"Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać"

[object Object]
Prezydent na pewno podejmie dobrą decyzję - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicztvn24
wideo 2/23

Ważne, żeby prezydent szybko podjął decyzję w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - stwierdził w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił też, że niezależnie od decyzji Andrzeja Dudy Polska "dalej będzie prowadziła dialog z Izraelem".

Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że prezydent Andrzej Duda przed południem we wtorek ogłosi swoją decyzję w sprawie ustawy o IPN. Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że o godzinie 11 prezydent wygłosi oświadczenie.

Jacek Czaputowicz podkreślił w "Jeden na jeden", że nie wie, jaka to będzie decyzja i czy Andrzej Duda złoży podpis pod nowelizacją ustawy. - Moim zdaniem ustawa jest precyzyjna i nie wymaga zmiany. Prezydent jest suwerenny, ma rozeznanie i na pewno podejmie dobrą decyzję - podkreślił.

- Nie wiem, jaka będzie decyzja, poczekajmy jeszcze kilka godzin - dodał. - Ważne, żeby ona była podjęta szybko. Wszyscy jesteśmy zmęczeni tą sprawą - zaznaczył szef dyplomacji.

Czaputowicz podkreślił, że niezależnie od decyzji Polska "dalej będzie prowadziła dialog z Izraelem, by rozwiązać te sprawy".

"Trzeba zamknąć sprawę"

Szef MSZ, pytany o spotkanie z ambasador Izraela Anną Azari w poniedziałek, powiedział, że "była to bardzo dobra rozmowa". - Mówiliśmy o wielu aspektach naszych relacji, a także o tym konflikcie wokół nowelizacji ustawy - dodał.

- Strona izraelska - i to pani ambasador jasno przedstawiła - wolałaby, żeby prezydent nie podejmował teraz decyzji, żeby zespoły pracowały, i później ewentualnie ta decyzja mogłaby być wynikiem pracy tych zespołów - wskazywał szef MSZ.

Dodał, że jego zdaniem nie jest to "dobra chronologia wydarzeń". - Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać - powiedział.

Podkreślił jednocześnie, że zarówno strona polska, jak i izraelska, stara się teraz "łagodzić napięcia".

Według Czaputowicza spór koncentruje się nie wokół meritum, a interpretacji zapisów ustawy. - Naszym zdaniem, znając całe uwarunkowania polskiego systemu prawa, te obawy są nieuzasadnione. Nikt nie zamierza ścigać tych, którzy pisali wspomnienia po wojnie - oświadczył.

"Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać"
"Trzeba zamknąć sprawę na etapie decyzji prezydenta i później rozmawiać"tvn24

Minister nie wykluczył, że ustawa w przyszłości może wymagać "jakiejś interpretacji, doprecyzowania". - Może to być deklaracja rządu, może to być wspólne porozumienie, może to być wreszcie nowela, może to być wypowiedź Trybunału Konstytucyjnego - wymieniał.

Dopytywany, czy po ewentualnym podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy Polska wykona jakiś gest w kierunku Izraela, odpowiedział: - Tak, bo po prostu trzeba te stosunki poprawiać.

Zapewnił, że Polska ma "przyjazne stosunki z Izraelem", jesteśmy sojusznikami i razem badamy historię.

Izraelski minister nie przyjedzie do Polski

Czaputowicz był pytany także o oświadczenie izraelskiego ministra edukacji Naftaliego Bennetta, który napisał w poniedziałek, że rząd w Warszawie odwołał jego wizytę w Polsce. "Polski rząd odwołał moją wizytę, ponieważ wspomniałem o zbrodniach jego ludu. Jestem zaszczycony" - napisał Bennett w komunikacie.

Szef MSZ powiedział, że wizyta Bennetta "nigdy nie była organizowana przez polski rząd" i że to Bennett "zadeklarował gotowość przyjazdu". Dodał, że "według jego wiedzy, [izraelski minister] nie został zaproszony przez wicepremiera [i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława] Gowina".

Podkreślił, że słowa izraelskiego ministra "nie służą dialogowi i uspokojeniu sytuacji". - Ale zarazem obrazują - to dla nas też jest ważny sygnał - że w Izraelu są różne głosy. Część opinii publicznej, część polityków właśnie chce oskarżać Polskę o współudział w Holokauście, o masowy udział, o zorganizowany udział. I to jest pewien problem, który się ujawnił - podkreślił szef dyplomacji.

Czaputowicz: nie organizowaliśmy wizyty izraelskiego ministra
Czaputowicz: nie organizowaliśmy wizyty izraelskiego ministratvn24

"Nie możemy na to pozwolić. Musimy z tym walczyć"

Czaputowicz podtrzymał swoją opinię, że Polska zyskuje na rozgłosie wokół nowelizacji ustawy o IPN. - Postawiliśmy jakiś problem, ten problem jest dyskutowany, Polska jest krytykowana - wskazał. - Dociera do opinii publicznej fakt, że określenie "polskie obozy zagłady" jest nieprawdziwe i obraźliwe wobec Polaków.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych to "ostatni dzwonek", by postawić na arenie międzynarodowej kwestię odpowiedzialności za Holokaust. - Jeżeli tego nie zrobimy, to okaże się za kilkanaście lat, że będziemy postrzegani jako sprawcy Holokaustu - podkreślił.

Wyjaśnił, że z badań młodzieży amerykańskiej i zachodnioeuropejskiej wynika, że wielu twierdzi, że to Polscy dokonali Holokaustu. - Nie możemy na to pozwolić. Musimy z tym walczyć - zaznaczył szef polskiego dyplomacji.

Krytyka haseł środowisk narodowych

Czaputowicz był także pytany o poniedziałkową demonstrację środowisk narodowych przed Pałacem Prezydenckim, które domagały się szybkiego podpisania ustawy o IPN przez prezydenta. Demonstranci mieli ze sobą między innymi transparent z hasłem: "Zdejmij jarmułkę, podpisz ustawę".

- To nie jest dobre świadectwo - skomentował Czaputowicz. - To jest (...) potwierdzenie pewnych sentymentów, które mają podłoże antysemityzmu. Należy tego unikać - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że prezydent jest "osobiście bardzo zaangażowany w dialog polsko-izraelski".

Ruch po stronie prezydenta

Senat w ubiegłym tygodniu przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Nowelizacja, jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołała kontrowersje między innymi w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Izraela Anna Azari zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

O ponowne przeanalizowanie noweli zaapelowała strona amerykańska. Nowelizacja czeka na decyzję prezydenta, który może ją podpisać, zawetować bądź skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Polskie MSZ wyjaśniało, że celem nowelizacji jest "walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście".

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "JEDEN NA JEDEN"

Autor: pk//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium