Ustawa przekształci media publiczne w narodowe. Pieczę nad nimi będzie sprawować Rada Mediów Narodowych powoływana tak jak KRRiT - powiedział w wywiadzie dla PAP pełnomocnik ds. zmian w mediach publicznych Krzysztof Czabański.
Jak powiedział Czabański, projekt ustawy medialnej zostanie prawdopodobnie złożony jako poselski, co umożliwi szybkie jego uchwalenie.
- Wariant poselski ma pewną przewagę nad wariantem rządowym. Ale projekt poselski nie wyklucza konsultacji, wręcz przeciwnie, już rozmawiamy z autorami różnych projektów, które w tzw. przestrzeni publicznej pojawiały się przez ostatnie lata - wyjaśnił.
Ustawa w styczniu
Według Czabańskiego ustawa wejdzie w życie najpóźniej w styczniu przyszłego roku. - Staramy się działać szybko, ponieważ to, co obserwujemy w mediach publicznych, a najbardziej w TVP, jest bardzo niepokojące. To działa na szkodę całego państwa, jego skarbu i nas wszystkich - stwierdził.
Podkreślił, że media publiczne mają realizować misję, która została opisana w ustawie o radiofonii i telewizji. - Po drugie, chcemy szczególny nacisk położyć na ich rolę w obszarze kultury, edukacji, w tym edukacji historycznej i polityki historycznej, promocji Polski w świecie i w obronie dobrego imienia Polski - dodał.
Nie będą spółkami prawa handlowego
Jak zapowiedział Czabański, media publiczne nie będą już spółkami prawa handlowego.
- Odchodzimy od koncepcji spółek prawa handlowego, bo spowodowała ona, że media publiczne bardzo osłabiły się finansowo i w rezultacie np. PAP jest bardzo biedna, a telewizja skomercjalizowana i dostosowana do potrzeb reklamodawców. Zwłaszcza w oddziałach regionalnych telewizji, jeśli dziennikarz chce robić jakiś program, to nie jest najważniejsze, czy to jest dobry pomysł, ale czy ten program ma sponsora. To jest chore założenie - wyjaśnił.
Instytucje, które powstaną w miejsce spółek prawa handlowego, będą ich następcą prawnym. Przejmą wszystkie zobowiązania i prawa oraz majątek na mocy ustawy. Krzysztof Czabański podkreślił, że choć mają skupić się one w większym niż dotychczas stopniu na działalności kulturalnej, to wbrew doniesieniom medialnym nie zostaną przekształcone w instytucje kultury.
Zaznaczył, że automatycznie pracownicy tych spółek będą pracownikami nowych medialnych instytucji.
- Media publiczne to w tej chwili 20 podmiotów - 17 regionalnych stacji radiowych to są odrębne spółki i ich odrębność chcemy zachować; to jest tzw. duże radio; to jest Telewizja Polska z oddziałami, ale to w sensie prawno-instytucjonalnym jest jeden organizm, oraz Polska Agencja Prasowa - mówił.
Wyjaśnił, że "nowa ustawa wyjmie je spod kurateli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ureguluje ich zadania, a także sposób powoływania ich władz, funkcjonowania, czy rozliczania z realizacji misji".
Powstanie Rada Mediów Narodowych
Jego zdaniem "nie ma ucieczki" przed politycznym mechanizmem wyboru władz mediów publicznych.
- Będzie powołana Rada Mediów Narodowych, bo te media zostaną wydzielone jako media narodowe, choć zachowają swoje nazwy dotychczasowe. Członków będzie mianował Sejm, Senat i Prezydent, dokładnie tak samo, jak w wypadku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zastosujemy ten sam schemat: świat polityki powołuje tę radę, a dopiero rada powołuje kierownictwo poszczególnych mediów. To będzie rada powoływana przez polityków, ale innej drogi nie ma - powiedział Czabański.
Wyjaśnił, że członkowie rad programowych będą mianowani na paroletnie kadencje przez Radę Mediów Narodowych, na wniosek organizacji i stowarzyszeń.
- Rady będą różnej wielkości - regionalne rozgłośnie Polskiego Radia nie potrzebują tak dużej rady jak TVP. Ponadto, chcemy powołać takie rady też w terenowych oddziałach telewizji, które nie są osobnymi bytami prawnymi. Ich praca też powinna być merytorycznie monitorowana - dodał b. prezes Polskiego Radia S.A.
Autor: js//plw / Źródło: PAP