Nie będzie państwowego próbnego egzaminu ósmoklasisty

[object Object]
Po ogłoszeniu wyników testu gimnazjalnego i ósmoklasisty CKE przeżywała oblężenie (materiał "Polska i Świat" z lipca)tvn24
wideo 2/3

W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zamierza przeprowadzać próbnego egzaminu ósmoklasisty. Szkoły szykują się na własną rękę.

"Córka koleżanki miała w tym roku już dwa próbne egzaminy, a u nas nie planują na razie żadnego. Jestem zaniepokojona, że dzieci nie są odpowiednio przygotowane, a przecież to zupełnie nowy test, jest mało materiałów na jego temat. Czy to znów jakieś oszczędności?" – napisała czytelniczka tvn24.pl, pytając, czy egzamin próbny przeprowadzi odpowiedzialna za testy Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE).

Rzeczywiście, egzamin ósmoklasisty to nowy egzamin w systemie egzaminów zewnętrznych. Do tej pory przeprowadzono go tylko raz, w kwietniu tego roku.

Do egzaminu podeszli wówczas pierwsi absolwenci wydłużonych z sześciu do ośmiu lat podstawówek. Rozwiązywali trzy arkusze: z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego. Egzaminu nie można było oblać, ale wyniki liczyły się przy rekrutacji do szkół średnich.

"Od początku zakładaliśmy, że próbny egzamin przeprowadzimy tylko raz"

W zeszłym roku CKE przeprowadziła próbny egzamin, ale w tym już nie zamierza tego robić. - Od początku zakładaliśmy, że próbny egzamin przeprowadzimy tylko raz – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. - Uczniowie i nauczyciele w czasie przygotowań mogą korzystać między innymi z egzaminu, który przeprowadziliśmy w kwietniu zeszłego roku, egzaminu pokazowego sprzed dwóch lat, zadań z informatorów egzaminacyjnych – wylicza.

Jego zdaniem, jeśli chodzi o zapoznanie się uczniów i rodziców z tym, jak egzamin wygląda i jaką ma formę, liczba dostępnych materiałów jest wystarczająca.

- Wolimy tego nie mnożyć - mówi Smolik. - A jeśli ktoś uzna, że to jeszcze mało, to szkoły mogą zwrócić się do nas o udostępnienie zadań z sesji czerwcowej. Wtedy egzamin rozwiązuje mała grupa uczniów, która z jakiegoś powodu nie mogła tego zrobić w kwietniu. Tych zadań nie publikujemy u nas na stronach, ale możemy się nimi podzielić - zapewnia.

Smolik twierdzi, że brak egzaminu nie wynika z oszczędności. - Chcielibyśmy, żeby nauczyciele nie skupiali się na rozwiązywaniu testów - mówi Smolik. - To jest oczywiście istotne, żeby uczniom taki egzamin pokazać, porozmawiać o nim, ale dużo ważniejsze, żeby skupić się na uczeniu tego, co jest w podstawie programowej - dodaje.

Tam, gdzie egzaminów nie przeprowadza państwo, znalazło się miejsce dla komercyjnych wydawnictw.

- Oczywiście szkoły mogą robić egzaminy próbne z ich zadaniami, ale trzeba mieć na uwadze, że te są różnej jakości. I mieć świadomość, że rozwiązanie nawet setki testów to nie jest gwarancja sukcesu na egzaminie - podkreśla Smolik. I zniechęca nauczycieli, by wystawiali uczniom oceny z próbnych testów. - Wiem, że niektórzy mają taką praktykę, ale nie bardzo wiem, czemu miałaby służyć - dodaje.

Jak wyglądały wyniki poprzedniego egzaminu?

Ubiegłoroczny próbny egzamin ósmoklasisty pokazał, że uczniowie najsłabiej radzą sobie z gramatyką i z dowodzeniem matematycznym. CKE nie zdecydowała się na podanie jego średnich wyników.

- Najważniejsze jest przekazanie uczniowi, z czym sobie radzi, a nad czym musi pracować - mówił wówczas Smolik. – Gdybyśmy podawali liczby, to przeczyłoby to celom diagnozy. Przecież właśnie dlatego prosiliśmy dyrektorów, by nie wystawiać z niej ocen i nie skupiać się na procentach. Staramy się motywować pozytywnym przekazem – dodawał.

W kwietniu na normalnym egzaminie uczniowie zdobyli średnio 63 procent punktów z języka polskiego, 59 proc. – z języka obcego i 45 proc. z matematyki.

Tymczasem w CKE trwają prace nad informatorami i arkuszami pokazowymi do przedmiotów, które na egzaminie ósmoklasisty będą sprawdzane dopiero w 2022 roku. Komisja opublikuje informatory we wrześniu przyszłego roku. Chodzi o egzaminy z geografii, biologii, chemii, fizyki oraz historii.

Od 2022 roku każdy z ósmoklasistów będzie musiał wybrać jeden z nich, jako czwarty obowiązkowy egzamin.

Nowa podstawa

Dlaczego obecni ósmoklasiści zdają tylko trzy przedmioty?

Powodem jest zmiana podstaw programowych, do której doszło po likwidacji gimnazjów. Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uczyli się w klasach 4-6, część nauki pobierają według starej, a część według nowej podstawy programowej. Tę zmianę najwyraźniej widać na przykładzie historii.

W starej podstawie programowej dzieci w szóstej klasie kończyły naukę na XX wieku, by następnie w gimnazjum poszerzać wiedzę od starożytności do pierwszej wojny światowej. Ale do gimnazjów nie poszły. Dla nich nauka w siódmej klasie oznaczała więc lekcje od XIX wieku.

Podstawy programowe nie były kompatybilne i ta młodzież ma dziury w programie, na przykład nie uczyła się o reformacji (nie było tego w "starych" klasach 4-6, a nauka w "nowej" klasie siódmej zaczęła się od lat znacznie późniejszych).

Nową, pełną podstawę programową od czwartej klasy mają dopiero ci, którzy zaczęli w niej naukę w roku 2017 i to dla nich egzamin zostanie rozszerzony o dodatkowy przedmiot.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę rano w polu rzepaku w powiecie żywieckim rozbił się samolot. To lekka maszyna sportowa Prząśniczka J1B. Strażacy zastali na miejscu wypadku pożar. Po jego ugaszeniu odnaleźli w środku ciało 75-letniego pilota.

Samolot w ogniu, pilot nie żyje

Samolot w ogniu, pilot nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Zwarcie instalacji to prawdopodobna przyczyna pożaru samochodu, do którego doszło w Oświęcimiu. Pojazdem podróżowała trzyosobowa rodzina.

Auto spłonęło na skrzyżowaniu

Auto spłonęło na skrzyżowaniu

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Kary i jakieś większe nasilenie penalizacji nieszczepienia dzieci może spowodować efekt wręcz odwrotny, czyli jeszcze większe usztywnienie postaw antyszczepionkowych - mówił w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Odniósł się w ten sposób do niskiej wyszczepialności na odrę. - W mediach przeważa głos, że teraz sanepid będzie powszechnie nakładał kary na wszystkich i w ogóle będzie teraz jakieś polowanie na czarownice. Nie, planujemy wręcz przeciwnie - podkreślił.

"Polowania na czarownice" nie będzie. "Planujemy zmniejszenie dolegliwości kar za brak szczepień"

"Polowania na czarownice" nie będzie. "Planujemy zmniejszenie dolegliwości kar za brak szczepień"

Źródło:
TVN24

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Krajowy Komitet Demokratyczny poinformował w sobotę, że partia planuje formalnie nominować Joe Bidena jako swojego kandydata na prezydenta podczas wirtualnego głosowania na początku sierpnia. On sam ignoruje apele o wycofanie się z wyścigu o najwyższy urząd.

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Demokraci planują nominować Bidena na prezydenta na początku sierpnia     

Źródło:
PAP

BBC poinformowało o możliwym odnalezieniu w Himalajach ciała Milana Sedlaczka, który w zamarzł podczas wspinaczki na Lhotse w 2012 roku. Armia nepalska miała odnaleźć dokumenty Czecha. MSZ w Pradze nie potwierdził, że odnaleziono szczątki czeskiego alpinisty.

Operacja w "strefie śmierci". BBC: wśród znalezionych szczątków może być alpinista zmarły 12 lat temu

Operacja w "strefie śmierci". BBC: wśród znalezionych szczątków może być alpinista zmarły 12 lat temu

Źródło:
PAP

Włoski dziennik "Il Resto del Carlino" opisał historię 99-letniej mieszkanki Piemontu i "nadzwyczaj nieszczęśliwego" dla niej zbiegu okoliczności. Gdy kierowcy z Bolonii płacą smartfonem za otrzymany mandat, w jej domu dzwoni telefon. Jak powiedziała seniorka bolońskiej gazecie, takich telefonów jest nawet 20 dziennie.

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

"Nadzwyczaj nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Seniorka otrzymuje nawet 20 telefonów dziennie

Źródło:
PAP

Członek greckiej mniejszości w Albanii, eurodeputowany reprezentujący w PE Grecję, wrócił do odbywania kary więzienia w Tiranie za oszustwa wyborcze. Celę opuścił tylko na pięć dni, w ciągu których został zaprzysiężony na inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Źródło:
PAP

W pobliżu rzeki Evros, na granicy grecko-tureckiej, w sobotę późnym wieczorem padły strzały. Ranny został grecki policjant graniczny. Jak poinformowały w niedzielę greckie władze, strzały oddano z terytorium Turcji.

Strzały na granicy grecko-tureckiej, ranny grecki policjant

Strzały na granicy grecko-tureckiej, ranny grecki policjant

Źródło:
PAP

Donald Trump na swym pierwszym wiecu po próbie zamachu na jego życie, stwierdził, że "przyjął kulę za demokrację". Oskarżył również Partię Demokratyczną, że "nie jest partią demokracji". Wiec w Grand Rapids odbywał się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Trump na pierwszym wiecu od próby zamachu: przyjąłem kulę za demokrację

Trump na pierwszym wiecu od próby zamachu: przyjąłem kulę za demokrację

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W większości województw w niedzielę obowiązywać mają alarmy drugiego stopnia przed upałem. Wysoka temperatura utrzyma się miejscami do poniedziałku.

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

IMGW ostrzega. Upał ogarnie prawie cały kraj

Źródło:
IMGW

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Baltic Opera Festival ruszył w sobotę. Publiczność zgromadzona w Operze Leśnej w Sopocie mogła obejrzeć operę Giacomo Pucciniego "Turandot". Tomasz Konieczny, dyrektor artystyczny festiwalu mówił w TVN24, że był pod ogromnym wrażeniem. - Jako dyrektor artystyczny jestem w pełni zadowolony, szczęśliwy i gratuluję wszystkim twórcom, którzy wzięli udział w tym spektaklu - dodał.

"Turandot" Pucciniego na Baltic Opera Festival. "Wrażenia fantastyczne"

"Turandot" Pucciniego na Baltic Opera Festival. "Wrażenia fantastyczne"

Źródło:
TVN24