Prokuratura w ręce ministra. Co jeszcze zakłada flagowy projekt Ziobry?

28.12.2015 | Minister sprawiedliwości prokuratorem generalnym. W Sejmie jest już ustawa, która pozwoli łączyć funkcje
28.12.2015 | Minister sprawiedliwości prokuratorem generalnym. W Sejmie jest już ustawa, która pozwoli łączyć funkcje
Faktz TVN
Zbigniew Ziobro o projekcie zmian w prokuraturzeFaktz TVN

Stanowisko prokuratora generalnego zostanie połączone z funkcją ministra sprawiedliwości. Każdy prokurator, niezależnie od funkcji, ma prowadzić śledztwa i bronić spraw w sądzie. Prokuratorzy wojskowi będą ścigać także zwykłych przestępców, a nie tylko tych w mundurach. Do najcięższych przestępstw zostaną powołane osobne wydziały, koordynowane centralnie. Takie są najważniejsze nowości w projekcie ustawy o prokuraturze ministra Zbigniewa Ziobry.

Obecnie prokuratura kierowana przez Andrzeja Seremeta jest formalnie niezależna od rządu. Prokurator generalny nie ma wpływu na budżet, nie ma inicjatywy ustawodawczej i nawet samodzielnie nie może napisać regulaminu pracy w prokuraturach.

W marcu kończy się jego kadencja. Jeżeli Sejm szybko przyjmie projekt projekt ustawy o prokuraturze autorstwa PiS, który trafił już do Sejmu, a prezydent go podpisze, to Seremet będzie pierwszym i najwyraźniej ostatnim niezależnym prokuratorem generalnym.

Co w pracy prokuratury zmienia flagowy projekt Ziobry? Wyjaśniamy w punktach.

1. Połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

To powrót do sytuacji sprzed wiosny 2010 roku (wtedy rozdzielono obie funkcje i powołano niezależną prokuraturę). Prokurator generalny będzie mógł wydawać zarządzenia i wytyczne wszystkim prokuratorom. Oznacza to powrót do koncepcji silnego szefa prokuratury. Równie duże kompetencje będzie miał pierwszy zastępca prokuratora generalnego, czyli prokurator krajowy.

- Dla prokuratora prowadzącego sprawę bez większego znaczenia jest fakt, kto stoi na czele prokuratury. Znaczenie mają natomiast indywidualne gwarancje niezależności w postaci zakazu odbierania śledztw i przenoszenia ich do innych jednostek. Takie przypadki miały miejsce w ostatnich latach, żeby wskazać tylko sprawę pozwolenia na broń byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka – komentuje prokurator Jacek Skała ze Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

2. Każdy prokurator będzie zobowiązany do prowadzenia śledztw lub bronienia spraw w sądzie

Jest to ustawowy obowiązek. Może być on ograniczony tylko w wypadku niektórych prokuratorów pełniących funkcje kierownicze, gdy mają zbyt wiele obowiązków wynikających ze sprawowanej funkcji. Obecnie zbyt wielu prokuratorów zajmuje się nadzorowaniem innych, oceną pracy prokuratorów.

– Prokurator będzie przede wszystkim wykonywać podstawowe zadania, czyli prowadzenie śledztw i bronienie ich w sądzie. Ustawa spowoduje lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich prokuratury do zajęcia się tym, do czego prokuratura jest powołana, a nie ocenami, wizytacjami, kontrolami – przekonuje Małgorzata Bednarek z Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad Vocem”.

3. Zlikwidowana zostanie odrębna prokuratura wojskowa

Prokuratorzy w żołnierskich mundurach wejdą w skład wydziałów i działów wojskowych, działających w strukturze prokuratury powszechnej. Istotą tej zmiany jest to, że wreszcie prokuratorzy wojskowi nie będą tylko prowadzić spraw wojskowych. Będą także ścigać zwykłych przestępców, czyli będą prowadzić także takie same śledztwa jak cywilni prokuratorzy. Poza tym prokuratorscy cywile także będą mogli pracować w wydziałach wojskowych.

4. W miejsce obecnej Prokuratury Generalnej powstanie Prokuratura Krajowa

Ta instytucja będzie bezpośrednio podległa prokuratorowi generalnemu. Będzie nią kierować jego pierwszy zastępca – prokurator krajowy. To także powrót do rozwiązań sprzed 2010 roku. Nowością zaś jest to, że w Prokuraturze Krajowej będą prowadzone specjalne śledztwa "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłe pod względem faktycznym lub prawnym". Zajmować się nimi będą powoływane do każdej z takich spraw specjalne zespoły prokuratorskie.

To nie wszystko. W skład Prokuratury Krajowej włączone zostaną obecne wydziały ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji, które działają teraz w ramach Prokuratur Apelacyjnych. Te zaś zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce powołane zostaną prokuratury regionalne. Przy nich będą działać Wydziały Zamiejscowe Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji i będą podlegać Prokuraturze Krajowej. Prokuratury regionalne mają być nastawione na ściganie przestępstw, ograniczeniu mają ulec wydziały nadzorujące pracę prokuratorów.

Projekt przewiduje, że zachowana zostanie struktura prokuratur okręgowych i rejonowych (będą hierarchicznie podlegać prokuraturom regionalnym).

5. Jawne postępowania dyscyplinarne

Projekt przewiduje od dawna postulowaną jawność postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów. Do tej pory sprawy prokuratorów prowadzone w sądach dyscyplinarnych odbywały się z wyłączeniem jawności. Istotna jest jeszcze jedna zmiana. – Do tej pory bez zgody swojego przełożonego rzecznik dyscyplinarny nie mógł samodzielnie zakończyć postępowania wyjaśniającego, teraz będzie miał pozycję niezależną, aczkolwiek podlegającą kontroli odwoławczej – podkreśla prokurator Bednarek.

6. Jawne oświadczenia majątkowe

Oświadczenia majątkowe prokuratorów będą jawne. Według projektu Ziobry prokuratorzy w oświadczeniach będą musieli podać "informacje o posiadanych zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach prawa handlowego, a ponadto o nabytym przez tę osobę albo jej małżonka od Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związku, państwowej lub samorządowej osoby prawnej mieniu, które podlegało zbyciu w drodze przetargu”. Utajnione zostaną oświadczenia majątkowe tylko tych prokuratorów, którym np. może grozić niebezpieczeństwo ze strony ściganych przestępców.

7. Koniec z konkursami

Projekt Ziobry likwiduje konkursy na wyższe stanowiska w prokuraturze. Dotychczas zdarzało się, że konkurs na etat w prokuraturze wyżej stojącej w hierarchii (wiązało się to z wyższymi zarobkami, prestiżem) wygrywały osoby, które nigdy nie prowadziły śledztw, a przegrywali doświadczeni oskarżyciele. Teraz to szefowie będą sobie dobierać podwładnych. - Konkursy były jedną z większych patologii pod rządami dotychczasowej ustawy. Była to klasyczna sztuka dla sztuki, absorbująca mnóstwo czasu i energii całych rzesz prokuratorów ocenianych i oceniających po to, aby na końcu prawie w 100 procentach przypadków konkurs wygrywał kandydat „rekomendowany” przez swojego szefa – komentuje prokurator Skała.

8. Polecenia wydawane na piśmie

Nowe przepisy o prokuraturze przewidują też powrót do wydawania poleceń na piśmie. Od 2010 roku obowiązywała zasada, że gdy szef prokuratury nie zgadzał się z decyzją prokuratora prowadzącego śledztwo, mógł odebrać mu sprawę i samemu podpisać się pod decyzją (np. ogłoszenia zarzutów, umorzenia itp.).

Zgodnie z wcześniej obowiązującymi przepisami przełożony prokuratora mógł wydać mu pisemne polecenie podjęcia decyzji, którą on – jako szef – uznaje za właściwą. Nowy projekt wraca do tego rozwiązania i stanowi, że polecenie dotyczące treści czynności procesowej prokurator przełożony ma wydawać pisemnie, a na żądanie prokuratora - wraz z uzasadnieniem. Prokurator ma obowiązek wykonać polecenie przełożonego.

– Moje doświadczenia i wielu moich kolegów, którzy pracowali pod rządami obu rozwiązań wskazują, że te rozwiązania są martwe. Pod rządami jednych i drugich regulacji prokuratorzy, którzy prowadzili sprawy wbrew oczekiwaniom przełożonych, po prostu na drugi dzień ich nie prowadzili - komentuje Skała.

Autor: Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl (m.duda2@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny, niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Aż do dziesięciu wypadków doszło 15 czerwca w Tatrach. W jednym z nich zginął turysta. Mężczyzna najprawdopodobniej poślizgnął się na płacie zmrożonego śniegu i upadł z dużej wysokości, doznając śmiertelnych obrażeń. W wyższych partiach Tatr wciąż panują bardzo trudne warunki.

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Czarna seria śmiertelnych wypadków w Tatrach. Jeden zły ruch może kosztować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Z okazji jutrzejszego Dnia Ojca mam bardzo ważną wiadomość dla wszystkich tatusiów... ZAKŁADAJCIE KASKI!" - napisał w sobotę w mediach społecznościowych Gordon Ramsay. Kucharz poinformował, że doznał "poważnego wypadku podczas jazdy na rowerze".

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Gordon Ramsay z "bardzo ważną wiadomością"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Zakończył się dwudniowy szczyt w Szwajcarii w sprawie pokoju w Ukrainie. Udział wzięli w nim przedstawiciele blisko stu państw i organizacji międzynarodowych. Uczestnicy szczytu przygotowali komunikat końcowy, którego fragmenty cytują agencje prasowe. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oświadczył, że deklaracja szczytu uwzględnia wszystkie główne propozycje Ukrainy. Jak mówił, jego kraj będzie musiał zaangażować się w dialog z Rosją, ale nie w tonie ultimatum. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ustalenia szczytu pozwolą rozpocząć praktyczne działania w kierunku przywrócenia pełnego bezpieczeństwa i pokoju. Format spotkania uznał za sukces.

Szczyt w Szwajcarii. Podpisano komunikat końcowy. Co ustalili przywódcy

Szczyt w Szwajcarii. Podpisano komunikat końcowy. Co ustalili przywódcy

Źródło:
PAP, Reuters

Na kilka godzin przed rozpoczęciem meczu Polska-Holandia w pobliżu strefy kibica w Hamburgu doszło do ataku na policjantów ochraniających tłum. Mężczyzna, uzbrojony w narzędzie przypominające kilof oraz koktajl Mołotowa, został postrzelony przez policję.

Groził policjantom kilofem przy strefie kibica w Hamburgu. Został postrzelony

Groził policjantom kilofem przy strefie kibica w Hamburgu. Został postrzelony

Źródło:
BBC, Bild, PAP

Powiedziano, że to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez tych konkretnych żołnierzy, że ich koledzy się bali, bo oni strzelali w kierunku nie tylko wycofującej się grupy osób, które forsowały granicę, które już się wycofywały, ale też w kierunku, w którym byli ich koledzy żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł Konfederacji Przemysław Wipler, który uczestniczył w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wipler: to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez konkretnych żołnierzy

Wipler: to nie był pierwszy raz użycia w sposób nieprawidłowy broni przez konkretnych żołnierzy

Źródło:
TVN24

Do pożaru samochodu doszło na drodze krajowej w kierunku Jeleniej Góry. W trakcie jazdy auto najpierw zaczęło się dymić, a po chwili stanęło w płomieniach.

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

W czasie jazdy zaczęło się dymić, na poboczu stanęło w płomieniach

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca samochodu nie zatrzymał się w niedzielę w Łodzi do kontroli drogowej. Uciekając ulicami miasta uszkodził pojazd, wjechał na strzeżone osiedle, porzucił auto i uciekł pieszo.

Pościg ulicami Łodzi

Pościg ulicami Łodzi

Źródło:
PAP

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zalane i nieprzejezdne ulice to coraz częstszy widok w wielu polskich miastach po krótkich, ale bardzo intensywnych opadach deszczu. Dlaczego dzieje się tak, że z roku na roku, mniej więcej o tej porze, problem narasta? Specjaliści od klimatu, urbanistyki i hydrologii zwracają uwagę na kilka kwestii. To nie tylko ocieplenie klimatu, ale też wszechobecna betonoza i niewłaściwe rozwiązania infrastrukturalne.

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Polskie miasta toną po ulewach. "Popełniono mnóstwo błędów trudnych do usunięcia"

Źródło:
tvn24.pl

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl