Co się dzieje z ATR-ami? 6 przerwanych lotów w 18 dni

Aktualizacja:
Co się dzieje z ATR-ami?
Co się dzieje z ATR-ami?
TVN24/fot. wikipedia
Co się dzieje z ATR-ami?TVN24/fot. wikipedia

W pierwszych trzech tygodniach maja doszło do 13 incydentów z udziałem polskich samolotów pasażerskich. Aż sześć z nich dotyczyło jednego typu maszyn - ATR-ów Eurolotu, spółki należącej do LOT-u i Skarbu Państwa. Czy problem jest poważny? - Jest. Nie nadążamy ze zleceniami, liczy się czas i pieniądz, a nie jakość - mówią mechanicy. Eurolot: - Usterki się zdarzają i będą zdarzały. Chcemy dokładnie poznać ich przyczyny.

19 maja, kilkadziesiąt minut po godzinie 7 rano. Należący do Eurolotu ATR-72 ma przewieźć pasażerów z Wrocławia do Monachium. Piloci po 10 minutowym locie podejmują jednak decyzję o powrocie na lotnisko, z którego startowali. Sygnalizacja w kokpicie wskazuje na nieprawidłowe działanie jednego z dwóch turbośmigłowych silników. Maszyna ląduje, nikt nie odnosi żadnych obrażeń. I tak po raz kolejny w tym miesiącu.

Szybkie powroty

O incydencie lotniczym, takim jak ten z Wrocławia, każdy polski przewoźnik ma obowiązek powiadomić Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Informacje spływają też do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Według danych ULC w pierwszych trzech tygodniach maja miało miejsce 13 zdarzeń (związanych z problemami technicznymi) z udziałem wszystkich polskich samolotów pasażerskich. Z informacji uzyskanych przez nas w PKBWL w tym okresie w sześciu przypadkach nasze maszyny musiały wracać na lotnisko z powodu awarii.

Jak udało nam się ustalić, wszystkie powroty dotyczyły wysłużonych eurolotowskich samolotów ATR-72 (wersja 202) i ATR-42 (wersja 500). Miało to miejsce 2, 4, 9, 12, 18 i 19 maja. W dwóch przypadkach były to lądowania w trybie "emergency", czyli w pełnej asyście straży pożarnej i pogotowia.

Co ciekawe pięć usterek wykrywano na czterech różnych samolotach ATR-72, czyli na połowie tego typu maszyn, którymi dysponuje Eurolot. - Wszystkie te incydenty są jeszcze badane. W tym momencie ciężko mówić jakimi wnioskami i zaleceniami się zakończą - mówi tvn24.pl szef PKBWL płk Edmund Klich.

Poważne czy niepoważne?

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że liczba bardzo podobnych awarii w tak krótkim czasie może, ale nie musi być niepokojąca. Mimo to PKBWL zamierza na najbliższym posiedzeniu przyjrzeć się uważniej temu problemowi. - Awaria jednego silnika to nie zawsze poważny incydent. Niemniej jednak warto zauważyć, że w czasie, o którym mówimy problemy silnikowe miało kilka ATR-ów a żaden Boeing, czy Embraer - zaznacza Klich, podkreślając jednocześnie, że w każdym z przypadków załogi ATR-ów zachowywały się zgodnie z procedurami.

Co może mieć wpływ na kłopoty ATR-ów Eurolotu? Wiele czynników - na przykład wiek samolotów, ukryte wady materiałowe, błędy obsługowe, ale także niestaranność wykonania remontu. - Wiadomo, że usterka samolotu to zbieg wielu różnych okoliczności, często mających różne podłoże. Ale są takie okoliczności, które pojawianiu się problemów mogą "pomóc" - tłumaczy Kamil Iwankiewicz ze Stowarzyszenia Mechaników Lotniczych, przez siedem lat pracownik w LOT.

Bez wątpienia jedną z takich okoliczności może być wakacyjny rozkład połączeń, który bardziej obciążył samoloty Eurolotu. Za chwilę będzie jeszcze trudniej, bo od lipca maszyny przewoźnika rozpoczynają loty poza siatką "LOT-owską" z pominięciem Warszawy. - To będzie tak naprawdę nasza druga siatka i szansa na większą niezależność - zaznacza Igor Augustyniak, inspektor ds. bezpieczeństwa lotniczego w Eurolocie.

Mechanicy znają problem

Lato to zawsze najlepszy okres dla zdecydowanej większości przewoźników. - Wiąże się to jednak z tym, że wiele samolotów zaczyna latać więcej i częściej. A musimy mieć świadomość, że każda usterka maszyny, która choćby na chwilę wyłączała ją z możliwości wykonywania lotów, obciąża inną, bo tamtą trzeba przecież zastąpić w siatce połączeń - wyjaśnia Iwankiewicz. Mechanicy muszą pracować zatem szybko... I zaczynają zgłaszać zastrzeżenia, które uderzają w kierownictwo spółki i swojego właściciela.

Inny, mechanik z kilkuletnim doświadczeniem, lotowskie realia opisuje bardziej szczegółowo: - W "Locie" obciążenie, zwłaszcza psychiczne, jest bardzo duże, bo trzeba pracować jak najszybciej. Sam usłyszałem już kilka razy zdanie w stylu: "panowie, dobra, zróbcie cokolwiek". Coraz częściej wymaga się od nas żebyśmy posługiwali się MEL-em ("minimum equipment list", czyli "lista minimalnego wyposażenia", z którym samolot może być dopuszczony do eksploatacji). Nie znam jednak mechanika, który swoim podpisem, pieczątką poświadczyłby nieprawdę, bo każdy wie, że mógłby podpisać wyrok na pasażerów.

Co zrobić?

Na razie efektem polityki LOT-u i Eurolotu jest to, że - w poszukiwaniu czasu i oszczędności - usterki w samolotach przewoźnika coraz częściej naprawiane są w bazach poza granicami naszego kraju. Nierzadko przez zwolnionych wcześniej i dziś lepiej opłacanych polskich mechaników. - Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby samolot przez kilka tygodni czekał w kolejce do mechanika - tłumaczy Augustyniak i przyznaje, że przewoźnik zdaje sobie sprawę z problemów kadrowych mechaników, którzy na co dzień zajmują się ATR-ami.

I dodaje: - To na pewno odbija się na sytuacji, o której mówimy. Wiem, że ULC też zainteresował się tą sprawą. My jednak nie możemy nic zrobić - nie mamy swojej bazy technicznej (korzystają z mechaników LOT-red.) a remonty musimy komuś zlecać - zaznacza. Jego zdaniem problemy kadrowe personelu technicznego "na pewno nie pomagają też w trafności typowań, co jest przyczyną danej usterki". - Mamy oczywiście takie sytuacje, kiedy samolot po sprawdzeniu przez mechaników wraca do eksploatacji i znów pojawia się ten sam problem. Zwróciliśmy na to uwagę. To są serie - podkreśla inspektor.

Co Eurolot zamierza zrobić w związku z awariami? - Chcemy dokładnie poznać przyczyny tych usterek. Dlatego silnik samolotu, który miał awarię pod Rzeszowem poleciał do kanadyjskiego producenta - mówi Augustyniak. Firma chce też nad sprowadzeniem do Polski specjalistów z ATR, którzy pracowaliby z polskimi mechanikami. Zmieniać rozkładu lotów Eurolot nie planuje. Chce też uzupełnić swoją flotę o dodatkowe dwie maszyny.

Nowe, czyli używane

W bazie technicznej we Francji, w której pracował Iwankiewicz, jakiś czas temu na dużym remoncie przebywał ATR-42 należący do jednej z mniejszych europejskich linii lotniczych. W marcu tego roku przewoźnik postanowił pozbyć się maszyny po "dobrej" dla nabywcy cenie. Kupił ją Eurolot. - Nie mamy funduszy na nowe maszyny, musimy kupować używane i to takie, na jakie nas stać - tłumaczy Augustyniak.

To bardzo dobre samoloty produkowane przez bardzo dobrego producenta. Nasi pasażerowie będą mogli czuć się bezpiecznie. Codziennie na każdym lotnisku ma miejsce jakaś usterka samolotu. To są rzeczy, które w lotnictwie się zdarzają i zdarzać będą. Ale wypracowane procedury umożliwiają aby lot zakończył się bezpiecznie dla pasażerów. Mariusz Dąbrowski, prezes Eurolotu

12 maja, po kilku minutach lotu z Rzeszowa do Warszawy, nowy ATR w barwach spółki z 48 pasażerami na pokładzie zawrócił na lotnisko. Chwilę wcześniej, po tym jak doszło do zatrzymania wału śmigła i rozpadu turbiny mocy, w kabinie pasażerskiej pojawił się dym. Silnik od remontu we Francji pracował zaledwie 600 godzin. W Eurolocie maszynie udało się wylatać tylko 50 godzin, czyli około pięciu dni lotnych.

W samolocie - oprócz silnika - trzeba było wymienić też część poszycia kadłuba. Obsługiwane przez tę maszynę trasy spadły na inne. Niebawem do Eurolotu trafią dwa kolejne nowe "używane" ATRy z Czech.

Usterka rzecz normalna

Prezes Eurolotu Mariusz Dąbrowski w rozmowie z reporterem programu "Polska i Świat" zachwala maszyny: - To bardzo dobre samoloty produkowane przez bardzo dobrego producenta. Nasi pasażerowie będą mogli czuć się bezpiecznie - zaznacza. Jak dodaje, usterki to w lotnictwie normalna rzecz, z którą trzeba się liczyć. - Codziennie na każdym lotnisku ma miejsce jakaś usterka samolotu. To są rzeczy, które w lotnictwie się zdarzają i zdarzać będą. Ale wypracowane procedury umożliwiają aby lot zakończył się bezpiecznie dla pasażerów - podkreśla prezes.

Augustyniak: - Mechanicy mówią, że to piloci psują samoloty. Ja się cieszę, że nasi lotnicy w tych warunkach tak dają sobie radę.

Chcieliśmy porozmawiać z LOTem o sytuacji w Eurolocie, rzecznik nie znalazł dla nas czasu.

Eurolot to linia lotnicza obsługująca krajowe i regionalne połączenia lotnicze. Powstała 19 grudnia 1996 roku. W 1998 przewoźnik został członkiem European Regions Airline Association (Stowarzyszenia Europejskich Regionalnych Linii Lotniczych). Eurolot jest spółką akcyjną, której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa a mniejszościowym PLL LOT S.A. Wkrótce Eurolot zacznie obsługiwać połączenia poza LOT-owską siatką, z pominięciem Warszawy. Obecnie flota spółki to cztery samoloty ATR 42-500, osiem maszyn ATR 72-202 i trzy Embraery 175 (jeden lata w barwach PLL LOT, dwa pozostałe zostały wyczarterowane w 2010 roku 36. Specjalnemu Pułkowi Lotnictwa Transportowego. Eurolot docelowo chce dysponować 15 samolotami. Eurolot

Usterki ATR-ów w magazynie "Polska i Świat"/TVN24
Usterki ATR-ów w magazynie "Polska i Świat"/TVN24

Łukasz Orłowski//mat

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. wikipedia

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda ma się spotkać z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Źródło:
PAP

- To jest najważniejszy moment, żebyśmy rozmawiali z każdym, kto w establishmencie amerykańskim się liczy - powiedziała TVN24 politolożka Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Według ustaleń "Faktów" TVN, w sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Najważniejszy moment, by rozmawiać z amerykańskim establishmentem". Duda spotka się z Trumpem

"Najważniejszy moment, by rozmawiać z amerykańskim establishmentem". Duda spotka się z Trumpem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Niedaleko Łodzi doszło w sobotę do pożaru nieużytków rolnych. Strażacy znaleźli ciało 69-letniego mężczyzny.

W spalonej trawie znaleźli ciało mężczyzny

W spalonej trawie znaleźli ciało mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl, PSP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Po wypadku chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl

"Papież Franiczek dobrze odpoczął" - głosi sobotni komunikat Watykanu przekazany dziennikarzom. To najkrótsza informacja o stanie zdrowia papieża podana od początku jego hospitalizacji 14 lutego. Papież ma obustronne zapalenie płuc.

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
PAP

Tego oczekuje się od mężów stanu tego wolnego świata, że usiądą przy jednym stole ze zbrodniarzami i mordercami dla wspólnego pokoju - powiedział w sobotę kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich Karol Nawrocki. Uznał też, że przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny powinna znaleźć się Ukraina i Polska. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat mówiła z kolei, że jeżeli "pozwolimy Putinowi zawrzeć pokój na jego warunkach, to odbije się na bezpieczeństwie Polski".

Nawrocki: oczekuje się od mężów stanu, że usiądą przy jednym stole ze zbrodniarzami

Nawrocki: oczekuje się od mężów stanu, że usiądą przy jednym stole ze zbrodniarzami

Źródło:
TVN24, PAP

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Strażacy wciągnęli na wyspę auto, które stało na zamarzniętej tafli jeziora Lednica (nazywanym też Lednickim) w pobliżu Gniezna. Samochód znajdował się 500 metrów od brzegu, ale tylko trzy metry od wyspy na jeziorze. Policjanci ustalili już, kto jest właścicielem pojazdu. - W chwili wykonywania z nim czynności mężczyzna miał w organizmie 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Będziemy weryfikować, czy to on kierował dacią podczas zdarzenia - przekazała asp. sztab. Anna Osińska, rzeczniczka gnieźnieńskiej policji. 

Samochód na zamarzniętym jeziorze, strażacy wciągnęli go na wyspę. Policja sprawdza, kto siedział za kierownicą

Samochód na zamarzniętym jeziorze, strażacy wciągnęli go na wyspę. Policja sprawdza, kto siedział za kierownicą

Źródło:
TVN24

40-latek podczas kłótni z partnerką wyrzucił przez okno telewizor, który spadł prosto na zaparkowany samochód sąsiadki. Mężczyźnie grozi nawet pięć lat więzienia.

40-latek wyrzucił telewizor przez okno, trafił w samochód

40-latek wyrzucił telewizor przez okno, trafił w samochód

Źródło:
KMP w Białej Podlaskiej

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

Źródło:
Konkret24

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku 27 i 29 lat znaleziono w garażu we Włodawie (województwo lubelskie). Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zgonów.

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Jeśli chodzi o liczbę narodzin w Polsce, to jesteśmy na europejskim szarym końcu. Kryzys demograficzny to stan faktyczny. Współczynnik dzietności leci na łeb na szyję i jest nas coraz mniej. Według danych GUS, w zeszłym roku zgonów było w Polsce o 150 tysięcy więcej niż urodzeń. Czy ten trend jest do odwrócenia? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Źródło:
TVN24
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Reporterki "Faktów" TVN i autorki reportażu "Taka twoja uroda" i jej kontynuacji w formie pisanej Magdalena Łucyan i Katarzyna Górska gościły w TVN24. Łucyan powiedziała, że w kontekście endometriozy w Polsce "czas przeszły nie obowiązuje". Górniak zaznaczyła, że książką autorki chcą dać kobietom "oręż w walce z tym, żeby społeczeństwo, system, lekarze, rodzina je zrozumiały".

"System dalej jest betonowy, ale się kruszy"

"System dalej jest betonowy, ale się kruszy"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl