Polska

Senator wyrzucony z PiS "podszywa się pod ugrupowanie, z którego został wykluczony"

Polska

Wyrzucony z PiS senator startuje z komitetu Zjednoczona Prawicatvn24
wideo 2/35

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na senatora w okręgu obejmującym między innymi Białystok jest samorządowiec Mariusz Gromko, a nie senator Jan Dobrzyński - podkreślają podlascy działacze PiS. Dobrzyński został wykluczony z PiS między innymi "za mało obyczajne zachowania w miejscach publicznych" oraz inne działania, które nie służyły ugrupowaniu - przypomniał szef regionalnych struktur partii, minister edukacji Dariusz Piontkowski.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Jan Dobrzyński dostał się do Senatu z poparciem PiS, po wykluczeniu z partii jest senatorem niezrzeszonym.

"Próba rozbicia prawicy"

Jan Dobrzyński i Mariusz Gromko startują w wyborach z tego samego okręgu. Gromko jest kandydatem wystawionym przez Prawo i Sprawiedliwość, Dobrzyński startuje z własnego komitetu Zjednoczona Prawica.

- Trzeba wyraźnie powiedzieć, że pan Dobrzyński nie jest członkiem PiS, nie jest kandydatem PiS. Dziś jest kandydatem, który reprezentuje swoje osobiste ambicje polityczne. W ten sposób szkodzi Prawu i Sprawiedliwości oraz wszystkim wyborcom, którzy by chcieli, aby zarówno w Sejmie, jak i Senacie Prawo i Sprawiedliwość posiadało większość - mówił w niedzielę na konferencji prasowej w Białymstoku szef podlaskich struktur partii, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

W jego ocenie założenie przez Dobrzyńskiego komitetu Zjednoczona Prawica to "próba rozbicia prawicy". - Jego działania będą tylko i wyłącznie służyły naszym przeciwnikom politycznym i jego start oczywiście osłabia start naszych kandydatów, bo naszym kandydatom może kandydat tego komitetu odebrać głosy - dodał. Piontkowski powiedział, że Dobrzyński został wykluczony z partii m.in. za utworzenie odrębnego komitetu wyborczego. Przypomniał, że kilkanaście miesięcy wcześniej Dobrzyński został zawieszony w członkostwie w PiS "za mało obyczajne zachowania w miejscach publicznych" oraz inne działania, które nie służyły partii. - Jego wykluczenie było tylko naturalną konsekwencją wcześniejszych działań - podkreślił minister. Dodał, że decyzja została podjęta 3 września, ale mimo prób nie udało się dotąd dostarczyć jej skutecznie Dobrzyńskiemu. Dobrzyński twierdził, że nikt mu takiej decyzji nie przekazał, ale - jak mówił - jeśli jest prawdziwa, nie zamierza się odwoływać. Dodał, że był przekonany, iż startuje w wyborach jako kandydat niezależny, ale wspierany przez PiS, jednak - dodał - partia wystawiła Gromkę.

"Podszywa się pod ugrupowanie, z którego został wykluczony"

Kandydat PiS do Sejmu, wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe podkreślił, że Dobrzyński założeniem komitetu Zjednoczona Prawica "podszywa się pod ugrupowanie, z którego został wykluczony". Potwierdził, że kandydatem PiS z okręgu, w którego skład wchodzą powiaty białostocki, sokólski i miasto Białystok, jest Mariusz Gromko. Na banerach wyborczych Gromki rozwieszonych m.in. na terenie Białegostoku kandydat podkreśla, że jest "jedynym" kandydatem PiS na senatora z tego okręgu.

Plakat wyborczy Mariusza Gromkitvn24

Autor: kz, ads//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości