Ciągły głód rujnuje życie Małgosi. Pomóc ma przełomowa metoda

Po operacji nie mogła przestać jeść. Pomóc ma przełomowa metoda
Po operacji nie mogła przestać jeść. Pomóc ma przełomowa metoda
UWAGA! TVN
Życie Małgosi może wkrótce ulec zmianieUWAGA! TVN

Bywa, że swoje życie nazywa piekłem. Nie ma żadnych znajomych, przyjaciół. Często nawet nie ma ochoty wstać z łóżka. Jako dziewczynka przeszła operację usunięcia guza mózgu. Skutek uboczny to chroniczny głód: choroba, która rujnuje życie Małgosi. Teraz dla dziewczyny pojawia się nadzieja. Materiał programu "UWAGA!" TVN.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ NA STRONIE "UWAGI!" TVN

Na drzwiach jej pokoju wisi tabliczka: "Pokój czarownicy". W środku, na ścianie, wypisano dużymi literami: "Zacznij doceniać siebie. Śmiać się głośno. Doceniać chwile. Cieszyć się tym, co już masz. Wybaczać sobie i innym. Słuchać swoich potrzeb. Być dla siebie dobrym".

Taka motywacja jest jej potrzeba. Każdego dnia. – Bywa, że wstaję rano i nie chce mi się nic. Mam doła i jestem całkowicie zamknięta. Najchętniej od razu z powrotem poszłabym spać - przyznaje Małgosia Kępińska, która cierpi na rzadkie zaburzenie łaknienia i sytości.

Skutek uboczny

Dziewczyna czuje chroniczny głód. To skutek bardzo ciężkiej operacji, jaką przeszła trzynaście lat temu. Nowotwór mózgu wykryto u niej, kiedy miała 9 lat. Konieczna była operacja. Guza wycięto w całości. Jednak od razu po operacji okazało się, że wystąpiły skutki uboczne.

- Jak tylko przywieźli ją z OIOM-u krzyczała, że jest głodna. Potem ten głód tylko się nasilał. Nocą wstawała i wyjadała z lodówki. Zjadała wszystko. Nie było różnicy, co to jest. Na okrągło musimy jej pilnować - mówi mama dziewczyny, Anna Kępińska.

Kuchnia zamknięta na klucz

Ciągły głód rujnował zdrowie Małgosi. Dziewczyna przybierała na wadze. Choroba wzmagała też poczucie samotności i odrzucenia. - To coś, co niszczy mi całe życie. Nie mam znajomych, przyjaciół. Cały czas siedzę w domu. Nie mogę sama wyjść, bo nie potrafię nad sobą panować - przyznaje Małgosia.

Kiedy jeszcze chodziła do szkoły, rówieśnicy nie rozumieli jej choroby. - To był dla mnie najgorszy okres. Byłam głodna i za wszelką cenę próbowałam zdobyć jedzenie. Jak miałam pieniądze to kupowałam, prosiłam koleżanki żeby mi przynosiły jedzenie. Skończyło się na kradzieży w sklepie - mówi dziewczyna. W jej domu kuchnia jest zawsze zamknięta na klucz. Podczas posiłków - lekkostrawnych, opartych w największej mierze o owoce i warzywa - Małgosi zawsze pilnuje któreś z rodziców. - Sama nie może zostać. Wystarczyło, że na chwilę wyszliśmy z kuchni, a córka brała co tylko było, np. całą kostkę żółtego sera i próbowała zjeść. Ze szkoły przynosiła masę słodyczy. Potrafiła wymiotować i jeść dalej - mówi pani Anna. Ojciec Małgosi, Roman Kępiński podkreśla, przez 13 lat rodzina nie mogła liczyć na żadną pomoc. - Nie było terapii ani lekarstwa - mówi pan Roman.

Zapomnieć o chorobie

Małgosia zapomina o swoim problemie, realizując liczne pasje. Mimo że ma kłopoty ze wzrokiem, bardzo lubi haftować. Na święta Bożego Narodzenia wpadła na pomysł zrobienia choinek z połówek orzechów. Sprzedawała je na świątecznym jarmarku. - Na ozdobach zarobiłam 3,5 tys. zł i wszystko przeznaczyłam na swoje leczenie - cieszy się Małgosia.

Jej wielką pasją jest muzyka. Warsztaty śpiewu oraz sukcesy na festiwalach dodają jej otuchy. – W tym czasie ona zapomina o swojej chorobie. To bardzo ważna rzecz w jej życiu - podkreśla terapeuta, Paweł Garncarz. Do tego dochodzi sport. - W przypadku Gosi ćwiczenie fizyczne są ściśle powiązane z kwestią psychiki. Gosia potrzebuje aktywność również po to, żeby nie myśleć o swoim problemie – mówi jej trenerka, Katarzyna Budziar.

Światełko w tunelu

Jest nadzieja, że problem Małgosi, który od lat rujnuje jej życie, uda się rozwiązać. Wszystko dzięki nowatorskiej metodzie operacji, opracowanej przez profesora Harata, która polega na wszczepieniu elektrody, która przekazuje sygnał do mózgu i ma zahamować głód. – Prąd zostaje dostarczony do obszaru mózgu, który jest nadaktywny. Ma to wpływ regulujący na uczucie głodu - tłumaczy neurochirurg, prof. Marek Harat. Operacja traktowana jest jako eksperyment medyczny i póki co nie może być finansowana przez NFZ. Koszt to około 46 tys. zł. W zbiórkę pieniędzy na zabieg włączyła się społeczność Grodkowa. Zorganizowano wielki koncert charytatywny. – Odzew był bardzo szybki. Wszystko potoczyło się jak lawina. Rzuciliśmy hasło i zewsząd spływały propozycje pomocy – mówi Łukasz Krzysztofczyk ze stowarzyszenia „Gramy o życie”. – Gosia, mimo wszystko, ma optymistyczne podejście do życia. To, że ona chce walczyć, daje nam wszystkim siłę – dodaje. Dzięki pomocy darczyńców udało się zebrać pieniądze potrzebne na operację. Małgosia jest dobrej myśli i wierzy, że wreszcie zacznie normalnie żyć. - To jest teraz dla mnie najważniejsze. Nie wyobrażam sobie, żeby moje życie miało wciąż wyglądać tak, jak teraz - mówi Małgosia.

Autor: dln/ja / Źródło: UWAGA! TVN

Źródło zdjęcia głównego: UWAGA! TVN

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl