W przerwie meczu na Stadionie Narodowym dochodzi do bójki między pseudokibicami dwóch zwaśnionych ze sobą drużyn. Rannych zostaje aż 120 osób, z czego 20 jest w stanie ciężkim - to scenariusz ćwiczeń służb medycznych, jakie odbyły się w środowe przedpołudnie.
W środę służby ćwiczyły sytuację, w których osoby w najcięższym stanie do szpitali rozwiozło osiem karetek, a lżej rannych autobusy miejskie.
- Koordynacja służb była wzorowa. Te ćwiczenia są robione co trzy lata, akurat tak wypadło, że są przed Euro. Podsumowanie będzie w przyszłym tygodniu - powiedziała na późniejszej konferencji Gronkiewicz-Waltz.
Kłopoty ze 112
Prezydent stolicy była na konferencji pytana, dlaczego podczas ćwiczeń przez kilka minut nie można było dodzwonić się na numer alarmowy 112. - To nie my jesteśmy organizatorami numeru 112, jest ogólnoeuropejski i ogólnopolski – stwierdziła Gronkiewicz-Waltz. Wyraziła nadzieję, że ministerstwo spraw wewnętrznych poprawi jego funkcjonowanie.
Dyrektor miejskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że tę sprawę zgłosiła już policji, która w Warszawie odbiera numer 112. - Stołeczne stanowisko kierowania przeanalizuje, ile było w tym czasie zgłoszeń i dlaczego nie można było się na ten numer dodzwonić. Mamy zapewnienie ze strony policji, że podczas Euro, kiedy będzie trzeba obsługiwać dużo większą liczbę osób niż dzisiaj, zostaną zatrudnieni dodatkowi operatorzy - powiedziała Gawor.
Wszystkie szpitale mają pracować normalnie
Gronkiewicz-Waltz zapewniała także, że podczas mistrzostw wszystkie szpitale i przychodnie pracować będą w normalnym trybie, a organizacja rozgrywek nie wpłynie na udzielanie świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W stolicy wyznaczono osiem szpitali referencyjnych. Są to Bródnowskie Centrum Specjalistyczne (dla Stadionu Narodowego), Szpital Czerniakowski i Wolski (dla strefy kibica), szpital przy ul. Banacha (dla Lotniska im. Chopina), Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej (przypadki chorób zakaźnych), Szpital Bielański (m.in. dla Międzynarodowego Centrum Nadawczego), Wojskowy Instytut Medyczny (dla drużyn piłkarskich) i szpital przy ul. Kopernika (dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia).
Trzy szpitale - Praski, Grochowski i na Solcu - zostały wyznaczone jako lecznice pomocnicze. Wyznaczono trasy przejazdów karetek ze Stadionu Narodowego i stref kibica do szpitali referencyjnych i pomocniczych. Przygotowano też 300 łóżek szpitalnych na wypadek zdarzenia masowego.
150 tysięcy kibiców
Poza tym w strefie kibica na pl. Defilad będą zorganizowane stacjonarne punkty medyczne, a także punkt, w którym będzie udzielana pomoc osobom nietrzeźwym. Do dyspozycji będzie osiem karetek i piesze patrole medyczne. Wzmocnione ma być zabezpieczenie lotniska i dworców kolejowych.
W planie zabezpieczenia medycznego Warszawy na Euro 2012 jest także siedem przychodni przy ulicach: Malczewskiego 47a, Grochowska 339, Abrahama 16, Dąbrowszczaków 5a, Grzybowska 34, Szajnochy 8, Żeromskiego 13, ul. Konwiktorska 3/5, Chmielna 14. W dni meczowe wszystkie przychodnie czynne będą dłużej: 8 czerwca - do godz. 22, natomiast w dniach 12, 16, 21, 28 czerwca - do północy.
We wskazanych szpitalach, przychodniach i punktach medycznych strefy kibica podczas Euro 2012 będą jako tłumacze pracować wolontariusze.
Według szacunków Ratusza, w dniach, w których będą rozgrywane mecze Euro 2012 Warszawę odwiedzi około 150 tysięcy kibiców. W dniach bez meczów w stolicy będzie około 40 tys. kibiców. Władze miasta szacują, że udzielonych zostanie 2 tys. świadczeń zdrowotnych, w tym 400 hospitalizacji.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP