Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zaapelowała we wtorek do Polaków o oddawanie krwi. - Pomóżmy ludziom, to jest nasz obowiązek, trzeba być solidarnym - wzywała Szydło.
Szydło zaznaczyła, że chce, by akcja była niepolityczna, i zaapelowała do przedstawicieli innych klubów parlamentarnych o włączenie się do niej.
- Pomóżmy ludziom, to jest nasz obowiązek. Każdy, kto może oddać krew, niech dzisiaj to zrobi, to jest potrzebne, dzisiaj uratujemy komuś życie, kiedyś my możemy tej krwi potrzebować. Trzeba być wspólnie solidarnym w takich sytuacjach - mówiła we wtorek na konferencji prasowej przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Jak mówiła, do Centrum Krwiodawstwa oddać krew przyjechali m.in. posłowie PiS i członkowie młodzieżówki partii. - Chcemy, żeby jak najwięcej osób było w to zaangażowanych. Jeszcze raz proszę i apeluję - kto może, zachęcajcie. Przyjdźmy wszyscy, tam, gdzie mieszkamy, udajmy się do stacji krwiodawstwa, oddajmy krew, to niewiele kosztuje. Każdy, kto jest w stanie to zrobić i może, niech się włączy w tę akcję, zróbmy to wspólnie i pomóżmy ludziom - apelowała.
Kandydatka PiS na premiera sama oddała krew.
W warszawskim punkcie krwiodawstwa krew oddaje właśnie @BeataSzydlo. pic.twitter.com/wDUEtzjiVC
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) lipiec 21, 2015
Brakuje krwi
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w całym kraju apelują o pilne oddawanie krwi. Lekarze przypominają, że w okresie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna, bo dochodzi do wielu wypadków, a wielu dawców wyjeżdża na urlopy i krwi brakuje.
Krew można oddawać w centrach krwiodawstwa i ich oddziałach, które często działają przy szpitalach i przychodniach. Centra organizują również akcje w terenie - stałe, np. co tydzień w określonym miejscu lub okazjonalne, w przychodniach, a także w urzędach czy firmach. Szczegółowy harmonogram akcji krwiodawstwa zamieszczany jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi, które jest odpowiedzialne za pobieranie i zaopatrzenie w krew (www.nck.gov.pl) oraz każdego RCKiK.
Centra krwiodawstwa dysponują również specjalnymi ambulansami do poboru krwi. Dzięki nim akcję krwiodawstwa można zorganizować prawie wszędzie. W Warszawie ambulans taki można spotkać w każdą środę przed Pałacem Kultury i Nauki.
Krwi brakuje m.in. w Warszawie i okolicach, gdzie zapotrzebowanie jest szczególnie duże. - W chwili obecnej ilość zapasów magazynowych krwi w centrum krwiodawstwa zmniejszyła się do krytycznego poziomu. Krew do szpitali wydawana jest wyłącznie na ratunek życia - informuje RCKiK w Warszawie.
Jak pomóc?
Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku; powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki.
Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny.
W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, ok. 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie.
Autor: db//plw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/pisorgpl