Nie będzie państwowego próbnego egzaminu ósmoklasisty

[object Object]
Po ogłoszeniu wyników testu gimnazjalnego i ósmoklasisty CKE przeżywała oblężenie (materiał "Polska i Świat" z lipca)tvn24
wideo 2/3

W tym roku szkolnym Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zamierza przeprowadzać próbnego egzaminu ósmoklasisty. Szkoły szykują się na własną rękę.

"Córka koleżanki miała w tym roku już dwa próbne egzaminy, a u nas nie planują na razie żadnego. Jestem zaniepokojona, że dzieci nie są odpowiednio przygotowane, a przecież to zupełnie nowy test, jest mało materiałów na jego temat. Czy to znów jakieś oszczędności?" – napisała czytelniczka tvn24.pl, pytając, czy egzamin próbny przeprowadzi odpowiedzialna za testy Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE).

Rzeczywiście, egzamin ósmoklasisty to nowy egzamin w systemie egzaminów zewnętrznych. Do tej pory przeprowadzono go tylko raz, w kwietniu tego roku.

Do egzaminu podeszli wówczas pierwsi absolwenci wydłużonych z sześciu do ośmiu lat podstawówek. Rozwiązywali trzy arkusze: z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego. Egzaminu nie można było oblać, ale wyniki liczyły się przy rekrutacji do szkół średnich.

"Od początku zakładaliśmy, że próbny egzamin przeprowadzimy tylko raz"

W zeszłym roku CKE przeprowadziła próbny egzamin, ale w tym już nie zamierza tego robić. - Od początku zakładaliśmy, że próbny egzamin przeprowadzimy tylko raz – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor CKE. - Uczniowie i nauczyciele w czasie przygotowań mogą korzystać między innymi z egzaminu, który przeprowadziliśmy w kwietniu zeszłego roku, egzaminu pokazowego sprzed dwóch lat, zadań z informatorów egzaminacyjnych – wylicza.

Jego zdaniem, jeśli chodzi o zapoznanie się uczniów i rodziców z tym, jak egzamin wygląda i jaką ma formę, liczba dostępnych materiałów jest wystarczająca.

- Wolimy tego nie mnożyć - mówi Smolik. - A jeśli ktoś uzna, że to jeszcze mało, to szkoły mogą zwrócić się do nas o udostępnienie zadań z sesji czerwcowej. Wtedy egzamin rozwiązuje mała grupa uczniów, która z jakiegoś powodu nie mogła tego zrobić w kwietniu. Tych zadań nie publikujemy u nas na stronach, ale możemy się nimi podzielić - zapewnia.

Smolik twierdzi, że brak egzaminu nie wynika z oszczędności. - Chcielibyśmy, żeby nauczyciele nie skupiali się na rozwiązywaniu testów - mówi Smolik. - To jest oczywiście istotne, żeby uczniom taki egzamin pokazać, porozmawiać o nim, ale dużo ważniejsze, żeby skupić się na uczeniu tego, co jest w podstawie programowej - dodaje.

Tam, gdzie egzaminów nie przeprowadza państwo, znalazło się miejsce dla komercyjnych wydawnictw.

- Oczywiście szkoły mogą robić egzaminy próbne z ich zadaniami, ale trzeba mieć na uwadze, że te są różnej jakości. I mieć świadomość, że rozwiązanie nawet setki testów to nie jest gwarancja sukcesu na egzaminie - podkreśla Smolik. I zniechęca nauczycieli, by wystawiali uczniom oceny z próbnych testów. - Wiem, że niektórzy mają taką praktykę, ale nie bardzo wiem, czemu miałaby służyć - dodaje.

Jak wyglądały wyniki poprzedniego egzaminu?

Ubiegłoroczny próbny egzamin ósmoklasisty pokazał, że uczniowie najsłabiej radzą sobie z gramatyką i z dowodzeniem matematycznym. CKE nie zdecydowała się na podanie jego średnich wyników.

- Najważniejsze jest przekazanie uczniowi, z czym sobie radzi, a nad czym musi pracować - mówił wówczas Smolik. – Gdybyśmy podawali liczby, to przeczyłoby to celom diagnozy. Przecież właśnie dlatego prosiliśmy dyrektorów, by nie wystawiać z niej ocen i nie skupiać się na procentach. Staramy się motywować pozytywnym przekazem – dodawał.

W kwietniu na normalnym egzaminie uczniowie zdobyli średnio 63 procent punktów z języka polskiego, 59 proc. – z języka obcego i 45 proc. z matematyki.

Tymczasem w CKE trwają prace nad informatorami i arkuszami pokazowymi do przedmiotów, które na egzaminie ósmoklasisty będą sprawdzane dopiero w 2022 roku. Komisja opublikuje informatory we wrześniu przyszłego roku. Chodzi o egzaminy z geografii, biologii, chemii, fizyki oraz historii.

Od 2022 roku każdy z ósmoklasistów będzie musiał wybrać jeden z nich, jako czwarty obowiązkowy egzamin.

Nowa podstawa

Dlaczego obecni ósmoklasiści zdają tylko trzy przedmioty?

Powodem jest zmiana podstaw programowych, do której doszło po likwidacji gimnazjów. Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uczyli się w klasach 4-6, część nauki pobierają według starej, a część według nowej podstawy programowej. Tę zmianę najwyraźniej widać na przykładzie historii.

W starej podstawie programowej dzieci w szóstej klasie kończyły naukę na XX wieku, by następnie w gimnazjum poszerzać wiedzę od starożytności do pierwszej wojny światowej. Ale do gimnazjów nie poszły. Dla nich nauka w siódmej klasie oznaczała więc lekcje od XIX wieku.

Podstawy programowe nie były kompatybilne i ta młodzież ma dziury w programie, na przykład nie uczyła się o reformacji (nie było tego w "starych" klasach 4-6, a nauka w "nowej" klasie siódmej zaczęła się od lat znacznie późniejszych).

Nową, pełną podstawę programową od czwartej klasy mają dopiero ci, którzy zaczęli w niej naukę w roku 2017 i to dla nich egzamin zostanie rozszerzony o dodatkowy przedmiot.

Autor: Justyna Suchecka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nawałnice nadciągną w niedzielę nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami. Z komunikatu wynika, że wiatr w porywach może osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę. Możliwe są też trąby powietrzne. Obowiązują też ostrzeżenia przed upałem.

Huraganowe porywy wiatru. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Huraganowe porywy wiatru. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać. Ale jako Zachód po prostu o tym zapomnieliśmy - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w prestiżowym wykładzie organizowanym przez Ditchley Foundation, który co roku wygłasza jedna osoba. Sikorski mówił też, że Władimir Putin nie spodziewa się, iż odzyska zamrożone rosyjskie aktywa, "ale nie sądzi też, byśmy mieli dość odwagi, by je przejąć". - Jak dotąd pokazujemy, że ma rację - powiedział minister.

Sikorski: Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać. Po prostu o tym zapomnieliśmy

Sikorski: Kreml można powstrzymać, a nawet pokonać. Po prostu o tym zapomnieliśmy

Źródło:
PAP

"Prawie rok temu było oczywiste, że prezydent Joe Biden nie powinien kandydować na drugą kadencję" - napisał komentator "Washington Post" David Ignatius. Jednak Biden i jego zaplecze nie ustąpili. Zdaniem publicysty amerykański przywódca był przekonany, że może wygrać z Donaldem Trumpem i "wierzył, że nie ma nikogo, kto mógłby zrobić to lepiej". Jego zdaniem być może paradoksalnie, gdyby w wyborach nie startował Trump, Biden zrezygnowałby z tego wyścigu. "Nigdy nie jest za późno, by zrobić to, co należy" - napisał Ignatius.

"Dlaczego Biden nie akceptuje prawdy, którą widzą wszyscy?"

"Dlaczego Biden nie akceptuje prawdy, którą widzą wszyscy?"

Źródło:
PAP, Washington Post

Blokowanie ulic przez aktywistów i wielotysięczne protesty towarzyszyły rozpoczęciu zjazdu skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w Essen. Wobec agresywnych protestujących policja użyła pałek i gazu pieprzowego. Ulicami miasta przeszła również kilkudziesięciotysięczna pokojowa demonstracja, wyrażająca sprzeciw wobec nietolerancji i prawicowego ekstremizmu.

"Rozwścieczony tłum" i starcia z policją. Niespokojny początek zjazdu skrajnie prawicowej AfD

"Rozwścieczony tłum" i starcia z policją. Niespokojny początek zjazdu skrajnie prawicowej AfD

Źródło:
PAP, Reuters

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do przyjrzenia się działaniom prokuratury w sprawie śmierci byłej posłanki Barbary Blidy. Broniący tytułu Włosi zawiedli w 1/8 Euro i przegrali ze Szwajcarią. Doszło do zmian we władzach partii Polska 2050. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 czerwca

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 30 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP