"Nasza obecność w Unii Europejskiej to wartość dla państwa, obywateli i bezpieczeństwa"

O "pomrukach z zagranicy" mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki (materiał "Faktów" TVN z 17 września)
Premier i prezydent nie stronią od antyunijnej retoryki. Pomimo popularności UE
Źródło: Adrianna Otręba | Fakty po południu
Uważamy obecność Polski w Unii Europejskiej za wartość dla państwa, dla obywateli i dla naszego bezpieczeństwa - powiedział w czwartek szef MSWiA Joachim Brudziński. Podkreślił, że Polska jest suwerennym i pełnoprawnym państwem UE.

Minister Joachim Brudziński zapytany w czwartek w TV Trwam o toczący się pomiędzy Polską a UE spór o zmiany w wymiarze sprawiedliwości odpowiedział, że "w stolicach państw tak zwanej starej unii dostrzegana jest determinacja i wola rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego" do budowy dobrych i pozytywnych relacji z partnerami w Unii Europejskiej.

"Uważamy naszą obecność w Unii Europejskiej za wartość dla państwa"

- Chcę tu podkreślić bardzo wyraźnie, wbrew temu, co ci totalni, wzywający na pomoc czy to ulicę, czy zagranicę opowiadają o jakimś rzekomym polexicie, czy wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Uważamy naszą obecność w Unii Europejskiej za wartość dla państwa, dla obywateli, również dla naszego bezpieczeństwa, ale zawsze to podkreślamy - z jednym zastrzeżeniem, że w ramach naszej obecności w Unii Europejskiej będziemy traktowani jako równorzędny partner, a nie tak, jak byliśmy traktowani za czasów rządów naszych poprzedników - stwierdził Joachim Brudziński.Minister dodał, że "próbuje się stwarzać wrażenie", że rząd Prawa i Sprawiedliwości wycofa się ze zmian w wymiarze sprawiedliwości, bo "wystraszy się różnego rodzaju pomruków". Zapewnił jednak, że rząd chce rozmawiać.

"Chcemy korzystać z obowiązujących traktatów w zgodzie z ich brzmieniem"

Przypomniał, że podczas szczytu w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Dodał, że "takie rozmowy" prowadzi również wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.- Jesteśmy suwerennym i pełnoprawnym państwem Unii Europejskiej i chcemy korzystać z obowiązujących traktatów Unii Europejskiej w zgodzie z ich brzmieniem, a jednym z zapisów traktatowych jest to, że wewnętrzne regulacje dotyczące wymiaru sprawiedliwości pozostają wyłączną kompetencją państw członkowskich, państw narodowych - dodał.

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24

Czytaj także: