w liście otwartym). Jak wiele pomocy udało się nam udzielić tysiącom najmłodszych w Polsce - w skali losu pojedynczych dzieci, jak i w skali rozwiązań systemowych" - zwrócił uwagę rzecznik.
Dlatego po raz kolejny zaprosił Owsiaka do odwiedzenia swojego biura. Dodał, że takie próby były podejmowane już wcześniej. "Jeśli Pan Jerzy Owsiak znajdzie czas na takie spotkanie - będzie mógł m.in. przekonać się, jak wielki wzrost działań biura RPD nastąpił od czasu, gdy stanąłem na jego czele. Chciałbym, byśmy omówili, co razem możemy zrobić na rzecz najmłodszych obywateli naszego kraju. W końcu to właśnie dobro dzieci powinno nam na sercu leżeć najbardziej" - napisał Michalak.
Jeszcze w poniedziałek w obronie Marka Michalaka stanęli prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak oraz psycholog Dorota Zawadzka.
"Wybierz życie" za Owsiakiem i odwołaniem
Apel Owsiaka poparła natomiast Fundacja Pro, która organizuje wystawy "Wybierz Życie" poświęcone aborcji oraz pikiety pod szpitalami przeprowadzającymi zabiegi przerwania ciąży ze względów zdrowotnych. Organizacja zbierała też podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji.
Fundacja kilkukrotnie w ciągu ostatniego roku zwracała się do RPD o podjęcie działań "dla powstrzymania zabijania dzieci przed narodzeniem", jednak nie doczekała się odpowiedzi, dlatego podziela stanowisko Owsiaka ws. odwołania Michalaka z funkcji RPD.
Michalak w liczbach
W poniedziałek minęły cztery lata od wyboru Michalaka na urząd RPD.
W tym czasie zajął się blisko 90 tys. spraw. Z roku na rok ich liczba wzrasta: w 2011 r. było ich ponad 29 tys., co w porównaniu z początkiem kadencji stanowił wzrost o 176 proc. Bieżący rok przyniósł już przeszło 15 tys. interwencji Rzecznika.
Od 2009 r. RPD posiada uprawnienia do przystępowania do postępowań sądowych i administracyjnych. W 2009 r. skorzystał z nich 66 razy, rok później - 148, w 2011 r. - 171, a 2012 r. takich spraw było 203. Rzecznik bierze udział w sprawach dotyczących dzieci - np. ws. adopcji, ustalenia kontaktów z rodzicami, ograniczenia praw rodzicielskich.
Rok 2012 został z inicjatywy RPD ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka.
Autor: zś/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Sicherlich