Rozkładamy na czynniki pierwsze pakiet onkologiczny. Najważniejsze informacje od A do Z

Minister zdrowia o systemie wynagradzania lekarzy POZ
Minister zdrowia o systemie wynagradzania lekarzy POZ
tvn24
Rozkładamy pakiet onkologiczny na czynniki pierwszetvn24

1 stycznia w życie wejdzie głośno zapowiadany przez ministra zdrowia pakiet onkologiczny. Zakłada on zniesienie limitów w leczeniu chorych na nowotwory oraz szybszą diagnostykę. Reformy boją się jednak i lekarze rodzinni, i onkolodzy. Także fundacje zrzeszające pacjentów mają wątpliwości, czy wdrażane w takiej atmosferze zmiany będą dla chorych korzystne. Czego zatem należy się spodziewać? Poniżej pakiet onkologiczny od A do Z.

Z perspektywy pacjenta ma to wyglądać tak: każdy, kto poczuje, że mu coś niepokojącego dolega, powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego. Niezależnie od tego, czy wyczuje gdzieś guza, czy od kilku miesięcy ma zawroty głowy - musi to zgłosić. Lekarz, jeśli oceni, że mogą być to objawy nowotworu, zleca dodatkowe badania i zakłada choremu Kartę Onkologiczną.

Pacjent następnie trafia do specjalisty - bez czekania w wielomiesięcznych kolejkach. Po zrobieniu wymaganych prześwietleń i testów specjalista podejmuje decyzję, czy chory musi trafić do szpitala onkologicznego. Jeśli tak - ma się to odbyć od ręki, znów przy eliminacji kolejki. Wszystko ma trwać 9 tygodni.

Po zakończonym leczeniu chory ponownie udaje się do lekarza pierwszego kontaktu. To dlatego, by ten mógł na bieżąco kontrolować jego stan zdrowia i czuwać nad tym, by nowotwór nie powrócił. Szybka diagnoza ma pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. A co dokładnie składa się na pakiet? Poniżej wszystkie najważniejsze informacje od A do Z.

Pacjent z Kartą Onkologiczną ma trafić do szpitala bez czekania w długich kolejkachPolska i Świat, tvn24

"Destabilizacja systemu"

A jak apel. Naczelna Rada Lekarska zaapelowała w ubiegłym tygodniu do premier Ewy Kopacz o wstrzymanie wejścia w życie pakietu onkologicznego. Zdaniem NRL grozi on "destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia, w konsekwencji nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych, może istotnie pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych". Zgodnie z założeniami pakietu od nowego roku wzrośnie rola lekarzy rodzinnych w wykrywaniu chorób nowotworowych. Mają wykazać się większą czujnością - od tego zależy też to, ile pieniędzy dostaną potem z NFZ.

Ci medycy, którzy na pięć podejrzeń choroby nowotworowej będą mieć przynajmniej jedno wykrycie, dostaną premię. Równocześnie NFZ planuje zmniejszenie lekarzom POZ stawki za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia.

- To absurd. Choroby cywilizacyjne nie są istotne? Nie może być tak, że fundusz zapłaci za jednego chorego spośród 15 - oburza się w rozmowie z tvn24.pl prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Sami lekarze rodzinni uważają, że stawki za leczenie pacjenta, które zaproponowało ministerstwo, są zbyt niskie.

B jak badania diagnostyczne. Jeśli lekarz będzie podejrzewał, że pacjent może mieć raka, musi mu wystawić wspomnianą wcześniej Kartę Pacjenta Onkologicznego. Następnie powinien skierować chorego na specjalistyczne badania takie jak USG czy prześwietlenie. To ma być tzw. szybka ścieżka - bez kolejki i czekania na ostateczną diagnozę. Po zakończeniu leczenia onkologicznego chory ma wracać pod opiekę lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej - red.).

9 tygodni

C jak czas. Od momentu zgłoszenia się do specjalisty wskazanego przez lekarza rodzinnego do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni. A przynajmniej tyle ma to trwać w 2015 roku, bo potem ma być jeszcze szybciej.

Dr Barbara Rodziewicz uważa, że 9 tygodni to nierealny termin
Dr Barbara Rodziewicz uważa, że 9 tygodni to nierealny termintvn24

D jak dodatkowe środki finansowe. Początkowo o tym, z czego pakiet onkologiczny będzie finansowany, ministerstwo zdrowia w ogóle nie informowało. W listopadzie premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że pieniądze zostaną przesunięte z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia. Rezerwa co roku jest inna i wynosi 1 proc. sumy, jaką w danym roku dysponuje NFZ. Nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie ona w 2015 roku.

E jak emocje. Z pewnością wprowadzenie pakietu budzi ich sporo. - Pakiet onkologiczny jest propagandową manipulacją ministra zdrowia, który chcąc zlikwidować kolejki u specjalistów, próbuje ustawić je do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Tym samym chce przerzucić na nich koszty świadczeń limitowanych, bez dofinansowania umożliwiającego realizację tego projektu. Podawane przez ministra kwoty przeznaczone rzekomo na podstawową opiekę zdrowotną mają wprowadzić opinię publiczną w błąd - są one niewystarczające, gdyż lekarze POZ opiekują się także innymi pacjentami wymagającymi badań specjalistycznych. Minister chce stworzyć konflikt, przedstawiając pacjentom lekarzy POZ jako przeciwników jego cudownego pomysłu - mówi portalowi tvn24.pl Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, które skupia najwięcej gabinetów Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

"Rozwiązania przypadkowe"

F jak Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Główny krytyk pakietu. Zdaniem zrzeszonych tam lekarzy rozwiązania proponowane przez ministra zdrowia są przypadkowe.

- Lekarze POZ nie sprzeciwiają się tzw. szybkiej ścieżce terapii onkologicznej, lecz wyłącznie źle przygotowanym, chaotycznym i nierealnym zapisom, które mogą doprowadzić ich przychodnie i gabinety do upadku. To nieprzygotowanie jest widoczne. Na przykład wciąż jeszcze nie ma, nawet w fazie testów, oprogramowania umożliwiającego druk Kart - zauważa Krajewski. G jak guz. To właśnie jego wczesne wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie. - Nie leczenie, a profilaktyka jest najważniejsza. Wielu pacjentów miesiącami czeka na tomografię komputerową czy rezonans, brakuje sprzętu, są kolejki. Zanim nowotwór zostanie u nich wykryty, choroba jest już bardzo zaawansowana - zaznacza Hamankiewicz i dodaje, że limity powinno się znieść też w diagnostyce.

H jak Henryk Sawka. Jego rysunki promują serwis informacyjny o pakiecie onkologicznym. - Cały pakiet i sposób jego przygotowania wygląda na ponury żart, a wybranie na twarz pakietu satyryka tylko to potwierdza - ocenia prezes NRL. I jak informacje. Na stronach NFZ i na rządowej stronie pakietu onkologicznego ma być dostępna lista przychodni i szpitali, które będą realizować pakiet onkologiczny. Spis ten pojawi się jednak dopiero w styczniu. J jak jedno wykrycie na 15. Jeśli lekarz rodzinny nie postawi poprawnej diagnozy u jednego na 15 pacjentów, to będzie musiał przejść dodatkowe szkolenie (na własny koszt - red.). Jeśli tego nie zrobi - straci uprawnienia.

To, ile zarobi lekarz zależy od jego wskaźnika wykrywania nowotworówPolska i Świat, tvn24

Zielona Karta

K jak Karta Pacjenta Onkologicznego. Jeśli lekarz POZ na podstawie wykonanych badań uzna, że skierowanie pacjenta do specjalisty jest konieczne, wyda mu Kartę, która uprawnia pacjenta do diagnostyki i leczenia bez limitów. Karta jest własnością pacjenta. Pełni ona rolę skierowania.

Jest także spisem wszelkich badań, które chory miał wykonane. Będzie w niej także diagnoza i informacja o stopniu zaawansowania nowotworu. - Każdy będzie mógł o nią poprosić. Pacjenci będą wywierać presję na lekarzy rodzinnych, żeby ją otrzymać, by szybciej dostać się na badania. Zrobi się chaos - uważa Hamankiewicz.

Dodatkowo lekarze POZ oceniają, że taka "nadprogramowa" robota papierkowa zabierze im czas na leczenie. - Bo Karta będzie po prostu zdublowaniem historii choroby - dodaje prezes NRL. L jak limity. Zdaniem specjalistów główną zaletą pakietu onkologicznego jest to, że zostaną one zniesione. Oznacza to, że na leczenie chorych z nowotworem NFZ nie będzie już ograniczać szpitalom pieniędzy. - Z tego jesteśmy zadowoleni. Limity w onkologii są nieporozumieniem. Ale do ich zniesienia nie potrzeba pakietu, tylko empatii - ocenia Hamankieiwcz.

Dla kogo łatwiej?

Ł jak łatwiej. Tak ma być dla pacjenta. Nie wszyscy są jednak co do tego przekonani. - Mamy mieszane uczucia. Z jednej strony wydaje się, że gdyby zmiany były uzgodnione z zainteresowanymi środowiskami i ich wdrażanie nie przebiegałoby w tak burzliwej atmosferze konfliktu na linii MZ - lekarze POZ, pacjenci mogliby być ich realnymi beneficjentami. A tak zmiany korzystne dla nich wdrażane są na siłę i wbrew opiniom lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - to raczej mało prawdopodobne, by pacjenci w praktyce na nich skorzystali - mówi w rozmowie z tvn24.pl prezes Fundacji My Pacjenci, Ewa Borek.

Pacjenci nie wierzą w powodzenie pakietu onkologicznego
Pacjenci nie wierzą w powodzenie pakietu onkologicznegotvn24

M jak monitoring kolejek. Aby było wiadomo, gdzie i ile się czeka, szpitale oraz przychodnie będą musiały co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie na dany zabieg (np. na chemioterapię). Na tej podstawie oddział funduszu na stronie internetowej będzie informował, gdzie pacjent najszybciej zostanie przyjęty.

N jak niezadowolenie. Wyrażane przez NRL czy Porozumienia Zielonogórskie. - Interesariuszy pakietu kolejkowego jest wielu - onkolodzy, świadczeniodawcy, pielęgniarki, pacjenci, lekarze POZ. A ministerstwo złożoną sprawę wdrożenia pakietu negocjuje "pod stołem" z jedną wybraną grupą lekarzy. Nie można się dziwić, że wywołuje to niezadowolenie innych środowisk i ich niechęć do współpracy w celu poprawienia pacjentom warunków leczenia - zauważa Ewa Borek.

O jak odrębna lista oczekujących. Tam zostanie wpisany każdy pacjent z Kartą. To kolejny sposób na skrócenie ogonków w przychodniach.

Diagnoza musi być trafna

P jak POZ. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (czyli rodzinni). Ich zadaniem będzie wczesne "wyłapanie" pacjentów, którzy mogą mieć raka. - Ministerstwo Zdrowia w ten sposób sugeruje, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie rozpoznawali do tej pory chorób nowotworowych i nie kierowali swoich pacjentów do leczenia onkologicznego. To oczywiście nieprawda - zaznacza prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Dodatkowo resort chce, by rodzinni nie kierowali na dodatkowe badania ani zbyt małej, ani zbyt dużej grupy pacjentów. Jeśli nie będą trafiać z diagnozą, będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia.

Według danych resortu zdrowia średnio lekarz rodzinny ma do siebie zapisanych ok. 2 tys. osób.

R jak rezerwa. Ta należąca do Narodowego Funduszu Zdrowia. To pieniądze na czarną godzinę, z których Fundusz płaci m.in. szpitalom za nadwykonania. Środki te pochodzą ze składek i z oszczędności z refundacji leków. - To powód do zadowolenia. Cieszę się, że rezerwy w końcu zostaną uruchomione - mówi Hamankiewicz.

Konsylium specjalistów

S jak specjalny zespół. A fachowo - konsylium. W ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się pacjenta do szpitala zbierze się wielodyscyplinarny zespół specjalistów, który opracuje dla niego plan leczenia oraz wybór terapii. W składzie takiego zespołu muszą się znaleźć specjaliści:

- onkologii i hematologii dziecięcej - jeśli pacjentem będzie dziecko, hematologii - w przypadku leczenia nowotworów krwi lub układu chłonnego lub onkolog kliniczny - w pozostałych przypadkach; - radioterapii lub radioterapii onkologicznej lub medycyny nuklearnej - w przypadku nowotworów leczonych z wykorzystaniem medycyny nuklearnej; - chirurgii onkologicznej lub ogólnej lub w innej dziedzinie zabiegowej odpowiedniej dla danego rodzaju lub umiejscowienia nowotworu (nie dotyczy to nowotworów krwi lub układu chłonnego), a w przypadku leczenia dzieci - chirurgii dziecięcej; - rentgenodiagnostyki lub radiologii lub radiodiagnostyki lub radiologii i diagnostyki obrazowej.

Oprócz tego konsylium wybiera także dla każdego pacjenta tzw. koordynatora leczenia. T jak tydzień. Tyle docelowo ma wynieść czas od zgłoszenia się pacjenta do specjalisty do rozpoznania nowotworu. Termin 7 dni na wykonanie diagnostyki onkologicznej zacznie obowiązywać od 2017 roku.

Nie podpiszą umów?

U jak umowy. 1/3 lekarzy rodzinnych od nowego roku nie planuje ich podpisywać z NFZ - tak wynika z danych Porozumienia Zielonogórskiego. - Liczba lekarzy, którzy chcą odmówić świadczeń narzucanych przez ministra, gwałtownie rośnie w ostatnich dniach - mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Brak umów oznacza zamknięcie gabinetów. Może się więc zdarzyć, że od stycznia pacjenci będą musieli poszukać nowego lekarza rodzinnego.

Takie informacje pojawiły się w niektórych przychodniach POZtvn24

W jak wyjazd do szpitala. Do tej pory wiązał się z ogromnymi kosztami dla pacjenta - nie w każdej miejscowości jest przecież ośrodek onkologiczny. Po wprowadzeniu pakietu pacjenci, którzy nie muszą być w szpitalu cały czas, ale muszą do niego przyjeżdżać np. na chemioterapię, zyskają możliwość zakwaterowania blisko placówki, w której będą korzystali ze świadczeń opieki zdrowotnej. O tym, którzy pacjenci będą mogli zostać w hostelu, zadecyduje lekarz, biorąc pod uwagę ich stan zdrowia. Koszty zakwaterowania i transportu pacjentów pokryje NFZ.

Z jak zielony. W takim kolorze będzie Karta. Taka barwę będzie miał też symbol gabinetów POZ, które realizują pakiet onkologiczny. To zielona naklejka z pacjentem w kółeczku. Tak samo oznaczone będą poradnie specjalistyczne, w których chory będzie mieć wykonywane badania oraz szpitale, do których na leczenie ma trafić pacjent z już rozpoznanym nowotworem.

Autor: Ewa Ostapowicz / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wieczorem szef słowackiego rządu przekazał w mediach społecznościowych, że odbyli "długą rozmowę", a Putin "potwierdził gotowość Moskwy do kontynuowania dostaw gazu na Zachód i Słowację". Ukraina zapowiedziała, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Robert Fico "po długiej rozmowie" z Putinem na Kremlu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24