Protesty po słowach arcybiskupa Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie"

Polska

Aktualizacja:
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez arcybiskupa Jędraszewskiego tvn24
wideo 2/7

Przed siedzibą krakowskiej archidiecezji odbyły się protesty po wypowiedzi metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dotyczącej "tęczowej zarazy". Chodzi o słowa, jakie padły w czasie czwartkowej mszy w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złożył do prokuratury "zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa".

W ramach czwartkowych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił kazanie w bazylice Mariackiej w Krakowie.

Hierarcha mówił wówczas, że to z "powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, choć na jej narodzenie trzeba było czekać bardzo długo". - Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa - stwierdził hierarcha.

"Kościół sieje nienawiść w tym momencie"

W niedzielę przed siedzibą krakowskiej archidiecezji, przy ulicy Franciszkańskiej, odbyła się demonstracja, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Na kartkach, jakie przynieśli ze sobą protestujący, można było przeczytać między innymi hasła: "Jędraszewski siewca nienawiści", "Polaku-katoliku, bądź chrześcijaninem" oraz "Szanuję twoich przyjaciół. Dlaczego ty gardzisz moimi?".

- To, co zrobił pan [arcybiskup - przyp. red.] Jędraszewski, jest karygodne. Kościół sieje nienawiść w tym momencie, dlatego przyszłam protestować przeciwko nienawiści - mówiła jedna z uczestniczek.

Transparent z napisem "Szanuję twoich przyjaciół. Dlaczego ty gardzisz moimi?"tvn24

- Jestem osobą wierzącą, uważam, że Kościół powinien krzewić Słowo Boże. Tylko albo aż tyle. A nie mieszać się do polityki, do sądów - dodała inna uczestniczka protestu Małgorzata.

- Przyszliśmy z tego względu, że to, co dzieje się w naszym państwie obecnie, jest po prostu złe. I trzeba to zmienić, trzeba na to zwracać uwagę, trzeba walczyć o prawa ludzi. Bo to nie chodzi o to, czy to są geje, czy lesbijki, czy osoby trans. To są po prostu ludzie. I nie można ich znieważać, nie można odbierać im praw i nie można mówić, że są zarazą, bo to są nasi bliźni - mówił Daniel, również uczestnik protestu.

Protesty przed siedzibą krakowskiej kurii po słowach abpa Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie"tvn24

"Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa"

Na słowa arcybiskupa o "tęczowej zarazie" zareagował również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W mediach społecznościowych poinformował, że jego przedstawiciele złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa Jędraszewskiego.

"Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez mężczyznę z Krakowa o nazwisku Marek Jędraszewski, który pracuje na stanowisku biskupa w jednym ze związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce" - napisano na profilu ośrodka na Facebooku.

"Mężczyzna ten znajdując się na terenie kościoła Mariackiego w Krakowie, publicznie wypowiadał treści, które w opinii Ośrodka można zakwalifikować jako wpisujące się w propagowanie zakazanego totalitarnego faszystowskiego ustroju państwa" - czytamy w oświadczeniu.

"Propagowanie zakazanego totalitarnego ustroju państwa"

"Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pana Marka Jędraszewskigo złożyły również osoby pokrzywdzone jego działaniem - Konrad Dulkowski [obecny prezes ośrodka - przyp. red.] i Rafał Gaweł [były szef ośrodka - przyp. red.] Obaj panowie uważają, że wypowiedź sprawcy znieważała ich publicznie oraz wpisywała się w propagowanie zakazanego totalitarnego ustroju państwa" - wytłumaczono dalej.

Wskazano także, że "Gaweł i Dulkowski złożyli formalnie wniosek o ściganie i ukaranie pana Marka Jędraszewskiego w związku z propagowaniem przez niego idei systemu totalitarnego, który wcześniej stosowany przez nazistów doprowadził do śmierci milionów Polaków, również tych którzy byli homoseksualni".

W dalszej części oświadczenia czytamy, że "segregację ze względu na orientację seksualną prowadzili w Polsce niemieccy naziści, oni też używali retoryki, w której osoby homoseksualne określano jako pasożyty lub zarazę, którą trzeba zwalczać".

Komunikat Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i KsenofobicznychFacebook/@osrodek.monitorowania

Prokuratura: otrzymaliśmy zawiadomienia

Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie poinformował w piątek w rozmowie z TVN24, że zawiadomienie w sprawie wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego wpłynęło 7 sierpnia. Dodał, że do prokuratura otrzymała dwa zawiadomienia od osób prywatnych [Gawła i Dulkowskiego - red.] skierowane drogą mailową. Poinformował także, że wszystkie zawiadomienia zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej Kraków Krowodrza, która jest wskazana jako jednostka do prowadzenia tego typu postępowań.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie: otrzymaliśmy zawiadomienia w sprawie słów abpa Jędraszewskiegotvn24

Na słowa arcybiskupa zareagowała także Rada Miasta Krakowa. Jej przewodniczący zapowiedział, że złoży wniosek o usunięcie hierarchy z kapituły nagrody "Cracovia Merenti". Rada ma obradować nad tym wnioskiem pod koniec sierpnia.

Autor: mjz//now / Źródło: tvn24