MSZ: Białoruś zamknęła granicę z Polską

TVN24 | Polska

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP, Reuters, Ukrinform

Granica Białorusi z Polską i Litwą jest obecnie zamknięta. Mogą ją przekraczać jedynie dyplomaci i kierowcy samochodów ciężarowych - poinformowało polskie MSZ. Oficjalnym powodem zamknięcia według białoruskich władz jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Polski resort dyplomacji potwierdził PAP doniesienia medialne na temat zamknięcia przejść granicznych przez Białoruś z Polską i Litwą. MSZ przekazało, że informacje o zamknięciu granic otrzymało od białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego.

Resort dyplomacji dodał, że oficjalnym powodem zamknięcia, który przedstawiła strona białoruska jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Poinformował, że przez granice przepuszczani są jedynie dyplomaci i kierowcy samochodów ciężarowych.

Litwa i Ukraina

Białoruś nie wpuszcza samochodów osobowych od strony Litwy na swoje terytorium, powołując się na koronawirusa - potwierdziła rzeczniczka litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bożena Zaborovska.

- Ciężarówki nadal przejeżdżają, podobnie jak samochody z Białorusi na Litwę - powiedziała Agencji Reutera.

Agencja Reutera informuje także o zamkniętej granicy Białorusi z Ukrainą. Doniesienia te potwierdziła Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. W komunikacie przekazała, że ograniczenia weszły w życie w czwartek wieczorem. "Nie wiadomo jednak, jak długo będą obowiązywać" - podała agencja Ukrinform.

"Innym mówią, by wracali"

"W związku z powstałą sytuacją epidemiczną w sąsiednich krajach Białoruś czasowo ogranicza wjazd na swoje terytorium przez lądowe przejścia graniczne niektórych kategorii osób fizycznych z Łotwy, Litwy, Polski i Ukrainy" - poinformowało biuro prasowe białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego.

Podkreślono, że zakaz wjazdu nie dotyczy pracowników misji dyplomatycznych i konsulatów, legitymujących się paszportami dyplomatycznymi i służbowymi. Nie są nim objęci także kierowcy środków transportu wykonujący samochodowe przewozy międzynarodowe, jak również personel pociągów relacji międzynarodowych.

Zastrzeżono, że przejście graniczne na lotnisku międzynarodowym w Mińsku działa bez wspomnianych ograniczeń.

"Obecnie na Białoruś wjeżdżają tylko ciężarówki i pojazdy dyplomatyczne. Innym mówią, by wracali. Wyjazd z Białorusi odbywa się bez ograniczeń. Kierowcy międzynarodowych kierowców i pasażerowie są ostrzegani, że nie będą mogli wrócić, jeśli teraz wyjadą z kraju. 

Dyżurny jednego z przejść granicznych obwodu grodzieńskiego mówił portalowi Onliner.by, że "było to nieoczekiwane". - Dla wielu to było zaskoczenie, w tym dla nas. Nikt się nie spodziewał - wyznał.

Autor:tas/dap

Źródło: PAP, Reuters, Ukrinform