To jest zasada, z której duże pieniądze wyduszą wielkie międzynarodowe przedsiębiorstwa - prof. Ryszard Bugaj, ekonomista w ten sposób ocenił w "Faktach po Faktach" zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Nowelizację ustawy w tej sprawie podpisał jeszcze jako prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent Bronisław Komorowski ostatniego dnia urzędowania podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadza do niej zasadę "in dubio pro tributario". Głosi ona, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Pytanie dotyczące tego, czy Polacy są za wprowadzeniem takiej zasady, znajdzie się również w ogólnopolskim referendum, które zostanie przeprowadzone 6 września.
W "Faktach po Faktach" prof. Ryszard Bugaj oznajmił, że "to nie jest zasada dla przeciętnego Kowalskiego, emeryta, czy pracownika". - To jest zasada, z której wyduszą wielkie międzynarodowe przedsiębiorstwa duże pieniądze - dodał.
Nie zgodził się z nim prof. Tomasz Nałęcz, do niedawna współpracownik Bronisława Komorowskiego. Wyjaśnił, że "to jest zasada polegająca na tym, że w sytuacji, kiedy nie ma normy prawnej, zawsze trzeba interpretować rozwiązanie na korzyść obywatela, a nie urzędu". - Jest zasadą państwa prawa. Dla obywatela wszystko co nie zakazane, jest dozwolone. Dla państwa dozwolone jest tylko to, co jest w prawie - powiedział.
Bugaj stwierdził natomiast, że jeśli tak jest, to ta zasada istnieje ogólnie i nie trzeba jej uchwalać. - Mamy w konstytucji całą piramidę źródeł prawa. Trzeba interpretować zgodnie z prawem. Wątpliwości są rozstrzygane na korzyść strony, wtedy kiedy mają charakter formalny - powiedział.
Dodał, że przy takiej instrukcji jaka będzie, urzędy skarbowe będą bały się podejmować decyzji w sytuacjach wątpliwych.
Od przyszłego roku
Podpisana przez Komorowskiego nowelizacja poza zasadą dotyczącą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników uchyla też uciążliwe obowiązki administracyjne związane z "korektą kosztów" w podatkach dochodowych. Nowela zmienia również regulacje umożliwiające kontrolę ksiąg w miejscu, gdzie są prowadzone. W przypadku kontroli przedsiębiorcy nie będą musieli swoich dokumentów transportować z firmy, która prowadzi im dokumentację, do siedziby swojej lub organu kontrolującego. Zgodnie z ustawą zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.
Autor: js/mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24