Polska

Będzie komisja objaśniająca katastrofę. Tusk podpisał papiery

Polska


Donald Tusk podpisał zarządzenie o powołaniu zespołu ekspertów pod przewodnictwem Macieja Laska - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Zespół ma "objaśnić" opinii publicznej materiały zgromadzone w toku prac komisji Millera.

- We wtorek w godzinach porannych zarządzenie o powołaniu zespołu pana Laska zostało podpisane przez premiera - powiedział Graś. Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Macej Lasek powiedział wieczorem PAP, że nie widział jeszcze podpisanego dokumentu, ale dodał, że oprócz niego do zespołu zostali zgłoszeni: Wiesław Jedynak, Piotr Lipiec, Edward Łojek i Agata Kaczyńska.

Wszyscy, tak samo jak Lasek, są członkami PKBWL (Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych) i wszyscy byli członkami polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską, której przewodniczącym był Jerzy Miller.

Wcześniej informowano, że zespół ekspertów lotniczych ma liczyć do sześciu członków i ponad 20 współpracowników.

Nieprzekonanych nie przekona?

Premier Donald Tusk wyraził we wtorek nadzieję, że działalność zespołu ekspertów pomoże Polakom w zrozumieniu i racjonalnym spojrzeniu na tragiczny przypadek, jakim była katastrofa smoleńska - Kwestia tych wyjaśnień związana jest właśnie z wiarygodnością pana Laska i komisji Millera. Nie zgadzam się z opiniami, zgodnie z którymi komisja Millera nie wyjaśniła przyczyn wypadku. Ona je wyjaśniła w sposób tak szczegółowy i tak nieodpowiadający oczekiwaniom autorów koncepcji o zamachu, że dla tej części, która chce wierzyć w zamach, albo w knowania Putina z Tuskiem w tej kwestii, to żaden raport poza wyrokiem śmierci prawdopodobnie nie będzie satysfakcjonujący - powiedział Tusk na wtorkowej konferencji prasowej. Według wcześniejszych informacji zespół otrzyma wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. Po wejściu w życie zarządzenia, ustalone zostaną szczegóły techniczne tego wsparcia. Jako pierwsze informację o podpisaniu zarządzenia przez premiera podało Radio Zet.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości