"Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać"

[object Object]
Prezydent na pewno podejmie dobrą decyzję - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicztvn24
wideo 2/23

Ważne, żeby prezydent szybko podjął decyzję w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - stwierdził w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił też, że niezależnie od decyzji Andrzeja Dudy Polska "dalej będzie prowadziła dialog z Izraelem".

Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że prezydent Andrzej Duda przed południem we wtorek ogłosi swoją decyzję w sprawie ustawy o IPN. Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że o godzinie 11 prezydent wygłosi oświadczenie.

Jacek Czaputowicz podkreślił w "Jeden na jeden", że nie wie, jaka to będzie decyzja i czy Andrzej Duda złoży podpis pod nowelizacją ustawy. - Moim zdaniem ustawa jest precyzyjna i nie wymaga zmiany. Prezydent jest suwerenny, ma rozeznanie i na pewno podejmie dobrą decyzję - podkreślił.

- Nie wiem, jaka będzie decyzja, poczekajmy jeszcze kilka godzin - dodał. - Ważne, żeby ona była podjęta szybko. Wszyscy jesteśmy zmęczeni tą sprawą - zaznaczył szef dyplomacji.

Czaputowicz podkreślił, że niezależnie od decyzji Polska "dalej będzie prowadziła dialog z Izraelem, by rozwiązać te sprawy".

"Trzeba zamknąć sprawę"

Szef MSZ, pytany o spotkanie z ambasador Izraela Anną Azari w poniedziałek, powiedział, że "była to bardzo dobra rozmowa". - Mówiliśmy o wielu aspektach naszych relacji, a także o tym konflikcie wokół nowelizacji ustawy - dodał.

- Strona izraelska - i to pani ambasador jasno przedstawiła - wolałaby, żeby prezydent nie podejmował teraz decyzji, żeby zespoły pracowały, i później ewentualnie ta decyzja mogłaby być wynikiem pracy tych zespołów - wskazywał szef MSZ.

Dodał, że jego zdaniem nie jest to "dobra chronologia wydarzeń". - Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać - powiedział.

Podkreślił jednocześnie, że zarówno strona polska, jak i izraelska, stara się teraz "łagodzić napięcia".

Według Czaputowicza spór koncentruje się nie wokół meritum, a interpretacji zapisów ustawy. - Naszym zdaniem, znając całe uwarunkowania polskiego systemu prawa, te obawy są nieuzasadnione. Nikt nie zamierza ścigać tych, którzy pisali wspomnienia po wojnie - oświadczył.

"Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać"
"Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać"tvn24

Minister nie wykluczył, że ustawa w przyszłości może wymagać "jakiejś interpretacji, doprecyzowania". - Może to być deklaracja rządu, może to być wspólne porozumienie, może to być wreszcie nowela, może to być wypowiedź Trybunału Konstytucyjnego - wymieniał.

Dopytywany, czy po ewentualnym podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy Polska wykona jakiś gest w kierunku Izraela, odpowiedział: - Tak, bo po prostu trzeba te stosunki poprawiać.

Zapewnił, że Polska ma "przyjazne stosunki z Izraelem", jesteśmy sojusznikami i razem badamy historię.

Izraelski minister nie przyjedzie do Polski

Czaputowicz był pytany także o oświadczenie izraelskiego ministra edukacji Naftaliego Bennetta, który napisał w poniedziałek, że rząd w Warszawie odwołał jego wizytę w Polsce. "Polski rząd odwołał moją wizytę, ponieważ wspomniałem o zbrodniach jego ludu. Jestem zaszczycony" - napisał Bennett w komunikacie.

Szef MSZ powiedział, że wizyta Bennetta "nigdy nie była organizowana przez polski rząd" i że to Bennett "zadeklarował gotowość przyjazdu". Dodał, że "według jego wiedzy, [izraelski minister] nie został zaproszony przez wicepremiera [i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława] Gowina".

Podkreślił, że słowa izraelskiego ministra "nie służą dialogowi i uspokojeniu sytuacji". - Ale zarazem obrazują - to dla nas też jest ważny sygnał - że w Izraelu są różne głosy. Część opinii publicznej, część polityków właśnie chce oskarżać Polskę o współudział w Holokauście, o masowy udział, o zorganizowany udział. I to jest pewien problem, który się ujawnił - podkreślił szef dyplomacji.

Czaputowicz: nie organizowaliśmy wizyty izraelskiego ministra
Czaputowicz: nie organizowaliśmy wizyty izraelskiego ministratvn24

"Nie możemy na to pozwolić. Musimy z tym walczyć"

Czaputowicz podtrzymał swoją opinię, że Polska zyskuje na rozgłosie wokół nowelizacji ustawy o IPN. - Postawiliśmy jakiś problem, ten problem jest dyskutowany, Polska jest krytykowana - wskazał. - Dociera do opinii publicznej fakt, że określenie "polskie obozy zagłady" jest nieprawdziwe i obraźliwe wobec Polaków.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych to "ostatni dzwonek", by postawić na arenie międzynarodowej kwestię odpowiedzialności za Holokaust. - Jeżeli tego nie zrobimy, to okaże się za kilkanaście lat, że będziemy postrzegani jako sprawcy Holokaustu - podkreślił.

Wyjaśnił, że z badań młodzieży amerykańskiej i zachodnioeuropejskiej wynika, że wielu twierdzi, że to Polscy dokonali Holokaustu. - Nie możemy na to pozwolić. Musimy z tym walczyć - zaznaczył szef polskiego dyplomacji.

Krytyka haseł środowisk narodowych

Czaputowicz był także pytany o poniedziałkową demonstrację środowisk narodowych przed Pałacem Prezydenckim, które domagały się szybkiego podpisania ustawy o IPN przez prezydenta. Demonstranci mieli ze sobą między innymi transparent z hasłem: "Zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę".

- To nie jest dobre świadectwo - skomentował Czaputowicz. - To jest (...) potwierdzenie pewnych sentymentów, które mają podłoże antysemityzmu. Należy tego unikać - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że prezydent jest "osobiście bardzo zaangażowany w dialog polsko-izraelski".

Ruch po stronie prezydenta

Senat w ubiegłym tygodniu przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Nowelizacja, jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołała kontrowersje między innymi w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

O ponowne przeanalizowanie noweli zaapelowała strona amerykańska. Nowelizacja czeka na decyzję prezydenta, który może ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Polskie MSZ wyjaśniało, że celem nowelizacji jest "walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście".

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "JEDEN NA JEDEN"

Autor: pk//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W ramach rozejmu w Strefie Gazy władze Izraela zwolniły z więzień 90 Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci – podała w nocy z niedzieli na poniedziałek izraelska służba więzienna. Wcześniej Hamas uwolnił trzy przetrzymywane od 15 miesięcy zakładniczki.

Władze Izraela zwolniły z więzień niemal 100 Palestyńczyków

Władze Izraela zwolniły z więzień niemal 100 Palestyńczyków

Źródło:
PAP

Trzy uwolnione przez Hamas zakładniczki wróciły już do Izraela. W ośrodku recepcyjnym w kibucu Reim czekały na nie matki, które po ponad roku wzięły swoje córki w ramiona. Bliscy Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher nie kryli wzruszenia. Siły Obronne Izraela udostępniły wideo, na którym widać emocjonalną reakcję ojca Gonen w oczekiwaniu na jej powrót.

Mówiła, że uwierzy dopiero, gdy zobaczy ją żywą

Mówiła, że uwierzy dopiero, gdy zobaczy ją żywą

Źródło:
Reuters, BBC

Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca - zapowiedział prezydent elekt Donald Trump w trakcie wiecu przed swoją inauguracją w Waszyngtonie. Trump zapowiedział też przejęcie 50 procent udziałów w TikToku, zakończenie wojny w Ukrainie i wszystkich innych kryzysów.

"Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca"

"Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca"

Źródło:
Reuters, PAP
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 1. Pieniądze są najważniejsze

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 1. Pieniądze są najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Od niedzieli w Strefie Gazy obowiązuje rozejm, Palestyńczycy rozpoczęli powrót do zniszczonych miast. Przed inauguracją prezydentury Donalda Trumpa w Waszyngtonie odbył się jego wiec. Także w Stanach Zjednoczonych Amerykanie doświadczyli krótkotrwałej przerwy w działaniu TikToka. Przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 20 stycznia.

Wejście w życie porozumienia, chwilowy zakaz TikToka, oczekiwanie na inaugurację

Wejście w życie porozumienia, chwilowy zakaz TikToka, oczekiwanie na inaugurację

Źródło:
tvn24.pl

Kilkanaście dni temu odbyło się spotkanie Barbary Nowackiej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Tomasza Siemoniaka i Donalda Tuska, gdzie po raz pierwszy twardo zasygnalizowano, że edukacja zdrowotna to będzie przedmiot nieobowiązkowy - mówił w programie "W kuluarach" Konrad Piasecki. W ocenie Mai Wójcikowskiej sposób komunikowania tej decyzji "świadczy o pozycji politycznej Barbary Nowackiej" i jej relacjach z ludowcami.

"Jak Donald Tusk to powiedział, to właściwie już było po herbacie"

"Jak Donald Tusk to powiedział, to właściwie już było po herbacie"

Źródło:
TVN24

Co dalej z budynkami dawnej piekarni Rajcherta na Grochowie? Po ponad roku od zakupu zabytkowej nieruchomości przez dzielnicę nie widać jeszcze śladów nowej inwestycji. Władze Pragi Południe zamierzają przekształcić kompleks tak, by pełnił rolę społeczno-kulturalną. W najbliższych miesiącach zamierzają zająć się wyłonieniem koncepcji architektonicznej.

Dzielnica kupiła zabytkową piekarnię Rajcherta. Od roku nic się tam nie dzieje

Dzielnica kupiła zabytkową piekarnię Rajcherta. Od roku nic się tam nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

TikTok poinformował w niedzielę, że "jest w trakcie przywracania" funkcjonowania aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Stało się to po ostatnich zapowiedziach Donalda Trumpa dotyczących przyszłości platformy w USA. Firma zapewnia, że będzie współpracować z prezydentem nad długoterminowym rozwiązaniem.

Zapowiedź Trumpa, zwrot w sprawie TikToka

Zapowiedź Trumpa, zwrot w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Grono słowackich psychiatrów i psychologów w liście otwartym do premiera oceniło, że jego działania zmieniają kulturę polityczną i polaryzują społeczeństwo. Wezwali Roberta Ficę do autorefleksji lub odejścia z polityki. W odpowiedzi szef rządu ocenił, że specjaliści nadużyli swojego zawodowego powołania i zagroził, że poinformuje międzynarodowe stowarzyszenia o ich działalności.

Psychiatrzy i psycholodzy wzywają premiera do autorefleksji

Psychiatrzy i psycholodzy wzywają premiera do autorefleksji

Źródło:
PAP, TVN24

W Białce Tatrzańskiej ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala.

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Źródło:
tvn24.pl

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Podczas spotkania w Lęborku z Karolem Nawrockim jeden z uczestników stwierdził, że Donald Tusk "zrobi wszystko", żeby kandydat PiS, "nawet jeśli wygra wybory, nie został prezydentem". Wywołało to duże emocje wśród zebranych, którzy zaczęli skandować "nie bać Tuska". - Jeśli chodzi o pana premiera, ja rozumiem pana emocje - stwierdził Nawrocki.

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Źródło:
TVN24

To mój dom, w którym czuję się bezpiecznie, ciepło i szczęśliwie. W końcu moje dzieci wrócą do swoich pokoi, do ciepłych łóżek, do swoich zabawek. Nie ma słów, które mogłyby opisać to, co teraz czuję - mówi Nirmin Moussi. Wraz z wejściem w życie zawieszenia broni Hamasu z Izraelem Palestyńczycy z całej Strefy Gazy wracają do domów. Lub do tego, co pozostało z miejsc, które kiedyś tak nazywali.

"Przyjechałem, mając nadzieję, że zobaczę, iż mój dom wciąż stoi"

"Przyjechałem, mając nadzieję, że zobaczę, iż mój dom wciąż stoi"

Źródło:
CNN, Reuters

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

W trakcie pożarów w Los Angeles uaktywnili się zwolennicy teorii spiskowych. Według jednej z nich w wywołanie pożarów zamieszane były "globalne elity", a ogień został podłożony celowo, aby w mieście zrealizować koncepcję smart city. Tłumaczymy, na czym polega ta teoria spiskowa.

"Teren Los Angeles jest 'resetowany'". Teoria spiskowa w obliczu pożarów w Kalifornii

"Teren Los Angeles jest 'resetowany'". Teoria spiskowa w obliczu pożarów w Kalifornii

Źródło:
Konkret24

Woźnica wjechał bryczką na myjnię samoobsługową w Makowie Mazowieckim i umył wózek oraz konia myjką ciśnieniową. Spłoszone zwierzę uszkodziło elementy myjni. Policja opublikowała nagranie z monitoringu. Funkcjonariusze ustalili już tożsamość mężczyzn mogących mieć związek ze sprawą.

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciechanowska policja szuka 46-letniego Piotra Jasińskiego podejrzanego o zabójstwo 50-latki. Kobieta otrzymała cios ostrym narzędziem w trakcie awantury domowej. Zmarła mimo reanimacji podjętej przez ratowników. Funkcjonariusze apelują o pomoc w namierzeniu mężczyzny.

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Źródło:
PAP

Policja zajmuje się sprawą niebezpiecznego zachowania kierowcy w sobotni wieczór w centrum Głogowa (woj. dolnośląskie). Według informacji, które dostaliśmy na Kontakt24, mężczyzna miał wyjść z klubu, wsiąść za kierownicę Land Rovera i próbował potrącić przechodniów. Na nagraniach, które krążą w sieci i które mają pochodzić ze zdarzenia, widać, że kierowca po kilku nerwowych manewrach autem wjechał na chodnik, po którym szli przechodnie, i potrącił co najmniej jedną osobę.

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

"Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń" - przekazał resort w niedzielnym komunikacie. Jak wyjaśniono, taka danina obowiązywała już wcześniej, a podlegają jej wyłącznie ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trudno wyobrazić sobie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez charakterystycznej melodii wygrywanej przez orkiestrę dętą. Zespołowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie - chociaż ma na swoim koncie liczne sukcesy i koncerty na wszystkich kontynentach - największą radość sprawiają coroczne występy w ramach najbardziej znanej polskiej kwesty.

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Źródło:
TVN24

W sobotę bieg, a w niedzielę pierogi, koncerty i atrakcje dla dzieci – tak mieszkańcy brytyjskiego Southampton planują świętować 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Źródło:
tvn24.pl